فرهنگی و اجتماعی

یک‌سالگی عملیات «شهید سلیمانی»؛ موشک‌باران عین‌الاسد که جهان آن را تحسین کرد

یک سال از عملیات «شهید سلیمانی» و موشک‌باران عین‌الاسد می‌گذرد؛ عملیاتی که آمریکایی‌ها در آن چنان به اثرگذاری قدرت موشکی ایران پی برد که حتی کارشناسان غربی هم نتوانستند از تحسین آن صرف نظر کنند.

یک‌سالگی عملیات «شهید سلیمانی»؛ موشک‌باران عین‌الاسد که جهان آن را تحسین کرد

در نخستین ساعات بامداد روز چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸ و دقیقا همزمان با زمان ترور شهید حاج قاسم سلیمانی، ۱۳ فروند موشک بالستیک «فاتح-۳۱۳» و «قیام» در عملیاتی به نام «شهید سلیمانی» از یکی از پایگاه‌های نیروی هوافضای سپاه در غرب کشور شلیک شد و راهی پایتخت نیروهای نظامی آمریکایی در منطقه، یعنی پایگاه عین‌الاسد در ۱۷۰ کیلومتری غرب بغداد شد.

عین الاسد که پس از اشغال عراق توسط آمریکایی‌ها به یک شهر نظامی تبدیل شد، بزرگترین پایگاه آمریکا در خاک عراق است که میزبانی یگان‌های متعدد بالگردی، پهپادی، ترابری، جنگنده و … ارتش تروریستی آمریکا را بر عهده دارد. این پایگاه را همچنین می‌توان دورترین پایگاه آمریکایی در عراق از مرزهای ایران برشمرد که در جریان عملیات ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی یکی از پایگاه‌های شرکت کننده در این عملیات جنایتکارانه بود.

پیش از عملیات شهید سلیمانی، آخرین سابقه رویارویی یک دولت با ایالات متحده آمریکا به بیش از ۷۰ سال پیش یعنی دسامبر ۱۹۴۱ میلادی برمی‌‌گردد. در آن زمان جنگنده‌های ژاپنی به پایگاه دریایی ایالات متحده در پرل هاربر حمله‌ای سریع را انجام دادند که به «حمله پرل هاربر» معروف است؛ اما گذشته از ابعاد سیاسی و شکست هیمنه آمریکایی‌ها در این عملیات،‌ در نخستین تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده از این پایگاه پس از حمله موشکی، آنچه موجب حیرت ناظران و کارشناسان نظامی شد، دقت زیاد و خیره‌کننده موشک‌های بالستیک شلیک شده به این پایگاه بود.

آنگونه که رسما اعلام شد در این عملیات از دو سامانه موشکی بالستیک «قیام» و «فاتح-۳۱۳» استفاده شد که هر دو سامانه از نظر دقت اصابت از جمله موشک‌های نقطه‌زن ایران محسوب می‌شوند.

خانواده فاتح را می‌توان نقطه‌زن‌ترین خانواده موشک‌های ایرانی برشمرد که در نمونه‌های مختلف و با کاربری های متعدد از جمله دریایی ( خلیج فارس و هرمز-۱) ضد رادار(هرمز-۲) و زمینی (فاتح-۱۱۰ و فاتح-۳۱۳) توسعه یافته‌اند. با توسعه این خانواده از موشک‌های سوخت جامد، نمونه های دیگری چون فاتح مبین با برد ۵۰۰ کیلومتر، ذوالفقار با برد ۷۰۰ کیلومتر و آخرین نمونه از خانواده موشک‌های فاتح، موشک دزفول با برد ۱۰۰۰ کیلومتر تولید شده است.

در طراحی موشک نقطه‌زن فاتح-۳۱۳ علاوه بر سبک‌سازی بدنه با استفاده از الیاف کربن، نسل پیشرفته‌ای از پیشرانه‌های سوخت جامد مرکب نیز استفاده شده است. مهمترین مزیت استفاده از سوخت های جامد مرکب، پایداری احتراق و شعله در موتور سوخت جامد است.


شلیک موشک فاتح-۳۱۳ در عملیات شهید سلیمانی

دیگر موشک شلیک شده در عملیات «شهید سلیمانی» موشک قیام بود که در گذشته نیز در دو عملیات لیلة‌القدر و محرم نیروی هوافضای سپاه نیز استفاده شده بود. گرچه در دو مورد قبلی موشک قیام بر علیه مواضع تروریست‌ها استفاده شده بود، اما این‌بار و در عملیات شهید سلیمانی، دقیقا برای هدفی مورد استفاده قرار گرفت که برای آن طراحی و ساخته شده بود و آن هم هدف قرار دادن پایگاه‌های آمریکا در منطقه بود.


موشک قیام در دو نوع قیام-۱ و قیام-۲

موشک های قیام با ۱۱.۵ متر طول و ۶  وزن قیام بدون بالک طراحی و تولید شده و در نسل جدید خود به نسل جدید کلاهک‌های هدایت‌شونده به منظور کنترل تا پایان مسیر مجهز شده که قابلیت نقطه‌زنی را برای آن به همراه دارد.

اما همانگونه که گفته شد، دقت اصابت موشک‌های بالستیک قیام و فاتح-۳۱۳ به پایگاه عین‌الاسد آن هم در گستره‌ای به وسعت ۸ کیلومتر طول و ۶ کیلومتر عرض آنچنان زیاد بوده که تحسین بسیاری از کارشناسان مسائل نظامی را به همراه داشته، در ادامه با بررسی تصاویر ماهواره‌ای قبل و بعد از عملیات موشکی شهید سلیمانی به بررسی دقت اصابت این دو موشک خواهیم پرداخت.

تصاویر مجموعه دو هدف مورد اصابت قرار گرفته قبل و بعد از حمله:

تصاویر سه هدف دیگر از جمله مرکز کنترل و فرماندهی پهپادهای آمریکایی قبل و بعد از حمله:

دقت اصابت موشک‌های بالستیک سپاه به اهداف تعیین شده در عین‌الاسد و اثرات این عملیات در برآورد غربی‌ها از توان موشکی ایران آنگونه بود که حتی کارشناسان غربی هم نتوانستند در برابر کیفیت این عملیات سکوت کنند.

«هری کیزیانس» مدیر مطالعات دفاعی اندیشکده آمریکایی «مرکز منافع ملی» در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌بی‌سی» در این باره گفته  است: «اگر ایالات متحده تلاش می‌کرد که جلوی یک حمله موشک بالستیک ایرانی‌ها را بگیرد (شاید می‌توانست) اما ما نمی‌توانیم جلوی همه موشک‌های ایران را بگیریم حتی اگر ما تک تک پدافند دفاع موشک بالستیکی که ما در جهان داریم را به خاورمیانه بیاوریم، قادر نخواهیم بود که جلوی ایرانی‌ها را بگیریم».(+)

«ویپین نارانگ» کارشناس آمریکایی امور نظامی و استاد مطالعات امنیتی دانشگاه «ام‌آی‌تی» هم در توییتر خود نوشته بود: «تصاویر ماهواره‌ای آثار حملات ایران به پایگاه «عین الأسد» نشان می‌دهد که دقت موشک‌های ایران به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.از دید من، مهمترین جنبه حمله موشکی ایران این است که موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد آن‌ها چقدر دقیق است. انقلاب دقت [موشکی] امری واقعی است و ایالات متحده دیگر در این زمینه تک‌قطبی ندارد. این برای منازعات معاصر و جنگ‌های محدود، تبعات گسترده‌ای دارد.»

فابین هینز از کارشناسان انسیتوی مطالعت بین المللی میدلزبرو در کالیفرنیا آمریکا هم درباره دقت موشک‌های شلیک شده به سوی عین‌الاسد گفته بود: در چند سال اخیر چیزی که در ایران می بینیم تغییر از موشک هایی است که عمدتا سلاح های سیاسی یا روانی بودند به سلاح هایی که ابزار واقعی میدان جنگ هستند. این یک تغییر کوانتومی است. (منظور از تغییر کوانتومی یعنی تغییری بزرگ و مهم است).

منبع
فارس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − دو =

دکمه بازگشت به بالا