بیانات و سخنرانی

منظور فرمانده کل قوا از دولت جوان و حزب‌اللهی چیست؟

رهبر معظم انقلاب همواره بر جوان‌گرایی و به‌کارگیری جوانان انقلابی و جهادی تأکید کرده‌اند.

رهبر معظم انقلاب همواره بر جوان‌گرایی و به‌کارگیری جوانان صالح، مؤمن، انقلابی و جهادی در عرصه‌های مختلف تأکید کرده و در بیانیه گام دوم انقلاب هم بر این مهم صحه گذاشتند؛ البته بارها خود ایشان تاکید کردند که منظورشان از جوان‌گرایی تاکید بر سن آنها نبوده و روحیه با نشاط را ملاک قرار داده‌اند؛ اما همچنان در آستانه انتخابات آینده ریاست جمهوری شاهد هستیم که نام‌هایی به عنوان نامزد انتخابات مطرح می‌شوند که  شاید در همان نگاه اول سن و سال کم آنها معلوم شود؛ موضوعی که باعث شد تا به سراغ برخی از شخصیت‌های هر دو جریان سیاسی برویم و از آنها بپرسیم که از نظر آنها تجربه در انتخاب نامزد مهم‌تر است یا جوان بودن؟

نامی که رهبر انقلاب به عنوان نمونه یک جوان حزب اللهی برزبان آوردند

آیا صحبت‌های مقام معظم رهبری تفسیر به رای شده است؟

احمد شریف فعال سیاسی اصلاح طلب و عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در این باره گفت: البته دقیقا نمی‌دانم که منظور از جوان چیست، اما به طور معمول یک تعریف استانداردی وجود دارد که طی آن به افراد ۲۰ الی ۳۵ ساله جوان می‌گویند که بعید می‌دانم این محدوده سنی افراد برای فضای سیاسی کشور مطلوب باشد، زیرا ما تا به حال به جوان‌ها در بحث مدیریت کلان کشور فرصت لازم را برای کسب تجربه نداده‌ایم. اگر بخواهیم جوان‌گرایی از این بابت که حتی تا رنج سنی ۶۰ سال را در نظر بگیریم احتمالا درست است، زیرا در این ‌صورت فکر و انرژی بهتری هم به سیستم تزریق خواهد شد و هم نتیجه بهتری به دست خواهیم آورد، زیرا جوان‌ها به اطلاعات روز بیشتر دسترسی داشته و زبان دنیا را بهتر می‌دانند، ناگفته نماند که کشور نیاز دارد که فرد منتخب زمان بسیاری را برای مدیریت کشور صرف کند، زیرا کشور با بحران‌های بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند ، از این بابت می‌توان گفت که گزینه جوان‌تر با توجه به انرژی بیشتر و انگیزه و ریسک پذیری بالاتر برای کشور بسیار مناسب است.

نامی که رهبر انقلاب به عنوان نمونه یک جوان حزب اللهی برزبان آوردند

با این حال اما وهاب عزیزی فعال سیاسی اصولگرا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان ایده دیگری را طرح کرد و در این باره گفت: متاسفانه بعضی از سیاست معاشان سعی می کنند رهنمود مقام معظم رهبری را به نفع خودشان تفسیر کنند و یا خیلی لطیف آن را دور بزنند؛ لذا تفسیر های متفاوت و متناقضی را ارائه می دهند. اما گروهی فقط سن و سال رئیس دولت را ملاک قرار می دهند، چون نامزد خودشان جوان است؛ در مقابل گروه دیگری رئیس دولت را مستثنی کرده و جوان‌گرایی را متوجه اعضای کابینه می دانند. در حالی که هر دو گروه وجه ظاهری عبارت “جوان” را در نظر گرفته و در اشتباه هستند.

تجربه مهم تر است یا سن و سال؟

سید کمال سجادی سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری هم فرد دیگری بود که در این باره به باشگاه خبرنگاران جوان گفت:  من از فرمایش های ایشان الهام می‌گیرم و می‌گویم که منظور از جوان، فرد کم سن و سال نیست؛ گرچه که در برخی از وزارتخانه‌ها و حتی در مجلس هم از افراد جوان استفاده شده و می شود، اما از در بخش هایی که راهبردی است و نیاز به تجربه دارد مانند ریاست جمهوری؛ این جایگاهی است که شخص رئیس جمهور علاوه بر اینکه باید از یک دانش سیاسی، اجتماعی و دینی برخوردار باشد تجربه های اجرایی هم باید داشته باشد.

او ادامه داد: اگر رئیس دولت تجربه اجرایی نداشته باشد بسیار مضر است، برای مثال خود شخص روحانی تجربه اجرایی نداشت و صرفا در جاهایی حضور داشت که نیاز به تجربه اجرایی نبود و در بخش سیاست‌گذاری بود و از همین رو شاهدیم که امروز در این بخش مشکلاتی داریم؛ برای ریاست جمهوری یک سری مهارت‌ها لازم است که سن پایین نمی تواند این مهارت ها را داشته باشد، زیرا انسان باید از یک پختگی و دانش و تجربه متراکمی برخوردار باشد تا بتواند شخص دوم کشوری نظیر جمهوری اسلامی ایران باشد.

نامی که رهبر انقلاب به عنوان نمونه یک جوان حزب اللهی برزبان آوردند

سجادی گفت: جمهوری اسلامی ایران دغدغه و دشمنان بسیاری دارد و بابت عظمتی که انقلاب اسلامی دارد نمی طلبد که از نیروی خیلی جوان استفاده شود، بلکه باید نیرویی باشد که نه خیلی مسن باشد که توان کار نداشته و نه خیلی جوان که کم تجربه باشد، بلکه از یک نوع جامعیت در ابعاد مختلف بهره ببرد.

علی محمد نمازی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران هم با سجادی هم نظر بود و در این باره به باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: افرادی که برای ریاست جمهوری وارد گود خواهند شد حتما باید دارای تجربیات کافی باشند و صرف جوان بودن کفایت نمی‌کند، البته رئیس جمهور می‌تواند معاون جوان انتخاب کند، اما خود رئیس جمهور باید یک فرد دانا، آگاه و سرد و گرم روزگار چشیده باشد، نسبت به روابط بین مجامع بین المللی و سازمان‌های جهانی دانش داشته باشد و بعد از اینکه انتخاب شد معاون اجرایی خود را یک فرد جوان بگذارد که هم تجربه داشته، نیرو و انرژی برای رفتن به سفرهای استانی داشته باشد.

پس از این صحبت‌ها اگرچه رویکردها شاید تا حدودی مشخص شده باشد اما در پایان برخی به مثالی اشاره کردند که شاید حجت را برهمگان تمام کرد.

اگر سردار سلیمانی ۱۰ سال دیگر زنده بود ، او را کنار نمی‌گذاشتم

وقتی صحبت از نمونه یک فرد با روحیه و نشاط جوانی ودر عین حال با تجربه برای اداره کشور به میان آمد حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان به نمونه‌ای اشاره کرد که شاید دیگر جای هیچ حرف و حدیثی را برجای نگذاشت او گفت: چندی پیش مقام معظم رهبری تاکید داشتند که اگر امروز هم سردار سلیمانی زنده بود بازهم مسئولیت‌هایی را به او واگذار می‌کردند، صحبتی که مفهومش این است که ایشان برای مسئولیت‌های اجرایی کشور به افرادی که از روحیه، بازوان و نشاط و کارآیی جوانی برخوردار باشند استفاده خواهند کرد.

ترقی افزود: همچنین از همه مهمتر این است که این افراد  علاوه بر روحیه نشاط و فعالیت و کار آمدی باید انقلابی بوده و بتوانند امور کشور را با روحیه جهادی اداره کنند و  یک تحرک مضاعفی نسبت به دیگر افراد و دستگاه اجرایی کشور ایجاد کنند.

نامی که رهبر انقلاب به عنوان نمونه یک جوان حزب اللهی برزبان آوردند

مقام معظم رهبری در اردیبهشت ماه امسال در بخشی از بیاناتشان در دیدار تصویری با مجموعه‌ای از جوانان دانشجو و تشکل‌های دانشگاهی بیان  کردند: مکرر گفته ام که به چنین دولتی معتقد و امیدوارم، اما معنای این حرف صرفاً این نیست که یک جوان سی و چند ساله رئیس دولت باشد؛ بلکه معنای دولت جوان و حزب اللهی یک دولت سرپا، پای کار، آماده و با نشاط است که بتواند کار کند و خسته و از کار افتاده نباشد.

ایشان افزودند: بعضی‌ها تا سنین بالا به یک معنا جوان هستند. همین شهید عزیزی که شما اسم بردید، یعنی شهید سلیمانی عزیز که  بنده شب و روز به یادش هستم ایشان نزدیک ۶۰ سال سن داشتند و جوان نبود. اگر دَه سال دیگر هم زنده می‌ماند و بنده زنده می‌ماندم و بنا بود که من مشخّص بکنم، او را در همین جا نگه می‌داشتم و کنار نمی‌گذاشتم؛ بنابراین می‌توان به افرادی که در سنین جوانی نیستند، ولی کار‌های جوانانه و خوبی می‌توانند انجام دهند مسئولیت داد.

نامی که رهبر انقلاب به عنوان نمونه یک جوان حزب اللهی برزبان آوردند

بیاناتی که شاید به خوبی گویای این موضوع باشد که مفهوم جوان و جوانی تنها در سن و سال خلاصه نمی‌شود و چه بسا افرادی همچون شهید سلیمانی که با وجود اینکه از نظر شناسنامه‌ای جوان محسوب نمی‌شد؛ اما در حقیقت از هزاران هزار جوان تاثیرگذار تر بود؛ تا جایی که سرنوشت نه یک ملت بلکه یک جهان را تغییر داد و شاید بهتر این باشد که احزاب در میان اعضای خود به دنبال افرادی با ملاک‌های چنین فردی باشند ؛ کسی که تا مردم منطقه را آسوده نمی‌دید خواب آسوده به چشم نداشت.

مقام معظم رهبری در ارتباط تصویری با نمایندگان تشکل‌های دانشجویی، دولت جوان حزب‌اللّهی‌ را علاج مشکلات کشور دانستند اما در عین حال صراحتا در توضیح این موضوع  تاکید کردند: البتّه معنی‌اش این نیست که مثلاً رئیس این دولت یک جوان سی‌ودوساله باشد؛ بلکه یعنی دولتِ سرِپا، بانشاط، آماده و در سنینِ کار و تلاش باشد.

فاطمه تورانلو

منبع
yjc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 7 =

دکمه بازگشت به بالا