سیاسی

قالیباف: ریشه مشکلات امروز فاصله گرفتن از خط اصیل انقلاب است/ بستن دست مردم با زنجیر بروکراسی‌های اداری

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در سی و نهمین جلسه شورای عالی استان‌ها که صبح امروز (پنجشنبه شانزدهم بهمن ماه) برگزار شد، ضمن عرض تبریک به مناسبت دهه مبارک فجر و میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) اظهار کرد: این ایام عزیز و یاد امام و شهدا را امامی که جز در راه خدا گامی برنداشت و جز برای خدا کلامی نگفت گرامی می‌داریم، بدون شک امام و شهدا نقطه آغازین تحولی بزرگ و عظیم در این مقطع از تاریخ بودند.

وی ادامه داد: امام راحل توانستند باعث احیای مجدد اسلام شوند، ایشان و شهدا عزت برای مسلمانان به دست آوردند و اگر در گام دوم مقام معظم رهبری از ویژگی‌های انقلاب نام می‌برند و از دو قطبی بین اسلام و استکبار یاد می‌کنند و اگر اکنون مبارزه حق علیه باطل را در جوامع اسلامی و آزادگان جهان را در سراسر این کره خاکی می‌بینیم، به برکت امام و خون شهدا و انقلاب اسلامی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ظلم است که امام را در چند جمله تعریف کنیم و فقط در چند کلمه از ایشان تمجید کنیم و عکس امام را بگذاریم، چراکه راه امام شاخصه‌های متعددی داشت، ایشان خدا باور بودند و وقتی حضرت امام فرمودند “جمهوری اسلامی نه یک کلام بیشتر و نه یک کلام کمتر”، یعنی هم باور‌ها و اسلام موضوعیت دارد و هم مردم و این دو هستند که پایه‌های اصلی راه و اندیشه امام هستند.

قالیباف با اشاره به ویژگی‌های امام راحل گفت: ایشان خودباور بودند و اگر گفتند ما می‌توانیم یعنی اگر مبتنی بر این حرکت کنیم، موفق هستیم، در سنت‌های الهی غوغا سالاران و مستکبران جایگاهی ندارد.

وی بیان کرد: اگر امروز در کشور شاهد چالش‌ها و مشکلاتی هستیم و این مسائل در زندگی روزمره مردم باعث سختی و مشقت شده، به این علت است که از خداباوری و مردم باوری و از اندیشه امام و میراث شهدا و خط اصیل انقلاب فاصله گرفته ایم و ریشه مشکلات اینجاست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به دوران دفاع مقدس گفت: ابتدایی‌ترین قواعد جنگ می‌گوید حداقل سه برابر دشمنی که بر تو هجمه وارد کرده است، نیازمند نیرو و امکانات هستی، اما در دوران دفاع مقدس ما یک دهم آن امکانات را هم نداشتیم و با هر معادله‌ای که حساب کنیم و با تجربه بشری محکوم به شکست بودیم، اما در این شرایط انقلاب اسلامی به پیروزی رسید.

قالیباف گفت: درحالی که ایران پاتوق آمریکا بود، انقلاب به پیروزی رسید و تنها زمانی که جبهه غرب و شرق به نیروی بعث عراق کمک کردند، در دوران انقلاب بود از اتحاد جماهیر شوروی تا دولت‌های غربی و عربی همه به عراق کمک می‌کردند و در زمانی که هر دو اردوگاه مقابل ایران ایستادند، اما نتیجه آن پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ بود و اکنون صدام و حزب بعث وجود ندارد.

وی با اشاره به حوزه مدیریت و صنعت گفت: در حال حاضر ایران در برخی از حوزه‌های صنعت دفاعی بدون شک جزء ۵ کشور اول دنیا و در برخی دیگر جزء ۱۰ کشور اول دنیا است، امروز در حوزه هوا فضا جزء کشور‌هایی هستیم که ماهواره با توان ۱۰۰ درصد داخلی در مدار قرار می‌دهیم و صنعت دفاعی امروز از علم و مدیریت دانش از داخل کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به زندگی مردم گفت: اگر مردم امروز در صف تهیه مرغ اذیت می‌شوند و ارزش پول ملی ما کاهش پیدا می‌کند، به جای اینکه آن تقویت شود، حرف‌های غیر واقعی زده می‌شود و ریشه اش فاصله گرفتن از حرف‌ها و خط امام و انقلاب است.

قالیباف ادامه داد: ما به جوانان خود باور نداریم و هرچه را در کشور داریم متأسفانه از دشمنان طلب می‌کنیم، هم در اندیشه کج اندیشی داریم و هم در مدیریت سوء مدیریت داریم، چرا اکنون که ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد وجود دارد با زمانی که ۱۵ میلیارد تومان درآمد وجود داشت تفاوتی نمی‌بینیم.

وی تصریح کرد: امروز دو قطبی عدم باور به انقلاب با باور به دلبستن به دشمنان وجود دارد و این‌ها ریشه مشکلات ما است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش شورا‌ها در قانون اساسی گفت: راه امام بعد از خداباوری مردم باوری بود، در قانون اساسی که میثاق ملی همه ما است و تبلور عزت ایرانی، افتخار ایرانی و ارزش‌های دینی ما است، ۷ اصل خاص شورا‌های شهر و روستا است و بعد از قوا به این شورا‌ها توجه شده است، اما آیا درست است امروز کاری کوچک که مقیاس کم دارد تا کاری بزرگ در مقیاس حکومتی در قوا مورد بحث قرار گیرد و از نظر من این راه درست کشورداری نیست.

وی ادامه داد: امروز حل بسیاری از مشکلات کشور باید در حکمرانی‌های محلی باشد و قانون اساسی این ظرفیت را تبیین کرده است، لذا باید اجازه دهیم مردم در تصمیم گیری‌های خود نقش آفرین باشند و در مشکلات تصمیم گیری داشته باشند.

قالیباف گفت: اساس انقلاب اسلامی مشارکت مردم است، در دوران کرونا به جایی رسیدیم که روزانه ۵۰۰ نفر کشته می‌دادیم، اما با مدیریت مردم و ورود بسیج با نقش و مشارکت مردم توانستیم این موضوع را کنترل کنیم و به تعداد کشته دو رقمی برسیم و این یعنی حضور مردم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش مردم گفت: وقتی سیل به خانه‌های مردم می‌آید کدام دستگاه‌ها جز نیرو‌های مردمی توانایی حل مشکلات را دارند، باید بپذیریم هیچ فرقی بین خدای اقتصاد و خدای جنگ وجود ندارد، ما هستیم که با مردم قهر می‌کنیم و فرصت مشارکت به آن‌ها نمی‌دهیم، ما امروز اسیر بروکراسی شده‌ایم که با زنجیر دست مردم را بسته و به نظام اجرایی قفل زده است و این قفل زمانی باز می‌شود که مردم و حکمرانان محلی وارد عمل شوند.

وی گفت: من ۱۲ سال در مدیریت شهری بودم و با آن آشنایی دارم، قبول دارم که ضعف‌هایی وجود دارد، اما این اشکالات به مراتب کمتر از جا‌هایی دیگر است و باور دارم شورا‌های امروز ما با تعریفی که در قوانین برای آن‌ها وجود دارد نتوانستند به درستی بدرخشند، اما این دلیلی نیست که به خاطر این موضوع روز به روز شورا‌ها را ضعیف کتیم.

قالیباف گفت: ما باید خودباوری و خدا باور باشیم و بدانیم شورا‌ها نباید متعلق به شهرداری‌ها باشند، بلکه باید شورای مردم باشند و برای تمام موضوعات خدماتی و اجتماعی تصمیم گیری کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مطمئن باشید من به عنوان خدمتگزار وجود دارم و زمانی که در شورای شهر بودم برای طرح مدیریت جامع شهر‌ها و روستا‌ها این قانون نوشته شد و آن زمان با دولت و وزارت کشور همه چیز را پیش بردیم و برای آن که لایحه شود، از کمیسیون‌های دولتی آمد، اما متأسفانه در کمیسیون‌های دولت هر جای این لایحه را زدند، اما امروز یکی از وظایفی که برای مردم به عنوان خدمتگزار مردم قرار داده‌ام مدیریت شورا‌ها است و حتما وعده می‌دهم که این موضوع را با جدیت دنبال می‌کنم.

قالیباف خطاب به تمام اعضای شورا‌ها گفت: از تمام اعضا می‌خواهم که با کار، عمل و خدمت خود اعتماد مردم را جلب کنید، اگر دلسوز انقلاب هستید و می‌خواهید به ایران و جوانان شهر خود افتخار و محرومیت زدایی کنید، می‌دانید که ما نوکر مردم هستیم و به آن‌ها خدمت کنید و خدایی نکرده بهانه دست کسانی ندهید که نمی‌خواهند پیشرفت ایران را ببینند.

وی تصریح کرد: ما در مجلس شورای اسلامی با تمام توان در خدمت شما اعضا هستیم و هرگز به این فکر نکنید که چند ماه دیگر عمر این دوره از شورا‌ها تمام می‌شود و یک روز هم مهم است و دلتان برای شهرتان باید بتپد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مناطقی بسیار محروم حتی در شهر‌های بزرگ هم وجود دارد و حتی حاشیه نشینی‌هایی هم دیده می‌شود، اما تمام این مشکلات به دست ما برطرف می‌شود.

منبع
yjc
قرارگاه عمار حوزه علمیه منصوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − شش =

دکمه بازگشت به بالا