سیاسی

وزیر خارجه سعودی برای مقابله با ایران دست به دامان «جو بایدن» شد!

وزیر خارجه دولت سعودی با بیان اتهامات تکراری علیه جمهوری اسلامی ایران، از «جو بایدن» رئیس‌جمهور احتمالی آمریکا خواست تا مقابل ایران بایستد.

وزیر خارجه دولت سعودی tdwg«فیصل بن فرحان» وزیر خارجه دولت سعودی در سخنانی مدعی شد که ریاض تلاش بسیاری برای بهبود شرایط یمن انجام داده و «جو بایدن» رئیس‌جمهور احتمالی و منتخب آمریکا به زودی به این تلاش‌ها پی خواهد برد.

به نوشته العربیه، بن فرحان در سخنانی از طریق ویدئو کنفرانس در نشست گفت‌و‌گوهای مدیترانه‌ای در ایتالیا، جنبش انصارالله و دولت صنعاء را به عدم پذیرش حل و فصل سیاسی جنگ در یمن متهم کرد و مدعی شد که ریاض همواره به دنبال راه‌حل سیاسی بوده است.

وزیر خارجه رژیم سعودی، در بخش عمده سخنان خود، به ایران پرداخت و با بیان اتهامات همیشگی و تکراری، از «جو بایدن» خواست تا مقابل ایران بایستد و مدعی شد که تهران در راستای حمایت از تروریسم و بر هم زدن ثبات منطقه عمل می‌کند.

او گفت: «امیدواریم دولت بایدن جلوی اقدامات و رفتار ایران بایستد و از طریق گفت‌و‌گو با دولت بایدن در خصوص مسائل منطقه به توافق خواهیم رسید.»

بن فرحان، در ادامه با بیان اینکه ریاض با هر دولتی در آمریکا در راستای امنیت منطقه همکاری می‌کند، گفت که دولت سعودی حامی هرگونه گفت‌و‌گویی میان ایران و آمریکا است و سپس ادعا کرد: «این ایران بود که باب گفت‌و‌گو با آمریکا را بست.»

او سپس با اشاره غیر مستقیم به ترور شهید «محسن فخری زاد» مدعی شد که دولت سعودی از هیچ عملیات تروری حمایت نمی‌کند اما ایران به حمایت مالی و لجستیکی از «گروههای تروریستی» در منطقه به ویژه عراق و در اروپا دست می‌زند.

وزیر خارجه سعودی در مورد پرونده سازش با رژیم صهیونیستی نیز گفت که ریاض حامی صلحی عادلانه است که به فلسطینی‌ها اجازه تشکیل کشور خود را بدهد.

او افزود: «ما چشم‌اندازی داریم که طبق آن در صورت اجازه یافتن فلسطینی‌ها برای تشکیل کشور مستقل خود، اسرائیل نیز یک کشور طبیعی شناخته می‌شود.»

فیصل بن فرحان در بخش پایانی سخنان خود به بیان اقدامات ریاض برای مواجه با شیوع ویروس کرونا پرداخت و در آخر به مسائل داخلی عربستان اشاره کرد و مدعی شد که اصلاحات وسیعی در خصوص حقوق بشر و حقوق زنان در عربستان صورت گرفته است.

منبع
فارس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − نه =

دکمه بازگشت به بالا