فرهنگی و اجتماعی

وعده شیرین واکسن کرونای تولید داخل تا بهار ۱۴۰۰/ اجازه نمی‌دهیم ملت ایران موش آزمایشگاهی شوند

وزیر بهداشت از رونمایی واکسن کرونای ایرانی در بهارسال آینده خبر داد.

دکتر نمکی  از رونمایی  واکسن کرونای ایرانی  در بهار سال آینده خبر داد و گفت:ما قابلیت خود را در تولید واکسن ایمن و موثر به دنیا ثابت خواهیم کرد.

او با بیان اینکه واکسن پدیده‌ای نیست که بشر را از کرونا نجات دهد گفت: واکسن تاثیرگذار است، اما همه داستان نیست.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: در دنیایی که حقوق مسلم ما را سلب می‌کند برای تولید واکسن چراغ خاموش عمل کردیم.

نمکی افزود: در خصوص استفاده از سایر واکسن‌ها هم مردم مطمئن باشند هرگز اجازه نخواهیم داد واکسنی برای تست به مردم تزریق شود.

او  ساده انگاری و عادی پنداری مردم از کرونا  را از نگرانی هایش در این دوره دانست و گفت: عادی انگاری باعث پیک زمستانه سهمگین خواهد شد.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: پیک سوم بیماری کرونا سرکش تر، گسترده تر، با قدرت انتقال بالاتر، با درگیری خانواده‌ها و سن‌های پایین و مرگ و میر بالاتر بروز کرد و در خصوص پیک زمستانه اگر رخ دهد انتظار شدت بیشتری می‌رود.

دکتر نمکی از مردم خواست در یلدای پیش رو هم همچون گذشته همدلی و همراهی را ادامه دهند.

او همچنین با قدردانی از کادر درمان، مردم و مسئولان خراسان جنوبی در کنترل پیک کرونا در این استان گفت: اوج گیری کرونا در استان خراسان جنوبی با پراکندگی بالا و دانسیته پایین ما را نگران کرد چرا که یک مرگ در خراسان جنوبی به اندازه ۱۰مرگ در سرزمین‌های شلوغ تحلیل می‌شود.

دکتر نمکی آمار ایران را مقرون به صحت‌ترین آمار جهان دانست و گفت: ایران درواقع رتبه ۳۱جهان را از لحاظ مرگ و میر دارد.

او  با اشاره به اوضاع اسفناک بسیاری از کشور‌های پیشرفته دنیا گفت: تفاوت این کشور‌ها با ایران زیرساخت‌های پیشرفته آن‌هاست به طوری که متوسط تخت در بیمارستان‌های کشور ۱.۶تخت به ازای هزار نفر جمعیت است در حالیکه این شاخص در کشور‌هایی مانند آلمان و فرانسه حداقل بالای ۶تخت است.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: واردات دارو با خباثت آمریکایی‌ها قفل شده است.

دکتر نمکی کنترل شیوع کرونا در کشور را حماسه‌ای ارزشمند دانست که در تاریخ دنیا ثبت خواهد شد.

او افزود: در حالیکه بر اساس پیش بینی‌ها تعداد مرگ و میر در ایران در این ماه باید به هزار و ۲۰۰نفر می‌رسید، اما با لطف خدا، دعای صالحان و همت مردم و کادر درمان تعداد مرگ حالا به ۲۰۰نفر نزدیک شده است.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: ۱۶۰شهر قرمز داشتیم که با اجرای طرح تشدید محدودیت‌های ۳هفته‌ای حدود ۲۰شهر قرمز در کشور داریم که این مژده بزرگ و پاداش بی نظیری برای مردمی است که صبوری کردند.

وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: ما نخواهیم گذاشت ملت شریف ایران موش آزمایشگاهی هیچ جریانی شوند و غیرت ملی این سرزمین پایمال بعضی از فزون خواهی‌های دیگران شود.

او تصریح کرد: گروهی که خدمت گذار شما هستند با نگاه اعتقادی و ملی و با نگاه مردم سالاری دینی به دنبال این هستند که مردم این سرزمین بهترین‌هایی که در شان آن‌ها است را در آینده‌ای نزدیک داشته باشند.

نمکی اظهار کرد: برای ساخت واکسن ما بیکار ننشسته ایم و خیلی از کار را به صورت چراغ خاموش می‌رویم برای اینکه با دنیایی طرف هستیم که حقوق مسلم ما را می‌خواهند از ما سلب کنند.

منبع
yjc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + دوازده =

دکمه بازگشت به بالا