اخبار

چین برای کشتن نظامیان آمریکا در افغانستان جایزه تعیین کرده است

دو مقام دولتی ارشد آمریکا از اتهام‌زنی کاخ سفید به دولت چین درخصوص حمایت مالی از حمله شبه‌نظامیان در افغانستان به نظامیان آمریکایی خبر دادند.

منابع مطلع می‌گویند دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ»، چین را به پرداخت مشوق‌های مالی به شبه‌نظامیان در افغانستان برای هدف قرار دادن نظامیان آمریکایی متهم کرده است.

وبگاه «آکسیوس» بامداد پنجشنبه به نقل از دو مقام ارشد دولتی آمریکا نوشت، دولت ترامپ اطلاعات تایید نشده‌ای را که ادعا می‌کند چین به بازیگران غیردولتی در افغانستان پیشنهاد حمایت مالی داده تا نظامیان آمریکایی را در این کشور هدف بگیرند، از طبقه‌بندی محرمانه خارج کرده است.

این مقامات می‌گویند اطلاعاتی که قرار است از طبقه‌بندی خارج شوند، در تاریخ هفدهم دسامبر توسط «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید به ترامپ گزارش داده شده بود.

بر اساس گزارش این وبگاه، مسئولان آمریکایی در دستگاه‌های مختلف در تلاش هستند تا گزارش‌های اطلاعاتی اولیه را ارزیابی و تایید کنند.

آکسیوس نوشت که این وبگاه مستقلاََ نتوانسته به هیچ گزارشی درباره جزئیات این اتهام‌زنی دست پیدا کند و فقط خلاصه‌ای از آن توسط مقام‌های مذکور – که خواستند نامشان فاش نشود – به صورت تلفنی برای آنها گفته شده است.

یکی از این منابع گفت: «مانند تمام گزارش‌ها، ما با احتیاط با گزارش‌ها اولیه برخورد می‌کنیم اما هرگونه گزارش اطلاعاتی مرتبط با امنیت نیورهای خود را بسیار جدی می‌گیریم».

دیگر منبع به این وبگاه گفت که مسئولان کاخ سفید در تاریخ ۲۲ دسامبر نشستی موسوم به «کمیته هماهنگی سیاسی» برگزار کرده و در آن درباره این موضوع صحبت کردند. محور گفت‌وگوهای آنها بر دو موضوع متمرکز بود، مشورت با جوامع اطلاعاتی آمریکا برای تلاش جهت راستی‌آزمایی گزارش‌های اولیه و مشورت با جوامع نظامی و اطلاعاتی برای حفاظت از نظامیان آمریکایی باقی‌مانده در افغانستان.

به نوشته آکسیوس، این مقام‌ها، منبعی را که از آن درباره گزارش اطلاعاتی علیه چین نقل قول کردند، یا زمان رخ دادن آن را معرفی نکردند.

یکی از این مسئولان دولتی ارشد آمریکا مدعی شد: «ایالات متحده مدارکی دارد که جمهوری خلق چین تلاش کرد حملاتی را علیه نظامیان آمریکایی توسط بازیگران غیردولتی افغان، از طریق ارائه مشوق‌های مالی و جایزه ترتیب دهد».

زمان ارائه مشوق‌های مالی توسط چین در اظهارات این منابع مشخص نیست اما آنها گفتند که این اتفاق بعد از توافق آمریکا با طالبان در اواخر فوریه ۲۰۲۰ رخ داده است.

بر اساس این گزارش، افشای این اطلاعات تایید نشده، ۲۱ روز پیش از پایان ریاست‌جمهوری ترامپ در آمریکا و البته چند ماه بعد از اتهام‌زنی رسانه‌ای مشابه به روسیه درباره تشویق طالبان به حمله علیه نظامیان آمریکایی در افغانستان، انجام شده است.

سفارت چین در واشنگتن از اظهار نظر در این باره امتناع کرده و مشخص نیست اعضای کنگره یا تیم انتقال قدرت «جو بایدن» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در این باره گزارشی دریافت کرده باشند.

آکسیوس همچنین نوشت: «اگر این اطلاعات تایید شوند، باعث تغییر استراتژیک جدی در قبال چین و افزایش تنش‌ها بین دو کشور می‌شود. اگر نادرستی این اطلاعات اثبات شود، سوالاتی درباره انگیزه منابع پشت آن و تصمیم غیرمحرمانه اعلام شدن آن مطرح می‌شود».

پیش از این، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی مدعی شد یک واحد ناشناس اطلاعاتی ارتش روسیه شبه‌نظامیان طالبان را برانگیخته تا در ازای دریافت پاداش نقدی، علیه نیروهای ائتلاف بین‌المللی تحت هدایت آمریکا که در افغانستان حضور دارند، عملیات انجام دهد.

«فرانک مک‌کنزی» رئیس سازمان تروریستی موسوم به «ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا» (سنتکام) گفته بود مدرک کافی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

منبع
snn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − پنج =

دکمه بازگشت به بالا