شهدا

ماجرای گزارشی که شبانه سردار سلیمانی به رهبر انقلاب داد

شهید سلیمانی آن‌چنان در جنوب شرق کار کرد که امنیت در آنجا پایدار شد. یعنی اگر شروری یا اشراری اقدامی را انجام می‌دادند تا زمان دستگیری رهایش نمی‌کردیم.

۱۳ دی ماه سالروز یکی دیگر از جنایت‌های استکبار جهانی آمریکای جنایتکار علیه ملت ایران است؛ اقدامی که نه تنها مردم کشورمان بلکه تمام آزادی‌خواهان جهان را در غمی بزرگ فرو برد.

سردار حاج قاسم سلیمانی شهیدرئیس‌جمهور خبیث و جنایتکار آمریکا در چنین روزی دستور ترور بزرگ مردی را داد که بسیاری از مردم مظلوم منطقه از لبنان و سوریه گرفته تا افغانستان و عراق احساس آزادگی و حمایت این بزرگ مرد را چشیده و توانسته‌اند از یوغ استکبار رهایی یابند.

سردار رشید اسلام، سپهبد شهید، قاسم سلیمانی، مردی که از جوانی میدان‌های نبرد را ترک نکرد و همواره لباس مجاهدت را به تن داشت. مبارزی که در دوران جوانی عملیات‌های تأثیرگذاری را علیه رژیم بعث عراق انجام داد و بعد از آن با استفاده از تجربیات دفاع مقدس، جنوب شرق کشور را از لوث وجود اشرار و گروهک‌های تروریستی مسلح پاکسازی کرد و طعم زندگی آسوده و بی‌دغدغه را به مردم آن منطقه چشاند.

پس از آن هم با نظر مقام معظم رهبری فرماندهی نیروی قدس سپاه را برعهده گرفت و به حمایت از مردم بی‌پناه و مظلوم منطقه پرداخت. مردمی که روزگاری گرفتار طالبان، داعش و رژیم جنایتکار صهیونیستی قرار گرفته بودند. ایشان میدان مبارزه را ترک نکرد و آن‌چنان علیه دشمن پیکار کرد و در سراسر جهان پوزه آن‌ها را به خاک مالید که دیگر نتوانستند حضور ایشان را تاب بیاورند. بر همین اساس شخص اول دولت آمریکا به صورت ناجوانمردانه دستور ترور ایشان را صادر کرد و در حال انجام مأموریت به شهادت رسید.

به همین دلیل خبرنگار ما در نظر دارد با توجه به سالروز شهادت شهید قاسم سلیمانی به خصوصیات اخلاقی، ابتکارات، اقدامات و مجاهدت‌های این شهید بپردازد. از این رو برای آشنایی بیشتر با دوستان، همرزمان و فرماندهان ایشان گفتگو کرده‌ایم. در این قسمت با سردار سرتیپ دوم پاسدار سید محمد تهامی از همرزمان شهید سلیمانی گفتگو کرده‌ایم.

* «بچه‌های کرمون» با استقامت در دفاع مقدس ماندند/ خوش اخلاقی حاج قاسم باعث جذب نیرو‌ها بود

سردار سرتیپ دوم پاسدار سید محمد تهامی با اشاره به عملیات فتح‌المبین و تشکیل تیپ ۴۱ ثارالله، با بیان اینکه بنده در تمام دوران دفاع مقدس و عملیات‌های جنوب شرق خدمت شهید حاج قاسم سلیمانی بودم؛ تصریح کرد: در ابتدا دوران دفاع مقدس امکانات آن‌چنانی نداشتیم برای همین تعداد شهدا و مجروحین بالا بود و همین موضوع باعث شده بود برخی از افراد خسته و وسط کار آن را رها کنند. در عین حال بچه‌های کرمان علاوه بر اینکه استقامت در دفاع داشتند، با اعتقاد کامل علیه بعثی‌ها می‌جنگیدند.

وی حاج قاسم را دارای ویژگی حسن اخلاق عنوان کرد و گفت: شهید سلیمانی به دلیل اخلاق خوبی که داشت بچه‌ها را جذب کرده بود و این دوست داشتن اجازه نمی‌داد بچه‌ها منطقه را ترک کنند. هرچند شاید در برخی از مواقع تندی و پرخاشگری می‌شد، اما این پرخاشگری‌ها به دلیل مسائل شخصی نبود.

* برای حاج قاسم حضور در میدان پیروزی مهم نبود، اما اجرای تکلیف مهم بود

این همرزم حاج قاسم سلیمانی به شگرد رزمی و جنگی تیپ ثارالله در عملیات بیت‌المقدس اشاره کرد و اظهار داشت: در این عملیات بچه‌های کرمان تمام تانک‌های عراقی را دور خود جمع کردند تا سایر رزمندگان در غفلت بعثی‌ها بتوانند به آزادسازی خرمشهر بپردازند. این موضوع شاید میان بچه‌ها کرمان ناراحتی ایجاد می‌کرد، اما حاج قاسم میان رزمندگان رفت و گفت که ما در کار‌ها باید اصل کار را ببینیم، اینکه ما در آزادسازی خرمشهر حضور داشته باشیم خیلی مهم نیست؛ اینکه خدمتی کرده باشیم مهم است.

سردار تهامی با تاکید بر اینکه شهید سلیمانی اصلاً اهل خودنمایی و تظاهر نبود، خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌های مدیر و فرمانده موفق پای کار بودن است، حاج قاسم اگر کاری دو ساعت یا ده ساعت کار می‌برد، برایش فرقی نمی‌کرد؛ پای کار بود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از خصوصیات اخلاقی شهید سلیمانی استفاده ایشان از همه افراد در صحنه بود، یعنی زمانی که قرار بود تیپ به لشکر تبدیل شود، بسیاری از بچه‌ها سیستان و بلوچستان و بندرعباس در کنار ما بودند؛ اما حاجی اصلاً فرقی میان آن‌ها قائل نبود با همه یکسان برخورد می‌کرد.

* ابتکار حاج قاسم در عملیات والفجر ۸/ تغییر فرمانده گروهان‌ها با تدبیر سردار سلیمانی

این رزمنده دفاع مقدس به ابتکار شهید سلیمانی در عملیات والفجر ۸ اشاره کرد و یادآور شد: طبق دستور حاج قاسم در منطقه عملیاتی والفجر ۸ سه ماه کار میدانی انجام دادیم، یعنی آنقدر اطراف را دیده بودیم که همانند خونه خودمان شده بود. این کار میدانی و جمع‌آوری اطلاعات باعث شد ما در این عملیات پیروز شویم. هرچند جناحین ما خیلی خوب عمل نکردند.

این دوست حاج قاسم تصریح کرد: خاطرم هست حاج قاسم می‌گفت شما نباید به جناحین خود کاری داشته باشید، یه جوری خط دشمن را بشکنید که جناحین را به طرف خود بکشید و اگر آن‌ها نتوانستند خط را بشکنند شما دشمن را از بین ببرید؛ خیلی جا‌ها به این شکل بود. مثل عملیات فاو و کربلای ۵ و کربلای ۴.

سردار تهامی با تاکید بر اینکه تمامی این اتفاقات نیازمند استقامت و تدبیر حاج قاسم سلیمانی بود؛ افزود: من سال‌های سال در کنار حاج قاسم عملیات انجام دادم؛ خاطرم نیست ایشان یکبار گفته باشد این کار را انجام بده. چراکه ایشان می‌فرمود بیا با هم کاری را انجام دهیم. اینقدر با دقت کار را می‌چیدند که ذهنم نیست یکبار تصمیم به تغییر گرفته باشند و در پایان کار یا عملیات می‌آمدیم در کنار هم بودیم؛ یعنی هرکسی کار خودش را می‌دانست.

وی یکی دیگر از خصوصیات اخلاقی حاج قاسم را استفاده از نیرو‌های کارآمد و شجاع دانست و گفت که برای عملیات‌ها شاید فرمانده گروهانی مناسب نبود یعنی شجاعت کافی را نداشت؛ حاج قاسم به گونه‌ای ایشان را تغییر می‌داد که باعث دلخوری و ناراحتی نشود.

* با سردار سلیمانی خیلی دیالوگ داشتم/ پس از دفاع مقدس برنامه رزمندگان برای مرز‌ها چه بود؟

این همرزم حاج قاسم در بخش دیگری دیگری از سخنان خود با بیان اینکه پس از دوران دفاع مقدس از سال ۶۹ تا اوایل دهه ۸۰ در عملیات‌های جنوب شرق هم خدمت سردار سلیمانی و معاون عملیاتی ایشان بودم، یادآور شد: این قرارگاه تاکتیکی و عملیاتی بود برای همین ۸۰ درصد کار‌ها برعهده من بود به همین دلیل با حاج قاسم خیلی دیالوگ داشتیم. البته ایشان به دلیل مشغولیت کاری برنامه‌ریزی می‌کردند و بنده هم اجرایی می‌کردم.

سردار سرتیپ دوم پاسدار تهامی به حمله اشرار به کاروان‌های مردم در جنوب شرق اشاره کرد و گفت: آن‌چنان در جنوب شرق کار کردیم که امنیت در آنجا پایدار شد. یعنی اگر شروری یا اشراری اقدامی را انجام می‌دادند تا زمانی دستگیری رهایش نمی‌کردیم.

وی با بیان اینکه مرز ایران با پاکستان وافغانستان ۱۴۵۰ کیلومتر است، اظهار داشت: در محور به این گستردگی اقدامات بسیار خوبی انجام شد؛ خاطرم هست در دولت آقای هاشمی رفسنجانی بود که سه طرح نوشته شد؛

میان مرز خود با سایر کشورهادیوار بکشیم
منطقه را از کانال، سیم خاردار و … پر کنیم.
ترانزیت محموله‌ها را بر عهده بگیریم. یعنی با قاچاقچیان هماهنگ باشیم؛ پولی را بگیریم و در مرز دیگر آن را تحویل دهیم.

این همرزم حاج قاسم سلیمانی به جلسه شهید سلیمانی با رئیس‌جمهور وقت اشاره کرد و گفت: آقای هاشمی رفسنجانی گفته بودند دیوار و ترانزیت نمی‌توانیم انجام دهیم و شما می‌بایست با سد، کانال و ایستگاه‌ها مرزی از ورود اشرار و قاچاقچیان جلوگیری کنید.

سردار تهامی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه در مدت چندسال، جاده‌هایی که شب‌ها بسته بود و روز‌ها هم امنیت آنچنانی نداشت همانند جاده‌های سایر استان‌ها ایمن و امن بود؛ بیان کرد: به فضل خدا و مدیریت حاج قاسم آنقدر جاده ایمن شده بود که دیگر مردم به صورت عادی بدون هیچ ترس و وحشتی تردد می‌کردند.

* حکایت شتر‌های حامل هروئین

وی اقدامات حاج قاسم را باعث ترس و وحشت اشرار و قاچاقچیان عنوان کرد و افزود: قاچاقچیان شتر‌هایی حامل هروئین را روانه خاک کشورمان می‌کردند، اما اینقدر در مسیر آن‌ها را رصد می‌کردیم، کسی جرأت نمی‌کرد دست به بار شتر‌ها بزد. حتی بعضاً سه روز در بارانداز در کمین می‌نشستیم که چه کسی بار شتر‌ها را خالی می‌کند؛ اما کسی جرأت نداشت.

این رزمنده دفاع مقدس با تاکید براینکه حاج قاسم هیچگاه اجازه نمی‌داد کسی حتی به قاچاقچیان هم توهین کند، تصریح کرد: حاج قاسم به ما می‌گفت ما موظف هستیم علاوه بر اینکه امنیت استان‌ها را تأمین کنیم، امنیت شغلی و معیشتی مردم منطقه را هم تامین کنیم. چراکه این اشخاص به دلیل مشکلات مالی دست به این کار‌های ناشایست می‌زنند.

سردار تهامی ادامه داد: اقدامات حاج قاسم باعث شده بود عشایر هم اسلحه‌های خود را تحویل دهند و اگر کسی دزدی یا اقدامی علیه کشور انجام می‌داد، خود عشایر با او برخورد می‌کردند.

وی به دیدار یکی از اشرار منطقه با حاج قاسم اشاره کرد و افزود: یکی از اشرار درصدد گرفتن امان نامه بود؛ به هر طریقی که شد و با هماهنگی‌هایی که انجام شد اجازه دادیم تا کرمان بیاید و بعد از آن درخواست کرد که با حاج قاسم دیدار کند؛ حاج قاسم هم پس از دیدار به او امان نامه داد. هرچند او به امان نامه پایبند نبود و طی عملیاتی به هلاکت رسید.

* ماجرای پیگیری گزارش‌های جنوب شرق توسط مقام معظم رهبری

این معاون عملیاتی حاج قاسم در جنوب شرق کشور به اهتمام مقام معظم رهبری به گزارش‌های منطقه جنوب شرق اشاره کرد و با بیان اینکه هرشب نهایتاً تا ساعت ۲۲ باید گزارش اعلام می‌شد، تصریح کرد: به خاطر دارم یک روزی به دلیل حضور در منطقه و عملیات‌های مختلف نتوانستیم در آن شب گزارش تهیه و ارسال کنیم، فردای آن روز هم حدود ساعت ۲۳ در حال تهیه گزارش بودیم که دیدم از ستاد کل نیرو‌های مسلح تماس گرفتند و پیگیر گزارشات هستند. ما از آن‌ها تقاضا کردیم که به دلیل خستگی نیرو‌ها فردا صبح گزارش را ارسال کنیم. ایشان گفتند مقام معظم رهبری پیگیر گزارش هستند و فرموده‌اند این گزارش تا نیم ساعت دیگر باید به دست ایشان برسد.

سردار تهامی با بیان اینکه مقام معظم رهبری به عنوان فرمانده بالای دستی ما علاوه بر حمایت از ما، تمام کار‌های ما را نیز بررسی می‌کردند، افزود: این برخورد فرمانده معظم کل قوا باعث دلگرمی بچه‌ها بود و رزمنده‌ها و مجاهدان در جنوب شرق از این امر خوشحال بودند.

وی با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری به حاج قاسم قبل از اینکه به نیروی قدس بیایند اعتماد کامل داشت، بیان کرد: حاج قاسم با فعالیت‌های مخلصانه در جنوب شرق توانسته بود، اعتماد مقام معظم رهبری را کسب کنند. برای همین کار‌های بسیار سخت‌تری به ایشان واگذار شد.

* حاج قاسم حدود ۱۵ الی ۱۶ ساعت در شبانه‌روز مشغول فعالیت بودند

این همرزم حاج قاسم سلیمانی فعالیت‌های نیروی قدس سپاه را بسیار پیچیده خواند و گفت: شهید سلیمانی با این همه فعالیت‌های شبانه‌روزی فقط توانست ۱۰ الی ۲۰ درصد قابلیت‌های نیروی قدس را به جهانیان نمایش دهد.

سردار تهامی با بیان اینکه حاج قاسم حدود ۱۵ الی ۱۶ ساعت در شبانه‌روز مشغول فعالیت بودند؛ اظهار داشت: حاج قاسم هم توانست در دفاع مقدس، هم در جنوب شرق و هم در نیروی قدس شاهکار کند و با شهادت نیز مزد فعالیت‌های خود را گرفت.

منبع: تسنیم

منبع
yjc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا