سیاسی

خطیب زاده: درباره برجام با کسی مذاکره نمی‌کنیم/ به تحرکات در ظاهر پنهان آمریکا در منطقه اشراف داریم

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما درباره برجام با کسی مذاکره نداریم؛ مذاکره برجام انجام و تمام شده است.

سعید خطیب زاده امروز دوشنبه در نشست خبری که با حضور محدود خبرنگاران برگزار شد، اظهار کرد: خوشحالم با همت مردم و زحمت کادر درمانی، توانستیم با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی این جلسه را برگزار کنیم. امیدوارم دستورالعمل‌ها همچنان با دقت و جدیت از سوی مردم رعایت شود تا بتوانیم ویروس کرونا را شکست دهیم.

وی با اشاره به سالگرد شهادت سردار سلیمانی اظهار کرد: با وجود محدودیت‌ها، با حضور مقامات مقاومت، کشوری و لشکری در داخل و خارج از منطقه، برزگداشت خوبی درباره ایشان برگزار شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تحولات سیاست خارجی طی یک هفته تصریح کرد: در روز‌های اخیر وزیر امور خارجه با همتایان کویتی و قطری خود در مورد مسائل دوجانبه و منطقه‌ای گفت‌وگو کردند. ظریف در این گفت‌وگو‌ها عواقب هر گونه ماجراجویی را با آمریکا دانستند.

خطیب زاده اضافه کرد: روز چهارشنبه هم آقای عراقچی به دوحه سفر کرد؛ همچنین وزیر امور خارجه با همتای ارمنی خود گفت‌وگویی تلفنی داشتند و ان‌شاالله در ماه‌های آتی رفت و آمد‌های بیشتری انجام شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پرونده هواپیمایی اوکراین خاطرنشان کرد: ضمن ابراز تسلیت مجدد به خانواده جان‌باختگان، تصمیم هیئت دولت ناظر بر پرداخت یکسان دیه به همه قربانیان این هواپیماست؛ این موضوع جایگزین پرونده کیفری در دست پیگیری نیست.

خطیب زاده اضافه کرد: پرونده متهمان و مسببان این فاجعه در حال پیگیری است و در روز‌های آتی در این باره اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره رأی عراق و غیبت افغانستان در جلسه روز پنج‌شنبه سازمان ملل بیان کرد: آمریکا برای سومین بار در اقدامات خود علیه ملت ایران در سازمان ملل شکست خورد؛ این مسئله انزوای روزافزون مقامات کاخ سفید را نشان می‌دهد و این شکست مفتضحانه‌ای بود.

خطیب زاده اضافه کرد: ناخرسندی خود را به همسایگان اعلام کردیم؛ البته نخست‌وزیر عراق گفت که این مسئله را پیگیری خواهد کرد؛ همسایگان می‌دانند ماجراجویی آمریکا تا چه اندازه بر ضرر کشور‌های منطقه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تحرکات آمریکا در منطقه بیان کرد: برخی شیطنت‌های آمریکا از چشم ما پنهان نیست و تحرکات پنهان آن‌ها در عراق و منطقه را رصد می‌کنیم. پیام‌های لازم ارسال شده است و به کشور‌های منطقه نیز گفته شده در دام این شطینت‌ها نیفتند؛ این تحرکات را با دقت زیر نظر داریم.

خطیب‌زاده افزود: نقش عوامل و متحدین رژیم اشغالگر قدس در برخی تنش‌ها به ویژه عراق مشاهده می‌شود؛ ما به دنبال تنش نیستیم، ولی در دفاع از کیان خود تردید نمی‌کنیم و مستقیم و آشکار به هر تجاوزی پاسخ خواهیم داد.

وی درباره اظهارات اخیر مشاور نخست‌وزیر عراق درباره سردار سلیمانی یادآور شد: باید این اظهارات را ببینیم، ولی نخست‌وزیر سابق عراق به صراحت و آشکار گفته‌اند که سردار سلیمانی به دعوت دولت عراق و برای یک ماموریت خاص و پاسخ به یک سوال در مورد عربستان عازم عراق شدند و در فرودگاه بغداد مورد حمله تروریستی واقع شدند.

عراق باید پرونده ترور سردار سلیمانی را پیگیری کند

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: مردم و مقامات عراق نشان دادند تا چه اندازه قدردان زحمات سردار سلیمانی هستند؛ وقتی داعش پشت شهر‌های آن‌ها رسیده بود و کشور‌های اروپایی در حال فکر بودند، ایران و سردار سلیمانی حضور یافته و داعش را شکست دادند.

خطیب‌زاده درباره پیگیری مشترک پرونده ترور سردار سلیمانی با عراق هم گفت: یک موضوع بسیار جدی، بُعد حقوقی این ترور توسط عراق است. رئیس‌جمهوری یک کشور دیگر به شکل علنی و به وقاحت به این ترور افتخار کرد؛ عراق باید این پرونده را پیگیری کند و اقداماتی نیز انجام خواهد شد.

وی درباره اظهارات اخیر جک سالیوان مبنی بر اینکه بعد از پیوستن به برجام با ایران درباره مسائل موشکی مذاکره خواهیم کرد، گفت: درباره توان دفاعی ایران نه هیچ وقت مذاکره شده و نه مذاکره می‌شود و نه خواهد شد. توان دفاعی ایران براساس نیاز‌های ایران مستقلا پیگیری می‌شود؛ یک بار در برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ موضوع موشک آمده و فیصله یافته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه آمریکا می‌داند فعالیت هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است، اظهار کرد: به همین خاطر، مسئله موشک یک مسئله ثانویه است و برهمین اساس تحریم‌های تسلیحاتی ملغی شد. هیچ قسمتی درباره موضوعی که مذاکره شده را مجددا مذاکره نخواهیم کرد؛ پاسخ ما اجرای کامل و بدون شرط برجام و جبران اتفاقات گذشته است.

خطیب‌زاده همچنین درباره تغییر در روابط ایران و عراق اظهار کرد: سیاست ایران در منطقه، حُسن همسایگی است. ما همواره تلاش کرده‌ایم در حوزه‌های همسایگی از ماجراجویی، جنگ‌طلبی و اشغالی که توسط آمریکا رخ داده، این فضا به امنیت پایدار برسد. برعکس اقدام آمریکا، در توطئه‌آفرینی سعی نکردیم مناسبات ایران و آمریکا در منطقه اثر داشته باشد، اما روش آمریکا، استفاده از پایگاه‌های خود در منطقه برای ضربه زدن است.

آمریکا هرچه زودتر و چکمه‌پوشان خاک عراق را ترک کنند

وی با بیان اینکه آمریکا در خاک عراق پایگاه‌های متعددی دارد، خاطرنشان کرد: نیرو‌های نظامی آمریکا خاک عراق را اشغال و در خاک این کشور علیه ایران اقدام نظامی کرده و سردار ما را به شهادت رسانده است. البته می‌دانیم مقامات عراقی از اقدامات آمریکا منزجر هستند. آمریکا هرچه زودتر و چکمه‌پوشان آن خاک عراق را ترک کنند، آرامش زودتر به عراق و منطقه بازمی‌گردد.

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: به مصوبه پارلمان عراق احترام می‌گذاریم، ولی متحدان و دوستان خود در منطقه را در دو راهی انتخاب نمی‌گذاریم. روابط ایران و عراقی مردمی، چند لایه، دارای عمق و افق و عرض زیادی است. هیچ کسی نمی‌تواند با اقدامات ساختگی و مهندسی این روابط را تخریب کند مگر اینکه دولت و ملت بیدار نباشند که دو ملت بیدار هستند.

وی درباره وضعیت منطقه و روابط ایران با همسایگانش بیان کرد: ما همسایگان خود را انتخاب نمی‌کنیم؛ در منطقه جغرافیایی هستیم که باید همسایگی مسالمت‌آمیز داشته باشیم؛ وقتی برجام امضا شد، علیرغم سنگ‌اندازی عربستان، اولین مقاله ظریف درباره منطقه بود.

خطیب‌زاده گفت: این واقعیت تلخ وجود دارد که برخی حکام منطقه فکر می‌کردند با آمدن ترامپ پنجره‌ای برایشان باز شده و تمام تخم مرغ‌هایشان را در سبد وی گذاشتند؛ آن‌ها برخلاف منافع منطقه و مردمشان حرکت کردند. پاسخ ما این بود اگر سیاست‌های خود را اصلاح کنند آغوش ایران باز است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اتفاقات یمن را بسیار تلخ بیان کرد و گفت: محاصره یمن و یک ملت را در قطحی گذاشتن، یک فاجعه است. محاصره چند ساله قطر خوب نیست. هر کدام زودتر حل شود، برای منطقه بهتر است.

امکان احیای روابط گذشته با عربستان وجود دارد

وی اضافه کرد: آن روزی که عربستان به این نتیجه برسد که در یک مسیر با ما و منطقه صحبت کند، به آغوش منطقه بازگشته و دست از خرید امنیت بردارد، روز‌های بهتری برای منطقه رقم می‌خورد. عربستان کشور مهمی در منطقه است؛ اگر حکام آل سعود از مسیر غلط خود بازگردند امکان احیای روابط خوب گذشته وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره طرح جدید مجلس درباره مذاکرات جدید بیان کرد: باید این طرح را با جزییاتش دید؛ چیزی که مشخص است، ما مکلف به اجرای قانون هستیم. اما درباره برجام با کسی مذاکره نداریم. مذاکره برجام انجام، تمام و امضا شده است. ما خواستار اجرای موثر برجام توسط آمریکا هستیم و باید باشیم.

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره درباره اظهارات اخیر علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی درباره نامه به آژانس گفت: آیین‌نامه اجرایی قانون (اقدام راهبردی مجلس برای مقابله با تحریم‌ها) همین هفته ابلاغ شده و سازمان انرژی اتمی نیز مکلف به اجرا است؛ در این باره نامه‌ای هم به آژانس داده شده است؛ وظیفه ما گزارش دهی به آژانس بوده که انجام شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره واکنش احتمالی دیگر کشور‌ها به نامه اخیر ایران به آژانس انرژی اتمی گفت: قانون تفسیربردار نیست؛ البته ما قبلا نظرات خود را اعلام کرده بودیم. ایران تعهداتی ذیل معاهده عدم اشاعه و برجام دارد. تمامی اقدامات ما به دلیل آن بوده که طرف مقابل نتوانسته به تعهداتش عمل کنند.

خطیب‌زاده ادامه داد: ما برخی از تعهدات‌مان را انجام ندادیم در حالی که آن‌ها هیچ کدام را انجام ندادند؛ این اقدامات برای ایجاد توازن بوده است. وقتی طرف مقابل تعهداتش را به شکل موثر انجام دهد، تمامی اقدامات ما نیز بازگشت‌پذیر است.

وی درباره اظهارات دبیرکل اتحادیه عرب مبنی بر اینکه ایران و ترکیه می‌خواهند در منطقه امپراطوری ایجاد کنند، بیان کرد: باید به اندازه وزن سازمان‌ها و اتحادیه حرف زد؛ این اتحادیه، دیگر وجود خارجی ندارد. آن‌ها به جای خیانت به آرمان فلسطین و عادی‌سازی با دشمنان جهان عرب و اسلام فکر می‌کنند با اتهام‌زنی و تکرار، اولویت‌ها عوض می‌شود؛ منطقه به شخصیت‌هایی نیاز دارد که متفاوت باشند و نگاه‌شان به درون باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: درباره برجام، ۱+۵ طرف گفت‌وگوی ماست و درخصوص منطقه، کشور‌های منطقه. نیاز به تغییر گفتمانی در منطقه داریم که امیدواریم این مسئله در ذهن رهبران این کشور‌ها رخ دهد.

خطیب‌زاده درباره سفر عقب‌افتاده ظریف به باکو و مسکو هم گفت: درخصوص سفر ظریف به برخی از کشور‌ها که در دستورکار وجود دارد، دچار برخی محدودیت‌ها هستیم. وقتی یک سفر به عقب می‌افتد، برنامه‌ریزی برای انجام آن نیازمند کار مفصلی است که این کار را انجام خواهیم داد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یک رسانه آمریکایی به بایدن پیشنهاد داده برای نشان دادن حسن نیت خود به ایران، راه خرید واکسن کرونا را تسهیل کند. آیا ایران هم می‌خواهد حسن نیت خود را نشان دهد، پاسخ داد: آمریکا یک جنگ تمام عیار علیه ایران شروع کرده و هنوز هم ادامه می‌دهد؛ دولت مستقری در آمریکا نداریم که رفتار متفاوتی از خود نشان دهد.

خطیب‌زاده با تاکید بر اینکه انتظار ما این است که اصلاح مسیر و رفتار صورت بگیرد و اجرای تعهدات خود را از سوی آن‌ها مشاهده کنیم، اظهار کرد: اقداماتی که در راستای صبر راهبردی ایران تعریف می‌شود، به حسن نیت تعبیر می‌شود؛ در این صورت ایران آماده اصطلاح مسیر و بازگشت اقدام جبرانی است. امیدواریم آمریکا قدر فرصت نهایی که برای حفظ برجام به وجود آمده است را بداند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مناسبات تهران و مسکو هم تصریح کرد: روسیه روابط ایران و روسیه در همه ابعاد در بهترین شرایط قرار دارد و اجرا و پیشبرد توافقات میان دو کشور را پیگیر هستیم.

خطیب‌زاده در پاسخ به این سوال که در گفت‌وگو‌های ظریف با همتایان کویتی و قطری پیامی به واشنگتن منتقل یا از واشنگتن دریافت شده است، خاطرنشان کرد: ما احتیاج به کسی نداریم که پیام بدهیم و بگیریم. به طور روشن مجاری خود را داشتیم. به واشنگتن از طریق سوئیس پیام دادیم و به کشور‌های منطقه هم مستقیم به خودشان از طریق پایتخت‌ها پیام داده‌ایم. عواقب هر گونه ماجراجویی برعهده واشنگتن است و در صورتی که اقدامی صورت بگیرد به طور روشن و بدون لحظه‌ای تردید پاسخ خواهیم داد.

وی در پاسخ به سوالی درباره واکسن کرونا افزود: ما در همه مقاطع کار‌های لازم را در خصوص واکسن کرونا انجام دادیم و هر زمان درخواستی شده با سرعت انجام دادیم.

قائم مقام وزیر خارجه کره جنوبی به ایران سفر می‌کند

خطیب زاده در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان درباره بدهی کره جنوبی به ایران بیان کرد: طی روز‌های آینده قائم مقام وزارت امور خارجه کره جنوبی به ایران سفر می‌کند و امیدواریم خاتمه‌ای باشد به مسیری که در حال حاضر وجود دارد.

وی درباره دخالت‌های مستمر آمریکا در چین و بحث تبت نیز یادآور شد: تنفیذ این دخالت آشکار در امور داخلی کشور‌های دیگر است. سیاست قطعی ما مخالفت با این دخالت‌ها بوده است و این اصل سیاست خارجی ایران بوده و این اقدام آمریکا دخالت در امور داخلی چین است و مردود است و محکوم می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره بررسی مجدد FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم عنوان کرد: در مورد FATF نظرات ما کاملا روشن است و بهترین اتفاق این است که نقش موثری در شکل‌گیری استاندارد‌های بین‌المللی داشته باشیم. عدم حضور ما محروم کردن خود از این استاندارد‌هاست، بانک مرکزی و نهاد‌های پولی و مالی باید به طور مشخص برای همه توضیح دهند نبود ما در آن چه مشکلاتی برای مبادلات بانکی ایجاد می‌کند، متاسفیم از لیست خاکستری به لیست سیاه برگشتیم، ولی به رغم سختی‌ها وزارت خارجه به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد.

منبع
yjc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

دکمه بازگشت به بالا