سیاسی

گفت‌وگوی تلفنی روحانی با اردوغان: انتقام خون شهید فخری‌زاده حق دولت ایران است

رئیس‌جمهور ترور دانشمند ایرانی توسط صهیونیست‌ها را یک جنایت بزرگ و غیرانسانی دانست و گفت: بدون تردید این حادثه تروریستی نشان از عجر و ناتوانی دشمنان قسم‌خورده ملت ایران در برابر حرکت‌های علمی و پژوهشی دانشمندان ماست.

روحانی اردوغانحجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنج‌شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس جمهور ترکیه، با قدردانی از ابراز همدردی این کشور با مردم ایران و همچنین محکومیت این ترور توسط آنکارا، خاطرنشان کرد: برای ما شیوه‌ای که در این ترور استفاده شده و این‌که توسط چه‌کسانی انجام گرفته است، کاملاً مشخص است.

روحانی با بیان اینکه این دانشمند ایرانی در ماه‌های اخیر زندگی‌اش بیشتر وقت خود را صرف مبارزه با کرونا و تکمیل پژوهش‌ها برای ساخت کیت‌های تشخیص این بیماری نموده بود، اظهار داشت: ترور این دانشمند یک جنایت بزرگ و اقدام غیرانسانی بود.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اظهارات رئیس جمهور منتخب آمریکا درمورد بازگشت این کشور به توافق برجام، تصریح کرد: ما بارها بر این مسئله تأکید کرده‌ایم که اگر طرف‌های مقابل ما در این قرارداد به تعهدات خود عمل کنند ما هم  به تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

روحانی در ادامه با اشاره به روند همکاری‌های دو کشور ایران و ترکیه گفت: اراده هر دو کشور بر توسعه روابط اقتصادی و تجاری بوده است ولی متأسفانه تحریم آمریکا مانع این شده بود که ما بتوانیم به‌راحتی به تجارت و همکاری‌های اقتصادی و بانکی بین خود ادامه دهیم.

روحانی همچنین با تأکید بر توسعه و تعمیق روابط با ترکیه در همه زمینه‌ها بر اجرایی و عملیاتی شدن توافقات ششمین نشست شورای‌عالی همکاری‌های راهبردی و کمیسیون‌های مشترک اقتصادی دو کشور تأکید کرد.

رئیس جمهور همچنین ضرورت همکاری و همفکری ایران و ترکیه درخصوص مسائل بین‌المللی را مورد تأکید قرار داد و گفت: برای جلوگیری از رخنه دشمنان اسلام، ترمیم شکافی که در دنیای اسلام وجود دارد یک نیاز فوری است و ایران و ترکیه می‌توانند با مشورت و همکاری همدیگر اختلافات جهان اسلام را کاهش دهند و امت اسلامی را به وحدت دعوت کنند.

روحانی در ادامه با اشاره به ادامه بحران عالمگیر بیماری کرونا در جهان بر مشارکت و همکاری دو کشور در تأمین نیازمندی‌های دارویی و تجهیزات پزشکی و همچنین تبادل تجربیات تأکید کرد.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به بحران قره‌باغ بین دو کشور آذربایجان و ارمنستان بر ضرورت جلوگیری از نفوذ تروریست‌ها در منطقه و مشکلات ناشی از آن تأکید کرد.

رئیس جمهور ترکیه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با تسلیت شهادت دانشمند ایرانی شهید محسن فخری‌زاده به دولت، ملت ایران و خانواده آن شهید، این اقدام تروریستی را به‌شدت محکوم کرد و گفت: بی‌تردید  این حمله تروریستی، صلح و آرامش منطقه ما را هدف قرار داده است.

“رجب طیب اردوغان” با ابراز امیدواری به اینکه عاملان این جنایت هرچه زودتر شناسایی و به دست عدالت سپرده شوند، گفت: امیدوارم امیدها و نقشه‌های محافل سیاهی که می‌خواهند منطقه ما را به بی‌ثباتی بکشانند نقش بر آب شود.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به شرایط جدید بین‌المللی و آغاز دوره جدید در دولت آمریکا، گفت: امیدوارم در دوره دولت جدید آمریکا، ذهنیت مبتنی بر تهدید و تحریم جای خود را به گفت‌وگو و همکاری و تعامل با کشورها بدهد.

اردوغان در ادامه با تأکید بر ضرورت توسعه و تعمیق بیش از پیش روابط ایران و ترکیه تأکید کرد که اجرا و عملیاتی شدن سریع مصوبات و توافقات شورای‌عالی همکاری‌های راهبردی دو کشور را از نزدیک پیگیری می‌کند.

منبع
تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − شش =

دکمه بازگشت به بالا