سیاسی

زاکانی: دولت نمی‌تواند مصوبات مجلس را اجرا نکند/ ۲۵ درصد در جیب کارگر می‌گذارند؛ ۱۰۰ درصد برمی‌دارند!

نماینده مردم قم در مجلس گفت: دولت نمی‌تواند بگوید من مصوبات ابلاغ‌شده را اجرا نمی‌کنم، اتفاقا مجلس می‌تواند برای دولت تعیین تکلیف کند.

زاکانیعلیرضا زاکانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در نشست با دانشجویان و اعضای تشکل‌های دانشجویی این استان، گفت: امروز بعد از 42 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، ما یک توانمندی های ویژه ای داریم و یک سری اشکالات اساسی. وقتی اشکالات اساسی را نگاه می‌کنیم می بینیم هیچ تناسبی با توانمندی ها و ظرفیت های بالقوه ما ندارد. لذا وقتی ما دقت می کنیم می بینیم که ما در مواجهه با یک سه ضلعی نفوذ، قدرت طلبی و ثروت اندوزی هستیم و به هر اِشکالی که می رسیم می‌بینیم که دست و پای این سه ضلعی پیداست.

* حتما نفوذ عامل اصلی شهادت شهید فخری‌زاده است

وی ادامه داد: اگر شهید فخری زاده شهید می‌شود حتما نفوذ عامل اصلی شهادت این دانشمند است. اگر امروز کشور مشکلات اقتصادی دارد حتما قدرت طلبی، ثروت اندوزی و نفوذ در این موضوع دخیل است.

زاکانی تصریح کرد: شما دانشجویان باید ابعاد ماجرا ها رو ببینید و محاسبه کنید. دانشجویان می توانند از این فرصت و پیچ تاریخی استفاده کنند و کشور را برای دهه ها متمادی از جریان نفوذ، قدرت طلبی و ثروت اندوزی امن کنند.

این نمانیده مجلس با بیان اینکه ما از خارج از کشور تهدید نمی شویم و آن تهدیدی که دارد صورت می گیرد از داخل کشور است، گفت: این تهدید که در واقع توسعه یافتگی فقر و فساد و تبعیض است و این تهدیدی برای کاهش سرمایه اجتماعی است بخش عمده ای از آن توسط مسئولین خودمان دارد انجام می‌شود، ما به دنبال استیضاح این جریان هستیم.

* ما برجام را با شروطش تصویب کردیم

وی ادامه داد: نقش آفرینی ویژه مجلس با ارائه طرح ها و نظارت هایی که انجام می دهد است. ما برجام را به تنهایی تصویب نکردیم، بلکه برجام را با شروطش تصویب کردیم. خود برجام هیچ وقت تصویب نشد. برجام هیچ کجای کشور تصویب نشد.در مورد برجام، دولت مسیرِ یک طرفه خودش را رفت.

زاکانی اظهار داشت: دولت نمی‌تواند بگوید که من طرح های ابلاغ شده را اجرا نمی کنم، اتفاقا مجلس می تواند برای دولت تعیین و تکلیف کند. آقای رئیس جمهور اشتباه می کنند که می گویند مگر مجلس می تواند برای دولت تعیین تکلیف کند!

این نماینده مجلس ادامه داد: مجلس نمی‌تواند وارد اجرا بشود، ولی مجلس تعیین تکلیف می کند و دولت مکلف است که برود و اجرا کند؛ کاری که مجلس کرد.

وی گفت: این ۱۰۰ هزار تومنی که آقای رئیس جمهور وعده داده است و انشاءالله هم خواهند داد، این هیچ نسبتی با قانون مجلس به منظور تامین کالاهای اساسی ندارد.

* بخش عمده ای از مشکلات امروز مربوط به کسری بودجه دولت است

زاکانی تاکید کرد: تمام فلاکت هایی که ما امروز داریم می بینم بخش عمده ای از آن مربوط به کسری بودجه دولت است. دولت در سال ۹۸، ۱۹۶۰۰۰ میلیارد تومان کسری بودجه و سال ۹۹، ۲۷۳۰۰۰ میلیارد تومان کسری بودجه داشته است. برای سال ۱۴۰۰ این بودجه ای آورده ۳۳۴۰۰۰ میلیارد تومان کسری بودجه دارد. کسری بودجه یعنی چه؟ کسری بودجه یعنی اینکه بین درامدها و هزینه ها ناترازی وجود دارد و علت این ناترازی‌ها برای تصمیم گیری های سیاسی است.

وی گفت: ما به ازای این کار غلط می شود تولید پول پر قدرت و افزایش پایه ی پولی، هفت برابر آن می شود افزایش نقدینگی، افزایش هر ۱۰۰۰۰ میلیارد از پایه ی پولی هم می شود ایجاد ۲.۵ درصد تورم. می شود این اتفاقی که برای اقتصاد ما در سال ۹۹ افتاد. حالا تبعات بودجه ۹۹ سال ۱۴۰۰ مشخص می شود. لذا مجلس می خواهد جلوی این مفسده ها را بگیرد.

* ۲۵ درصد در جیب کارگر می‌گذارند از آن‌طرف ۱۰۰ درصد بر می‌دارند!

این نماینده مجلس اضافه کرد: اینکه دولت آقای روحانی می گوید 25 درصد حقوق کارمندان را افزایش می دهیم، بله افزایش می دهند اما از طرفی ۱۰۰ درصد در واقع ارزش پول ملی را سقوط می دهند. کارمند بنده خدا، ۲۵ درصد اگر در جیبش بگذارند از آن‌طرف ۱۰۰ درصد از جیبش بر می دارند. خب چرا ظلم می کنید؟

* مجلس یازدهم، مانند مجالس نهم و دهم نیست که بودجه را با یک فضاسازی کاذب ببندد و مردم را به خاک سیاه بنشاند

وی ادامه داد: چرا آقای روحانی ناراحتی می‌شود! برای اینکه می بیند مجلس یازدهم مجلس دهم نیست، مجلس نهم نیست. که بخواد بیاد 20 دقیقه ای شروط برجام را تصویب کند، بخواد بیاد بودجه ۹۸ و ۹۹ با یک فضاسازی کاذب ببندد و مردم را به خاک سیاه بنشاند. ما حتما در رابطه با بودجه حرف خواهیم زد و به مردم خواهیم گفت چه اِشکالات جدی در این بودجه وجود دارد، لذا دارد ناراحتی می کند، ناراحتی از این می کند که چرا کسی تبعیت نمی کند.

زاکانی افزود:  آنی که باید حکم کند مجلس است، دولت باید برود اجرا کند. طرحی که مجلس تصویب کرده ناظر بر طرح معیشت، این طرح باید اجرا شود. هر موقع این طرح اجرا شود باید دولت از اول مهر هزینه مربوط به طرح معیشت را پرداخت کند. یعنی این جز معوقات مردم است.

* موضوع بورس از آن کلاه های گشادی بود که بر سرِ مردم گذاشتند

وی با بیان اینکه موضوع بورس از آن کلاه های گشادی بود که بر سرِ مردم گذاشتند، گفت: اینکه بورس باید تقویت بشود، کاملا حرف درستی است. اینکه بورس به عنوان یک جزئی تحت عنوان بازار سرمایه باید مورد دقت قرار بگیرد حرف درستی است، اما اینکه زیرساخت ها فراهم نیست و از مردم دعوت می کنید که به بورس بیایند و به مردم آموزش هم نمی دهید این ظلم در حق مردم است، این یک جنایت بزرگ بود که اتفاق افتاد و بسیاری از مردم رو به خاک سیاه نشاند.

* روحانی و سیستمش خراب کاری کردند

زاکانی با بیان اینکه آقای روحانی و سیستمش خراب کاری کردند، گفت: لذا ناظر به بورس  جلسات متعددی با جناب آقای همتی و جناب آقای دژ پسند و هم با آقای قالیباف اص داشتیم، با هدف اینکه مردم کمتر آسیب بخورند و این روند عوض بشه.

وی ادامه داد: مجلس به دنبال این است که این خرابکاری ها را کمتر کند و بی ثباتی و جبران کسری بودجه را در دستور کار خود قرار داده و بعد هم بتواند این کیک موجود را درست تقسیم کند، بعد هم بتواند معیشت مردم و مسکن مردم را تامین کند، بعد هم بتواند سیاست های کلان را جبران کند، با فساد برخورد کند و در آخر موانع تولید و صادرات را هم بردارد. مجلس در این مسیر دارد حرکت می کند. آیا امکان در کشور هست ؟ بله، امکان در کشور است.

* فرار مالیاتی در کشور بیداد می کند

این نماینده مجلس تاکید کرد:   فرار مالیاتی در کشور بیداد می کند. ما در کشور 8 میلیون پوز داریم. 3 میلیون و 800 هزار تاش هویت ش معلوم نیست، که این مال چه کاری است ؟! بانک مرکزی یک سال فرصت داشته که هویت های این ها را به دست بیاورد اما این کار را نکرده است. اِشکال کجاست ؟ حکم شده است اما حکم را اجرا نکرده است.

وی افزود: آقای لاریجانی، رئیس سابق مجلس به بنده می گفت که من حرف های شما را در مورد برجام قبول ندارم؛ تحریم ها برداشته می شود. آیا تحریم ها برداشته شد؟ امروز هفت سال است که این موضوع را تجربه کرده ایم. وضعیت بدتر شد که بهتر نشد …

زاکانی گفت: همان حرف ها را امروز آقای روحانی با صراحت دارند تکرار می کنند، آقای روحانی خیلی زشت است که آدم با مردم اینطور صحبت کند.

این نماینده مجلس یادآور شد: به هر حال این مجلس، مجلسی نیست که بخواهد در جهت نفع مسائل انقلاب و منافع ملت تن به تحمیل بدهد.

* ام المسائل کشور تعارض منافع است

وی با بیان اینکه ، ام المسائل کشور تعارض منافع استف گفت: تعارض منافع یا مالی است و یا سیاسی است و یا قبلیگی ویا هر چزی، تعارض منافع امروز باعث شده ما اراده ای برای اصلاح نداشته باشیم، مادامی که اراده ای برای اصلاح نداشته باشیم، وضعیت همین است که است. لذا ما باید اصلش را اصلاح کنیم.

زاکانی افزود: فقر آمار در کشور بیداد می کند. 70 درصد سپرده گذاری بانکی برای 1 درصد جامعه است. این 70 درصد که متعلق به 1 درصد جامعه است اگر به آن مالیت ببندید، یعنی چی ؟ یعنی از آدمایه توانمند گرفتید و این هزینه را می دهید به عموم مردم.

* مرکز پژوهش های قم در هفته های آینده راه اندازی می شود 

این نماینده مجلس ادامه داد: مرکز پژوهش های قم ان شاءالله در هفته های آینده راه اندازی می شود و ما نظام مسائل مان را خدمت حوزویان عزیز تقدیم خواهیم کرد. ما درمرکز پژوهش های یکی از چشم انداز های خود را اقامه ی قانون اساسی و اقامه سیاست های ابلاغی و اقامه ی بیانیه گام دوم قرارداده ایم که سیاست های ابلاغی را تبدیل به قانون کنیم وهمچنین ساز وکاری را اتخاذ کنیم تا به قانون اساسی عمل شود.

وی افزود: ما به بعضی از این مسئولین می گوییم که ما نوکر شماییم اگر شما نوکر انقلاب و نوکر مردم باشید. در واقع شما خدمت به انقلاب و پیروی از رهبری و نوکری مردم را انجام دهید، ما نوکری شما را انجام می دهیم.مسیر ما با دولت مسیر همکاری است اما اگر کسی علاقه به همکاری نداشت، او نباید باشد نه اینکه این قائده بهم بخورد.

منبع
فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 15 =

دکمه بازگشت به بالا