اخبار

عقب‌نشینی کشتی‌های جنگی کره جنوبی از تنگه هرمز

خبرگزاری یونهاپ اعلام کرد کره جنوبی در آستانه مذاکره با ایران درباره نفتکش مصادره‌شده، کشتی‌های جنگی خود را از تنگه هرمز عقب رانده بود.

کشتی‌های جنگی کره جنوبی از تنگه هرمز عقب‌نشینی کردند

 خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از یک منبع دیپلماتیک اعلام کرد این کشور واحد مبارزه با دزدان دریایی خود را از تنگه هرمز دور کرده بود تا فضای مثبت ایجاد شده را قبل از مذاکره با ایران درباره نفتکش کره‌ای مصادره‌شده، تقویت کند.

این منبع گفت عقب‌نشینی این واحد قبل از ورود هیئت کره جنوبی به سرپرستی چوی جونگ گون، معاون اول وزیر امور خارجه این کشور، به تهران در ۱۰ ژانویه برای گفتگو با مقامات ارشد ایران در مورد نفتکش و سایر موارد بود.

او افزود: «به منظور ایجاد جو مطلوب برای مذاکرات، واحد ژونگه، که ایران با حساسیت نگاه می‌کند، از تنگه خارج شد. این تصمیم برای ارسال پیام دوستانه به ایران قبل از مذاکرات بود.»

در همین حال، یک مقام وزارت خارجه کره جنوبی از تأیید عقب نشینی این واحد خودداری کرد.

یک فروند شناور نفتکش کره جنوبی با نام تجاری هانکوک چیمی چندی پیش به دلیل نقض اصول زیست‌محیطی از سوی نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس متوقف شد. این شناور از مبدا بندر الجبیل عربستان سعودی عازم بمبئی هند بود که در خلیج فارس به دلیل نقض پیاپی قوانین زیست محیطی دریایی توقیف شد. این کشتی با پرچم کره‌ جنوبی در حال تردد و حامل ۷ هزار و ۲۰۰ تن اتانول بوده است.

پس از این اقدام، هیئتی به ریاست معان وزیر خارجه کره جنوبی به منظور مذاکره با مقامات تهران به کشورمان سفر کرد. در پی نشست مقامات دو طرف، وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد هیئت دیپلماتیک این کشور بدون حصول نتیجه‌ای درباره رفع توقیف نفتکش خود در خلیج فارس، تهران را به مقصد سئول ترک کرد.

منبع
yjc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا