اخبار

مدیرکل محیط زیست فارس: فرمایش مقام معظم رهبری را در محیط زیست پیاده می کنیم/ سبک زندگی بیانیه گام دوم را اجرا می کنیم

مدیرکل محیط زیست استان فارس گفت: در بیانیه گام دوم انقلاب موضوعی به نام تغییر سبک زیست وجود دارد که ما آن را می خواهیم در بخش محیط زیست پیاده کنیم، الگوی مصرف را همچنین باید در این بخش پیاده کنیم.
مدیرکل محیط زیست استان فارسبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی حوزه منصوریه از شیراز، پور شیرزاد پیش از ظهر امروز در نشست رسانه ای با خبرنگاران که در سالن جلسات اداره کل حفاظت محیط زیست برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن هفته زمین پاک، اظهار کرد: برنامه های متنوعی در این هفته برگزار خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه محیط زیست، اضافه کرد: سخنان مقام معظم رهبری در مسئله محیط زیست برای حاکمیت مهم است، رئیس جمهور مردمی نیز تاکید بر محیط زیست دارند در جایی که می فرمایند توسعه فرع بر محیط زیست است.
به گفته مدیرکل محیط زیست استان فارس با تاسی از فرمایشات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور همه وظیفه دارند در راستای حفظ محیط زیست تلاش کنند، اصحاب رسانه نیز باید در این مهم ما را یاری دهند.
وی خاطرنشان کرد:امروزه بر اساس تغییر اقلیمی که در دنیا رقم م یخورد محیط زیست وضعیت خوبی ندارد و سرزمین ما نیز مشکلاتی را دارا است، استان فارس نیز به تبع از آن دچار مشکلات عدیده ای در حوزه های مختلف شده و است، مهمترین کاری که می توان انجام داد مشارکت مردمی در واقع حفاظت مردم پایه است که جزو سیاست های ما نیز به شمار می رود.
پورشیرزاد با تصریح اینکه باید دنبال الگوی حفاظت جدید باشیم، عنوان کرد: رسانه ها زبان گویای محیط زیست هستند، رسانه های می توانند در بخش های آگاهی بخشی و شفافیت در این حوزه موثر باشند، رسانه ها اهرم های قدرتمند هستند و ما از ظرفیت رسانه نیز استفاده می کنیم.
وی گفت: در حوزه محیط زیست چیز مخفی وجود ندارد و بنا بر شفاف سازی داریم، باید پاکدستی نیز در کنار این موضوع نیز باشد، اگر با رسانه ها صادق باشیم می توانیم اطلاع رسانی دقیق اثر گذار داشته باشیم، اگر ابهامی در محیط زیست به وجود دارد خواهش مندیم قبل از انتشار اطلاعات دقیق و شفاف را از مجموعه محیط زیست بگیرند.
مدیرکل محیط زیست استان فارس افزود: در بیانیه گام دوم انقلاب موضوعی به نام تغییر سبک زیست وجود دارد که ما آن را می خواهیم در بخش محیط زیست پیاده کنیم، الگوی مصرف را همچنین باید در این بخش پیاده کنیم، ریشه تمام مشکلات تغییر سبک زندگی است.
وی مطرح کرد: در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری مشارکت وجود دارد که باید توجه ویژه بر روی آن داشت، مشارکت فعال در محیط زیست آگاهی و اطلاع رسانی دقیق نیز بسیار مهم است، دوستداران محیط زیست در جهت مشارکت وارد می شود.
پورشیرزاد همچنین تاکید کرد: سعید بر برنامه محور حرکت کردن است قطعا از ظرفیت های مهم مردمی نیز استفاده خواهیم کرد، نتیجه محور حرکت خواهیم کرد، اعتقاد به شعار نداریم از واژه شعار خارج خواهیم شد.
وی در خصوص تالاب بختگان نیز عنوان کرد: تالاب بختگان رو به خشکی می رود، شاید برکه ای مانده باشد، ستاد احیا طالب ها نیز فعال است، استاندار نیز پای کار است، ستاد احیا نیز کارگرهایی تشکیل داده است امیدواریم منجربه نتیجه شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: در خصوص حق آبه محیط زیستی دچار مشکل هستیم اما قطعا بعد از آب شرب تاکید به حق آبه تالاب ها شده است که پیگیری خواهد شد امیدواریم با حق آبه هایی که تخصیص خواهد کرد مشکلات تا حدودی برطرف شود.
وی اظهار داشت: منشا ریزگرد ها را که شاهد هستیم باید با حفاظت از تالاب بختگان این مشکل را تا حدودی برطرف کنیم، اگر همه دقت کنند می توانیم امیدواریم باشیم وضعیت بهتری داشته باشیم.
پورشیرزاد با تاکید بر سخنان مقام معظم رهبری در خصوص محیط زیست گفت: رهبر معظم انقلاب می فرماید برای ما مسئله محیط زیست با حفظ منابع طبیعی وسیله تجملاتی و درجه دو نیست، یک مسئله حیاتی است، در تلاش ما برای توسعه کشور، اولویت باید در این بخش باشد.

وی ورود یک خرس به یکی از روستاهای استان فارس را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: برای پایش خرس وارد شده به روستا برنامه داریم.

قاسم نهاوندی معاون پایش محیط زیست فارس در ادامه این جلسه تصریح کرد: محیط زیست به یک شخص برنمی گردد بلکه وابسته به همه است، این خواهش را دارم که برای فرهنگ سازی عموم جامعه در مسائل زیست محیطی آگاهی بخشی مهم است، بسیاری از موارد است که با یک تلنگر شاید برطرف شود.

وی عنوان کرد: کشور ایران معدود کشوری است که در قانون اساسی آن محیط زیست دیده شده است، شاید البته به آن توجه نشده است، بابت تمام مسائل زیست محیطی قوانین و دستورالعمل را دارا هستیم که پیگیری ها را انجام می دهیم.

نهاوندی در خصوص تخلف پتروشیمی ها خاطرنشان کرد: شاید یکی از بزرگترین واحد ها است که تاکنون چهار پرونده برای آن تشکیل شده چراکه بخشی از پس آب را وارد محیط می کردند.
وی بیان داشت: کارگرهایی برای ریزگرد ها تشکیل شده که پیگیری ها نیز انجام می شود، تمام تلاش ها بر این است که مشکلات برطرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 8 =

دکمه بازگشت به بالا