دیگر رسانه‌ها| شبکه های اجتماعی

امضای بایدن تضمین است!

محمد ایمانی فعال رسانه ای در کانال تلگرامی خود نوشت: وقتی چند تعبیر را از چند مقام دولتی کنار هم می گذارید، عمق خسارت های سوء مدیریت شخص آقای روحانی در حوزه دیپلماسی را نشان می دهد:

معاون وزیر خارجه پنج سال قبل، جمله ای گفت که تیتر یک روزنامه شرق شد: “امضای کری تضمین است”.

اما آقای عراقچی، چند سال بعد اذعان کرد«نتیجه پایبندی به برجام، تحریم‌ های بیشتر بود. درسی که از برجام گرفتیم این بود که مقاومت بهتر از رویکرد فعلی دولت در سیاست خارجی جواب می دهد».

آقای ظریف هم که می گفت “امکان ندارد آمریکا زیر تعهدش بزند”، سرانجام اعتراف کرد: «توافق با آمریکا، به اندازه جوهر روی کاغذ هم ارزش ندارد».

منطبق بر همین عبرت ها، سخنگوی وزارت خارجه امروز تاکید کرده “برجام نشان داد امضای ظریف، از کل دولت آمریکا معتبر تر است”.

با وجود همه این اعترافات تلخ و پر هزینه، جای سوال است که آقای روحانی باز هم بگوید “ترامپ کم سواد، با یک خط خطی از برجام خارج شد؛ رئیس جمهور (جدید) آمریکا فقط یک امضا کند، به تعهدات بر می‌گردیم”!

 معنای دیگر حرف روحانی، این است که “امضای بایدن تضمین است”! یعنی او هیچ درسی از خیانت و عهدشکنی اوباما و ترامپ نگرفته است.

روحانی چرا به فاصله پنج سال، دو بار چک سفید امضا به آمریکا می دهد و به جای طلبکاری مشروع، خود (کشور) را گروگانِ تضمین دادن به دشمن می کند؟ آیا چیزی در ذهن او به عنوان تجربه و عبرت انباشته نمی شود؟ دچار آلزایمر حادّ شده؟ یا همه اینها را بهتر از هر کس می داند، اما آتویی دست طرف مقابل دارد؟!

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

منبع
مشرق
قرارگاه عمار حوزه علمیه منصوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا