دیگر رسانه‌ها| شبکه های اجتماعی

چون آمریکا زور بیشتری دارد،این ماییم که باید نرمش کنیم

روزنامه آرمان در مطلبی نوشت:«طرفی که نقض تعهد کرده باید به اجرای تعهدات خود برگردد و بدین معناست که آمریکا باید در لغو تحریم‌هایی که بعد از برجام فعال کرده، پیشقدم شود ولی روابط بین‌الملل براساس منطق حقوقی نمی‌چرخد، بلکه بر پایه موازنه قدرت می‌چرخد و این عنصر قدرت است که حتی بر مناسبات و الزامات حقوقی حکومت می‌کند. حقوق به نوعی دنباله‌رو قدرت کشورها و یکی از ابزارهایی است که در تنظیم مناسبات نقش دارد و نقشش هم در حد قدرت نیست».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:«اکنون به لحاظ منطقی حق داریم که بگوییم آمریکا باید تعهدات خود را انجام دهد ولی نمی‌دهد! سوال این است که چه اتفاقی می‌افتد؟ یا ایران باید وضعیت فعلی یعنی ادامه تحریم‌ها را تحمل کند یا به‌هرحال راهی پیدا کند که تحریم‌ها برداشته شود و آمریکا شرط آن را با اجرای تعهدات برجامی توسط ایران می‌داند که اینجا درحقیقت نوعی زورآزمایی مطرح است و این نیست که حق کدام طرف است و اصلا براساس اینکه حق کدام طرف است، مناسبات تنظیم نمی‌شود. تازه حق قابل تفسیر است و در چارچوب سازوکارهای بین‌المللی است که این تفسیر صورت می‌گیرد که به نوعی تحت تاثیر عنصر قدرت است»

روزنامه آرمان تصریح کرد:«ایران نباید اقدامی انجام دهد که بیشتر به خودش ضربه بزند. یعنی اگر ایران ببیند هدفی که دنبال می‌کرده از این مسیر حاصل نمی‌شود، منطقی نیست که به خودش ضربه بزند و مثلا از ان‌پی‌تی خارج شود. چون هر اقدامی از این دست باعث می‌شود که فشارها بر ایران بیشتر شود و اجماع جهانی هم شکل بگیرد و ما از طرف کشورهای بیشتری تحت فشار قرار بگیریم. ایران باید با درایت کامل این مرحله را مدیریت کند و اگر لازم است نرمش‌ها و انعطاف‌هایی نشان دهد که بتوانیم ضرر کمتری متحمل شویم».

آرمین:دولت روحانی مثل یک «بوکسور» با دست‌های بسته است/چون آمریکا زور بیشتری دارد،این ماییم که باید نرمش کنیم

آمریکا به همراه انگلیس، فرانسه و آلمان از جمله دولت هایی هستند که فقط زبان زور را می فهمند. این دولت ها که به زورگویی، غارتگری و مداخله گری مشهور هستند اگر از طرف مقابل عقب نشینی و انفعال ببینند، بر گستاخی و زیاده خواهی خود افزوده و به امتیازگیری یکطرفه ادامه می دهند. این اقتدار و قاطعیت طرف مقابل است که می تواند معادلات طرف زورگو و غارتگر را به هم ریخته و منجر به توقف امتیازدهی یکطرفه و در ادامه منجر به امتیازگیری شود.

رهبر معظم انقلاب- 19 بهمن- در دیدار جمعی از فرماندهان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش 5 محور را درباره برجام مطرح کردند:

اول اینکه، در جمهوری اسلامی ایران هیچ‌کس گوشش بدهکار مهمل‌گویی‌های افراد بدون استحقاق در آمریکا و اروپا نیست.

دوم اینکه، بر اساس منطق و استدلال، آمریکا و سه کشور اروپایی که تعهدات برجامی خود را زیر پا گذاشته‌اند، حق تعیین شرط و شروط برای برجام ندارند.

سوم اینکه، طرفی که حق دارد برای ادامه کار برجام شرط بگذارد، جمهوری اسلامی ایران است چرا که از اول به همه تعهدات برجامی خود عمل کرد ولی آنها تعهدات خود را نقض کردند.

چهارم اینکه، ایران هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند.

پنجم اینکه، پس از راستی‌آزماییِ صحت لغو تحریم‌ها، جمهوری اسلامی ایران تعهدات برجامی خود باز خواهد گشت. این، سیاست قطعی و غیرقابل برگشت جمهوری اسلامی و مورد اتفاق همه مسئولان است و هیچکس از آن عدول نخواهد کرد.

روزنامه اصلاح طلب اعتماد چندی پیش در مطلبی با انتقاد از عملکرد دولت روحانی در سیاست خارجی نوشته بود:«به نظرم بسیاری از افراد درک درستی از ماهیت روابط بین‌الملل و سیاست واقع‌گرایانه ندارند و روابط بین‌الملل را به گفتگو و صلح‌خواهی تقلیل می‌دهند، در حالی که روابط بین‌الملل در اصل متکی به قدرت است و بس».

منبع
مشرق
قرارگاه عمار حوزه علمیه منصوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − شش =

دکمه بازگشت به بالا