موسسه تخصصی تبلیغ امام هادی علیه السلام

بروشور معرفی موسسه تخصصی تبلیغ امام هادی علیه السلام حوزه علمیه منصوریه شیراز

از باارزش ترین کارهای این جهان، رساندن پیام خداوند است به انسان ها؛ یعنی کار تبلیغ. خداوند انجام اینکار را در درجه نخست بر عهده پیامبران قرار داده و در درجه بعد، عالمان دین را مامور انجام اینکار نموده است. علمای دین اولا با عمل صالح خویش پیام خداوند را می رسانند و ثانیا با ابزاری همچون بیان و سخن و قلم و هنر، این رسالت با عظمت را به پیش می برند.
در زمان گذشته علمای دین غالبا در تمامی یا بیشتر علوم اسلامی تبحر داشتند اما امروزه گسترش علوم اسلامی از یک سوی و نیاز انسان ها از سوی دیگر، حکایت از ضرورت رشته های تخصصی حوزوی دارد. بحمدالله این امر مهم مورد توجه بزرگان حوزه قرار گرفته و سالهاست که توسط علمای ربانی و مراجع بزگوار گسترش یافته و آینده از آن طلابی است که در مسیر این جریان مبارک قرار گرفته و میگیرند. یکی از این رشته ها، تخصصی تبلیغ است. رشته تبلیغ، مورد نیاز مردم است اگر طلبه ها از همان ابتدا که رشته های عمومی را گذراندند، وارد رشته تبلیغ بشوند و مبلغ ماهری باشند، در جامعه بسیار مؤثر خواهند بود. رشته تبلیغ بسیار مهم است و افزون بر دروس عمومی، درس های مهمی را نیز باید بگذراند؛ از جمله: مهارت ها و روش های سخنرانی، روانشناسی و جامعه شناسی تبلیغ، شناخت و نقد فرقه های انحرافی، روش های تربیت دینی بخصوص تربیت دینی کودک و نوجوان، روش پاسخگویی به پرسش های دینی مردم بخصوص جوانان و نوجوانان و کارگاه های برنامه ریزی و اجرای فعالیت های فرهنگی و تربیتی و داستان نویسی.
اینها بخشی از دروس سطح سه رشته “تخصصی تبلیغ” هستند که طلاب با پایان پایه هشتم می توانند در آن شرکت کنند. همچنیـن سطـــح 2 تخصصی با عنوان “رشته تخصصی علوم اسلامی با گرایش تبلیغ” که طلاب ارجمندی که پایه شش را کامل نموده اند می توانند به این رشته وارد شوند. بحمدالله، مدرسه مبارکه علمیه منصوریه در راستای خدمت به علوم و مهارت های حوزوی، با مجوز مرکز مدیریت حوزه های علمیه، رشته تخصصی علوم اسلامی با گرایش تبلیغ که همان تخصصی سطح 2 و معادل با کارشناسی است و رشته تخصصی تبلیغ با گرایش کودک و نوجوان که شاخه ای از رشته تخصصی تبلیغ سطح 3 معادل با کارشناسی ارشد میباشد را برگزار می کند.

اهمیت رشته تخصصی تبلیغ

رشته های تخصصی علوم حوزوی از جمله فقه و اصول و فلسفه و عرفان و کلام و حقوق و علوم سیاسی و روانشناسی و جامعه شناسی و مدرسی معارف و تاریخ و علوم تربیتی و اقتصاد و تفسیر و علوم قرآنی و حدیث و نهج البلاغه ومدیریت و رسانه ارتباطی و صدا و سیما و … که بحمدالله در حوزه علمیه غالبا تا بالاترین سطح یعنی اجتهاد و مقطع دکتری تدریس و ارائه می گردند همگی لازم و ضروری هستند و به فراخور اشتیاق و استعداد هر طلبه ای انتخاب می شوند و همگی به عنوان بخشی از دنباله رسالت انبیای الهی که همانا رساندن پیام خداوند به انسان هاست ارزشمند و مورد عنایت می باشند. در این بین به نظر می رسد رشته تبلیغ می تواند به تمامی علوم دیگر حوزوی خدمت رسانی کند و گویا حکم رشته مادر را نسبت به دیگر رشته ها دارد به گونه ای که بقیه رشته ها در آغوش پرمهر این مادر به ثمر می نشینند. اینکه یک طلبه مهارت سخنرانی و نویسندگی و روش های درست و کارآمد انتقال مطالب و پیام های معنوی و الهی به مخاطبین را کسب کند در همه زمینه های دیگر هم کارآمد است. خداوند درابتدای سوره مبارکه الرحمن در پی یادآوری نعمت قرآن کریم که به انسان تعلیم فرموده است نعمت بسیار باارزش “بیان” را مطرح نموده و فرمود که به انسان ها بیان و سخن را آموزش داده است؛ “علمه البیان” ؛ تا بدانیم که با نعمت بیان و سخن و سخنوری است که میتوان پیام قرآن کریم را به جهانیان رسانید.
خطبه ها و سخنرانی های پیامبر خدا و امیر مومنان و حضرت صدیقه طاهره و حضرت زینب و نیز دیگر امامان پاک و با عظمت که سلام بی پایان خداوند بر آنان باد و نیز سخنرانی های خطیبان بزرگ در طول تاریخ اسلام، اهمیت و نقش و تاثیر شکرف منبر و سخنرانی و کلاس و رودررو و چشم در چشم و چهره به چهره حرف زدن با مخاطبان را بخوبی و به شایستگی نشان می دهد.
رهبر معظم انقلاب دامت برکاته در دیدار با روحانیون تبلیغی در سال 1384 اهمیت منبر را به این صورت بیان داشته اند:

متمرکز شدن بر همان دروس عمومی حوزه یعنی فقه و اصول اگر چه اساس است همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند اما این امر نباید موجب خالی شدن عرصه‌های دیگر علوم انسانی بشود، زیرا همه علوم اسلامی از اهمیت برخوردارند، علومی مثل کلام که بقاء فقه مبتنی بر حفظ آن است یا تفسیر و حدیث که فقه از آنها استنباط می‌شود، باید خلأها را پر نمود؛ مقام معظم رهبری در این مورد می‌فرمایند:
«در همین زمان خود ما، مرحوم علامه‌ى طباطبایى(رضوان‌اللّه‌علیه) در حدى بود كه اگر منحصر به فقاهت مى‌شد، یقیناً به مرجعیت تقلید مى‌رسید.
ایشان از علماى زمان خودش، اگر بیشتر نبود، كمتر نبود؛ اما فقاهت را به كسانى سپرد كه مشغول فقاهت بودند. آن زمان در قم مرحوم آیةاللَّه بروجردى با آن عظمت، و اساتید بعد از آن بزرگوار، مشغول كار فقاهت بودند؛ اما ایشان آمد مشغول فلسفه گردید و ركنى شد، و بعد از آن‌كه در قم هیچ نشان قابل توجهى از فلسفه نبود، آن را احیا كرد؛
شاگردانى تربیت نمود، معارف فلسفه را راه انداخت و گسترش داد…حوزه‌ها باید این‌طور باشند. این‌گونه نباشد كه همه باید رشته‌ى فقاهت را بگیرند؛ نخیر، طلبه باید بداند كه اگر رشته‌ى تاریخ یا تفسیر یا فلسفه یا كلام یا علوم قرآن یا بقیه‌ى علوم اسلامى را پیمود، ارزشى در انتظار اوست و ارزشگذارى مناسبى مى‌شود».
به حمد خدا و عنایت حضرت ولی عصر(عج) امروز در حوزه رشته های تخصصی مختلفی چون: کلام، تفسیر، حدیث، نهج البلاغه، حقوق، فلسفه و… ایجاد شده و این امر گام را برای تمرکز طلاب بر رشته مورد علاقه خویش هموار ساخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 20 =

دکمه بازگشت به بالا