حوزه علمیه

مبنای امام خمینی برای پرداخت شهریه به طلاب چه بود؟

امام خمینی (ره) برچه مبنایی به طلاب شهریه پرداخت می کردند؟

برای امام (ره) افغان و عرب و فارس فرقی نداشت و ایشان به همه یکسان شهریه پرداخت می‌کردند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا ناصری درباره نوع پرداخت و میزان شهریه امام در نجف اشرف به طلاب اینگونه نقل خاطره کرده است:

از میزان وجوهاتی که به دست امام می‌رسید ما خبر نداشتیم. این وجوهات دست آشیخ نصرالله خلخالی بود، ولی امام به همه طلاب بدون در نظر گرفتن ملیت شان یکسان شهریه می‌داد و میزان آن بستگی به نمره امتحان داشت. در صورتی که همان گونه که عرض کردم در نجف امتحان گرفتن از دروس رسم نبود، ولی بعد‌ها با این عمل امام رایج شد.

شاگردان امام در نجف گروهی قمی بودند و گروهی هم قبلاً در نجف بودند. من و مرحوم شیخ غلامرضا سلطانی ـ که توی هواپیمای شهید محلاتی در اول اسفند سال ۱۳۶۴ با حمله صدامیان شهید شد ـ آقای محتشمی، حاج محسن زندیه ـ که در شط کوفه غرق شد ـ آشیخ عبدالعلی قرهی، آقایان قدیری و خاتمی و رضوانی بودند.

کم کم طلاب دیگر نجف هم جذب درس امام شدند. ایشان درس بیع و مکاسب را آغاز کرده بود که من درسشان را آغاز کردم. ما می‌خواستیم درس‌ها را ضبط کنیم، ولی پولی نداشتیم تا ضبط صوتی بخریم و ایشان هم برای این امور پولی پرداخت نمی‌کردند، اگرچه شاگردان ایشان حدود ۵۰ نفر بودند. امام سعی داشت که تدریس و کارشان با مراجع دیگر برخوردی نداشته باشد.

منبع
yjc.ir
قرارگاه عمار حوزه علمیه منصوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا