سیاسی

پولی از ایران در چین بلوکه نیست/ کانادا در موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی طرفیتی ندارد

سخنگوی وزارت خارجه گفت: پولی از ایران در چین بلوکه نیست، منابعی در چین داریم که برای استفاده از برخی اقلام مصرف می‌شود.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه  با اشاره به سفر رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان به کشورمان گفت: آقای عبدالله ملاقات مفصلی با وزیر خارجه داشت و ملاقات‌هایی با مقامات ایرانی پیش بینی شده و محور تمامی ملاقات‌ها تحولات در افغانستان و گفت‌وگو‌های بین‌الافغانی است.

وی افزود: افغانستان آباد، مستقل و توسعه یافته را به نفع همه منطقه می‌دانیم و در این راستا تمامی تلاش خود را انجام داده ایم و فکر می‌کنیم جمهوری اسلامی ایران می‌تواند کمک موثری به گفت‌وگو‌های اصیل بین الافغانی اعم از دولت، گروه‌های مختلف و طالبان باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا گفت:‌ اظهارات پمپئو نشان می‌دهد تحریم‌های یکجانبه موفق نبوده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اصابت گلوله‌های حاصل از درگیری قره‌باغ گفت: خط قرمز ما امنیت شهروندان است، برخی توضیحات طرف مقابل شنیده شده و قابل قبول نبوده است و گفته‌ایم هرگونه تعرض به ایران پاسخ داده خواهد شد.

خطیب زاده تاکید کرد: ایران با نگرانی تحولات در مرزهایش را با جمهوری آذربایجان و ارمنستان پیگیری می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه اگر ایران بعد از انتخابات بخواهد با آمریکا مذاکره کند سخت‌تر خواهد بود، گفت: موضع ترامپ و آمریکا درباره مذاکره را پاسخ داده‌ایم، مادامی که آمریکا به این عقلانیت نرسد که سیاست‌ها و برنامه‌هایش ضد ملت ایران شکست خورد،  چیزی تغییر نخواهد کرد منتظر می‌نشینم که به شکست سیاست‌هایشان اعتراف کنند و متناسب با اتفاقات پیش رو پاسخ خواهیم داد.

خطیب زاده با تاکید بر اینکه درباره چین اخبار نادرست منتشر می‌شود اظهار کرد: بسیاری از اخبار درباره روابط ایران و چین درست نیست، بانک‌های چینی محدودیت‌هایی دارند و ما گفت‌وگوی خود را با چینی‌ها داریم و این مهمترین بعد روابط ایران و چین است.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به سفر ظریف به کشورهای اروپایی تصریح کرد: سفر‌های وزیر امور خارجه کشورمان به کشور‌های خارجی در شرایط فعلی تابع سیاست خاصی است، قرار بود آقای مونسان امروز در مسکو باشد، ولی به دلیل گسترش ویروس کرونا در روسیه این سفر انجام نشد؛ همچنین سفر رئیس کل بانک مرکزی به عراق در راستای توافقات بانک مرکزی ایران و عراق صورت گرفت و سفر موفقیت آمیزی بود.

خطیب‌زاده با بیان اینکه لغو تحریم‌های تسلیحاتی پیروزی بزرگی برای مقاومت و ملت ایران بود، اظهار کرد: آنچه دیروز ملغی شد ۱۳ سال تحریم ایران و لغو قطعنامه‌هایی بود که روسیه و چین به آن رای مثبت داده بودند. روایات هسته‌ای روایات بسیار خواندنی از اقدامات دیپلمات‌ها بود. طرف غربی اصلا در زمینه تحریم تسلیحاتی حاضر به صحبت نبود. بعد از آن هم ایالات متحده حق خود را تحریم‌های نامحدود تسلیحاتی می‌دانست.

برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی جز شکوه برای ملت ایران چیزی ندارد

وی افزود: این مسئله آخرین موضوعی بود که در شب توافق مورد بحث قرار گرفت، به گونه‌ای که با جدیت ظریف، خانم وندی شرمن درخواست پایان جلسه کرد. ایران طی پنج سال گذشته نه ذره‌ای سیاست نظامی خود را براساس نیاز تغییر داد و نه توسعه موشکی را. برداشتن تحریم‌های تسلیحاتی جز شکوه برای ملت ایران چیزی ندارد.

خطیب زاده ادامه داد: در حوزه دارو و نیاز‌های اساسی مردم، ایالات متحده سعی در فشار دارد و ما باید نیاز‌های مردم را تامین کنیم، ۹۰ درصد نیاز‌های ایران دفاعی است که در داخل تولید می‌شود. ایران مثل آمریکا نیست که رئیس‌جمهور به دنبال فروش سلاح کشتار جمعی در یمن باشد.

وی درباره اینکه ایران با چه کشوری قصد دارد داد و ستد تسلیحاتی انجام دهد؟ اظهار کرد: این را باید از وزارت دفاع سوال کنید، ما بدون هیجان و اصرار بر موضوع خاصی بر اساس نیاز‌های دفاعی و پتانسیل‌های خودمان صادرات و واردات اقدام می‌کنیم. با تسلیح منطقه و تسلیح بی جای کشور‌ها موافق نیستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در رابطه با آخرین رایزنی‌ها در مورد هواپیمای اکراینی گفت: امروز هیئت اکراینی وارد ایران شد و جلسه خود را با معاون حقوقی وزارت خارجه آغاز کرد، در این قضیه کانادا طرفیتی ندارد و طرف ما اوکراین است. در این جلسه جبران خسارت خانواده‌ها و خطوط هواپیمایی در جریان است و طبق معاهداتی که ایران عضو آن است انجام خواهد شد. ادبیات سخیف و کلمات دور از ادب و رفتار غیر دیپلماتیک که از وزیر خارجه کانادا دیدید پشت در‌های بسته نبود. پشت در‌های بسته مودب‌تر هستند و می‌دانند هیچ جایگاه حقوقی در این مسئله ندارند. خیلی متاسفم که مردم کانادا باید چنین ادبیاتی را از وزیر خارجه کانادا بشنوند، دایره ادب ما اجازه نمی‌دهد مانند وزیر خارجه بی ادب کانادا صحبت کنیم.

وی ادامه داد: ما بدون هیجان و بدون اصرار بر موضوع خاصی به صادرات و واردات در چارچوب بین المللی اقدام خواهیم کرد. آمار و ارقام از هزینه‌های نظامی در منطقه اصلا به سمتی نیست که ایران یک دهم کشور‌های دیگر داشته باشد. خرید نظامی که صفر است. ایران قدرت خود را از مردم می‌گیرد نه از سلاح،  آن روزی که از مردم قدرت نگیرد سراغ سلاح می‌رود و آن روز اصلا اتفاق نخواهد افتاد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اینکه آیا ما به اموال خود در چین دسترسی داریم، تصریح کرد: ما از بدنه همین مردم هستیم و از آسمان نیامدیم که ندانیم درد ملت چیست. ملت در یک جنگ ناخواسته و تحمیلی از ایالات متحده هستند و ما هیچ چاره‌ای جز پیروزی نداریم. فشار‌ها به طرز جنون‌آمیزی وجود دارد که به دلیل شکست‌های مکرری است که آمریکا می‌خورد.

وی اضافه کرد: آنچه دیروز برداشته شد یکی از ابعاد دستاورد‌های برجام بود، یه دلیل فشار‌های آمریکا و نقض عهد و پیمان سه کشور اروپایی دچار مشکلاتی بودیم، اما این وظیفه دولت و حاکمیت را ذره‌ای کم نمی‌کند و تا لحظه آخر با ملت هستیم و ملت با ماست.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: پولی از ایران در چین بلوکه نیست، دشمنان می‌خواهند تمام منفعت ما را از بین ببرند.

خطیب زاده تصریح کرد: هیچ دو کشوری نیستند که در دنیا مشکل نداشته باشند، ما با روسیه و کشور‌های همسایه هم مشکلاتی داریم، ما منابعی در چین داریم که برای استفاده از برخی اقلام مصرف می‌شود، این جدا از بلوکه شدن اموال در عراقو سایر کشورهاست.

برخی کشور‌ها علیه ایران جنگ سایبری راه انداختند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد حملات سایبری گفت: روزانه حمله‌های بسیار وسیع به نهاد‌های جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد و برخی کشور‌ها علیه ایران جنگ سایبری راه انداختند ما در این جنگ‌ها ناتوان نیستیم و پاسخ‌های را دادیم، اما مرجع پاسخگویی وزارت خارجه نیست.

خطیب‌زاده با اشاره تماس تلفنی ظریف و همتای ژاپنی خود بیان کرد: در این تماس تلفنی مقامات دو کشور درارتباط با مسائل دوجانبه و بین‌المللی گفت‌وگو و رایزنی کردند. در این گفت‌وگوی تلفنی بر اهمیت دسترسی ایران به منابع مالی خود در ژاپن تاکید شد و امیدواریم که طرف ژاپنی بر اساس قوانین و مقررات بین‌المللی به وظایف خود در این زمینه عمل کند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره آزاد سازی پول‌های بلوکه شده ایران  در کره جنوبی گفت: منابع ما در کره جنوبی چندین میلیارد دلار است، مذاکرات برای انتقال این منابع یا استفاده از این منابع برای خرید دارو و مواد اولیه آن در حال انجام است، ولی متاسفانه این مذاکرات به کندی پیش می‌رود و این کندی ما را اذیت می‌کند.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت به صورت منظم در حال رایزنی با کره جنوبی است، ولی همانطور که اشاره کردم این کلی ما را اذیت می‌کند و در سطحی که ما می‌خواهیم اتفاقی نیفتاده است، امیدواریم دولت کره جنوبی هر چه زودتر به تعهدات خود عمل کند، پیشرفت‌های صورت گرفته ناچیز است و برای ما قابل قبول نیست.

ادعای منافقین درباره پیدا شدن سایت هسته‌ای جدید در ایران خنده‌دار است

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره ادعای اخیر گروهک منافقین در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: این ادعا‌ها و اظهارات خنده دار است و نباید آن را جدی گرفت. این گروهک ورشکسته فرزندان این ملت را به گروگان گرفته و در کمپ‌های خود در سختی و رنج آن‌ها را نگهداری می‌کند، این گروهک تروریستی در زمانی نوکری صدام حسین را انجام می‌دادند و امروز نوکری کشور دیگری را.

منبع
باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 2 =

دکمه بازگشت به بالا