اخباردیگر رسانه‌ها| شبکه های اجتماعی

فیلم| حقیقت وعده مجانی شدن آب و برق توسط امام خمینی (ره) + مستندات

پاسخ شبهه قدیمی پیرامون سخن و وعده مجانی شدن آب و برق که منتسب به امام خمینی (ره) شده است؛ تقدیم به شما مخاطبان می گردد.

اما واقعا چه کسی برای نخستین بار وعده آب و برق مجانی را مطرح کرد. بررسی جراید و روزنامه‌های آن دوران(اواخر سال 57) و مراجعه به آرشیو روزنامه کیهان به وضوح نشان می‌دهند که این سخنگوی دولت موقت یعنی عباس امیر انتظام بود که برای اولین بار وعده آب و برق مجانی را مطرح کرد. در تاریخ 8 اسفندماه بود که انتظام از تصویب لایحه ای به منظور رایگان کردن آب و برق برای اقشار کم درآمد خبر داد. خبری که تیتر روزنامه های همان زمان شد.

همچنین متن چاپ شده سخنرانی‌های امام خمینی(ره) در روز پنج شنبه 12 بهمن ماه سال 57 (که 14 بهمن منتشر شد)نشان می دهد، رهبر کبیر انقلاب اصلا در بهشت زهرا(س) درباره آب و برق مجانی صحبتی نکردند.

متن سخنرانی امام در بهشت زهرا(س) که نشان می دهد امام سخنی درباره آب و برق مجانی نگفتند

در واقع فایل صوتی امام درباره آب و برق مجانی که در بسیاری از رسانه ها منتشر شده، فایل صوتی سانسور و منقطع شده ای است؛ چرا که اصل سخنان امام راحل در فیضیه، پاسخی است به اظهارات سخنگوی دولت موقت. یعنی ایشان در این فرمایشات به مردم یادآور می شوند که به وعده دولت موقت مبنی بر مجانی شدن آب و برق رایگان دل خوش نکنند چرا که آن چیزی که اصل است رسیدن به انسانیت و کمالات معنوی است.

متن سخنرانی منتشر شده امام در فیضیه(تاریخ چاپ سخنرانی روز 12 اسفند)

  نکته جالب این است که منتشر کنندگان این بخش از سخنان امام، فایل صوتی مراسم فیضیه(12 اسفند) را روی فیلم و تصاویر سخنرانی ایشان در  روز12 بهمن میکس کردند. (مقایسه فیلم کامل سخنرانی اما در 12 بهمن با فیلم های ادعایی شبکه های ماهواره ای گویای این مسئله است)

البته امام دو جای دیگر نیز در این مورد سخنرانی کردند که در هردو مورد به اختصاص رایگان این منابع تنها برای مستمندان و کم درآمدها تاکید داشتند:

…من به دولت راجع به مجانى کردن آب و برق و بعضى چیزهاى دیگر فعلًا براى طبقات کم­ بضاعتى که در اثر تبعیضات خانمان برانداز رژیم شاهنشاهى دچار محرومیت شده ‏اند و با برپایى حکومت اسلامى به امید خدا این محرومیت ­ها برطرف خواهد شد؛ سفارش اکید نمودم که عمل خواهد شد. (نهم اسفند 1357 برابر اول ربیع الثانى 1399، تهران، منزل آقاى محمود بروجردى.)

هر چه زودتر باید مشکل مسکن براى بى‏ خانمان­ها و فقراى ایران حل گردد و براى هر خانواده، مسکن مورد نیازشان تأمین شود، آب و برق براى فقرا و بى‏ بضاعت­ها باید مجانى گردد… (یازدهم اسفند 1357 برابر سوم ربیع الثانى 1399، قم المقدسه، کتابخانه مدرسه فیضیه.)

گفتنی است تاحدی این وعده ها در اوایل انقلاب و پیش از آغاز جنگ تحمیلی محقق شد به طوری که میزان مشخصی از مصرف تا مدت ها بعد از انقلاب رایگان بود. ضمن اینکه برای تحقق وعده های اقتصادی امام (ره) حساب صد امام- کمیتۀ امداد امام خمینی- بنیاد مسکن- بنیاد مستضعفان- جهاد سازندگی و… راه اندازی گردید و با بضاعت خود به سرعت به سامان دادن وضعیت معیشتی، بهداشت و بی سرپناهی فقرا در سراسر کشور پرداخته شد.

اکنون با روشن شدن این موضوع که عباس امیرانتظام و دولت موقت اولین بار موضوع «آب و برق مجانی» را مطرح کردند، این سوال به ذهن می رسد که چرا هیچ گاه دولت موقت و سخنگوی آن، مورد و هجمه مغرضان قرار نمی گیرند و این موارد به حضرت امام(ره) منتسب می‌شود؟

چند نکته به صورت خلاصه :

1- امام خمینی (س) وعده تهیه مسکن، آب و برق و اتوبوس مجانی برای مستمندان را بعد از پیروزی انقلاب دادند؛ یعنی وقتی انقلاب پیروز شده بود. این نکته مهمی است و نشان می دهد صرفاً وعده ای برای جلب حمایت اقشار محروم نبوده است.

2- پیش از امام، موضوع آب و برق مجانی از سوی دولت موقت مطرح شده بود و دولت مهندس بازرگان ظاهراً لایحه ای در این خصوص تصویب کرده بود. عباس امیر انتظام، سخنگوی دولت موقت، در ۸ اسفند ۵۷ اعلام کرده بود که: برای کم درآمدها آب و برق مجانی می شود. البته این امر شاید با اصرارها و پیگیری های امام انجام شده باشد.

3- سخنان امام می تواند اشاره به همین وعده دولت داشته باشد؛ آنجا که می فرماید: دلخوش به این مقدار نباشید. معنویات شما را، روحیات شما را عظمت می دهیم؛ شما را به مقام انسانیت می رسانیم.

4- برخلاف تصور رایج، تأکید بر آب و برق و اتوبوس مجانی از سوی امام، در سخنرانی بهشت زهرا صورت نگرفت؛ بلکه در سه سخنرانی که مربوط به نهم، دهم و یازدهم اسفند ۵۷ می باشد، این موضوعات مطرح شد آنهم برای اقشار خاصی و در کنار موضوعات مهمتری از جمله مسکن و بهداشت.

5- در دولت های ابتدای انقلاب، به برخی از موارد فوق عمل شد. میزانی از مصرف آب و برق مشمول لایحه دولت شد و تا مدت ها نیز در مناطق محروم، نسبت به استفاده رایگان برق و آب از سوی مردم که بعضاً نیز بدون اطلاع و مجوز صورت می گرفت، سخت گیری انجام نمی شد.

6- پیگیری ها و اقدامات عملی مهمی از سوی امام برای تحقق این اهداف انجام شد. صدور حکم مصادره اموال سلسله پهلوی به نفع مستمندان و کارگران و کارمندان ضعیف در راستای ایجاد مسکن و شغل و…، تأسیس کمیته امداد امام خمینی (س)، ایجاد بنیاد مسکن با افتتاح حساب ۱۰۰ به منظور خانه سازی بری محرومان، تشکیل جهاد سازندگی برای محرومیت زدایی از مناطق محروم در سال اول پیروزی انقلاب و سپس اقدامات دولت شهید رجایی در این زمینه، از عمده اقداماتی بود که صورت گرفت. همگی اینها نشان می دهد خلف وعده ای در کار نبوده است. اینکه چرا به آنها جامه عمل پوشانده نشد بحث دیگری است…

7- رسیدگی به محرومان و مستضعفان و بهبود شرایط زندگی آنان، آرمان و هدف امام بود؛ آنها را ولی نعمت خود می دانست و خدمت به آنها را خدمت به خدا به حساب می آورد. اینها آرمان امام بود نه وعده امام. اینها را حق محرومان می دانست، صادقانه بیان می کرد و واقعاً تلاش می کرد به آنها برسد.

8-به نظر می رسد پیچیدگی ها و دشواری های حل مشکلات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی جامعه ایران، از جمله اطلاعات و ارزیابی از اموال به غارت رفته توسط رژیم پهلوی در ابتدا کامل نبود و یا حداقل حل آنها ساده پنداشته می شد. اما در اینکه امام بر عهد خود تا پایان حیاتشان در خصوص رفع مشکلات مردم پایبند ماند و برای رفع نیازهای اساسی محرومان پافشاری کرد و بهترین محل مصرف اموال به غارت رفته را همین فقرا و محرومان می دانست، تردیدی وجود ندارد.

از طريق
aparat
منبع
imam-khomeini.iryjc
قرارگاه عمار حوزه علمیه منصوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا