سیاسی

روحانی: هیچ کجا نمی‌شود به آمریکا اعتماد کرد / لحظه به لحظه دنبال بی اثر کردن تحریم‌ها هستیم / رسانه‌های ضد ایرانی خیلی پررو هستند

رئیس جمهور گفت: خوشحالیم که در کشور منطقه قرمز نداریم. تقریبا منطقه نارنجی هم نداریم و بیشتر کشور منطقه زرد است و باید این شرایط را حفظ کنیم.

حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: درمدت ده ماهی که از شیوع کرونا عبور کردیم و وارد ماه یازدهم شدیم، به طور مرتب حداقل هفته‌ای یک جلسه در ستاد و چند جلسه در کمیته‌های مختلف هماهنگی، البته غیر از قرارگاه و وزارت بهداشت که شبانه روز فعال هستند، برگزار شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: خوشحالیم که در کشور منطقه قرمز نداریم. تقریبا منطقه نارنجی هم نداریم و بیشتر کشور منطقه زرد است و باید این شرایط را حفظ کنیم. از مردم که با همه وجود و توان با رعایت پروتکل‌ها بویژه در شب یلدا که از حیث دیدار خانوادگی برای مردم مهم بود، توجه کردند و همچنین از نیروی انتظامی و صدا وسیما که ذهن‌ها را آماده کردند تشکر می‌کنم و امیدوارم شب یلدا تاثیری بر این روند نگذاشته باشد.

روحانی خاطر نشان کرد: وقتی ایران را با کشور‌های پیشرفته و اروپا مقایسه می‌کنیم، عقب نیستیم. در کارکرد همه عوامل تاثیر گذار بسیار مهم است و باید این شرایط را پایدار نگهداریم و پایدار ماندن یکی از مسائل بسیار مهم ما است.

تاکید روحانی برای پایدار ماندن وضعیت کنترل شده

وی ادامه داد: فوت صد و سی و خرده‌ای هم زیاد است و اگر زیر صد هم برویم خیلی زیاد است. اولین مساله پایدار ماندن وضعیت کنترل شده است. ما شاهد جهش این ویروس در کشور‌های دیگر مخصوصاً در انگلیس هستیم که از انگلیس عبور کرده است و به دیگر کشور‌های اروپایی هم رسیده است، باید مراقبت بیشتری از مسافرانی که از این منطقه عبور کرده‌اند و ورودی‌ها داشته باشیم تا این ویروس جهش‌یافته مردم را گرفتار نکند.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایام فاطمیه

روحانی اظهار داشت: الحمدالله در زمینه ماسک تقریبا به صورت کار مورد عمل قرار می‌گیرد. فاصله‌ها تا یک حدی مراقب می‌شود. در مورد شب‌نشینی‌ها نیز رعایت می‌شود، ولی در تجمعات ملی و دینی هم باید مراعات کرد که در شرایط عادی نیستیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه همیشه باید مراعات کنیم در یک شرایط عادی نیستیم و در شریط کرونایی هستیم، اظهار داشت: شهادت حضرت زهرا (س) در پیش است؛ مردم نسبت به خاندان رسالت عشق می‌ورزند و این حق آن‌ها است، اما رعایت پروتکل‌های بهداشتی شرعی است و آن‌ها هم از ما همین را می‌خواهند.

وی در مورد واکسن گفت: این رسانه‌های ضد ایرانی که خیلی هم پر رو هستند واقعیت‌ها را تحریف می‌کنند و روی موج سوار می‌شوند. مدت‌ها گفتند همه دنیا واکسن می‌زند و ایران پول ندارد یا دارد نمی‌تواند پرداخت کند. مردم توجه کنند از همان روز‌های اول یکی از اقدامات ساخت واکسن و خرید واکسن بود.

چطور می‌توان به آمریکا اعتماد کرد؟

رئیس جمهور تصریح کرد: تمامی تبلیغاتی که می‌شد نادرست و ناروا است. بله؛ ایران حتماً به دنبال ساخت واکسن است و همزمان هم به دنبال خرید واکسن تایید شده هستیم. حتما آمریکایی‌ها در این کار کارشکنی کردند و فعالیت خبیثانه و رذیلانه در همه جا از سوی آمریکایی‌ها است. چطور می‌توان به شما (آمریکا) اعتماد کرد. شما که در دزدی معروفید. شما که مترصد هستید پولی از ما پیدا کرده تا آن را بگیرید. چگونه می‌توان به شما اعتماد کرد. فکر نکنید مشکلی نداریم.

وی اضافه کرد: پولی را از بانکی تهیه کردیم تا واکسن را از کوواکس بخریم، ولی آن‌ها گفتند باید اوفک اجازه دهد. آن‌ها آنقدر مردم و سازمان بهداشت جهانی را ترسانده اند. پول را تهیه کرده، آن کشور با انتقال پول موافقت کرده، اوفک هم قبول کرده، ولی گفتند پول ابتدا باید بانک آمریکایی بیاید.

دولت به دنبال تصویب لوایح FATF

روحانی در مورد نقش FATF در تهیه واکسن کرونا بیان داشت: من کاری ندارم که FATF موثر است یا نه؛ اما ما ۴ لایحه دادیم که دوتای آن تصویب شد و دولت هم می‌خواهد دوتای دیگر آن هم تصویب شود.

وی ادامه داد: مردم فکر نکنند ما مشکل نداریم. اینکه مقام معظم رهبری گفتند تحریم را بی اثر کنید ما هر لحظه داریم این کار را انجام می‌دهیم. هر لحظه که پولی وارد کشور و کالایی صادر می‌شود، بدانید ساعت‌ها برای این کار جنگیده شده است. این کاری است که از سال ۹۷ ساعت‌ها و لحظه‌ای انجام شده است.

روحانی بیان داشت: آنروزی را که واکسنی را خریدیم و وارد کشور شد به دقت به مردم گزارش داده شود. اگر اینکار نشود دوباره یک بازی جدید شروع خواهد شد. بگویید که چند واکسن وارد شده، به چه افرادی تزریق شده است. این واکسن چه شد، از بازار آزاد سر در آورد، و داستان‌ها شروع می‌شود. اولویت‌ها برای تزریق واکسن مشخص است. آن‌هایی که بیماری زمینه‌ای دارند و کادر درمان، اولویت‌های ما هستند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: یکی از مسائل مهم ما فصل زمستان، از نظر بیماری و شرایطی که فصل دارد، اگر از این مسائل بگذریم، وارونگی هوا می‌تواند موثر باشد. در فصل سرما وارونگی هوا و ذرات معلق می‌تواند در سیستم ایمنی بدن تاثیر سوء داشته باشد.

روحانی بیان داشت: پاندومی کرونا یک بیماری معمولی نبود و در تمامی ابعاد زندگی ما، از ورزش ما، اقتصاد ما و… تاثیر گذاشت و در دنیا هم همچنین بود. برای حل مشکلات نیاز به این داریم که همه کمک کنند.

رئیس جمهور با اشاره به کمک همه دستگاه‌ها در مبارزه با کرونا و حل مشکلات کشور تصریح کرد: این بیماری باعث شد ما به فضای دیجیتال بیشتر تکیه کنیم و باید اقتصاد و دولت الکترونیک باشد. این ویروس ضعیف نشده که بگوئیم دارد از بین می‌رود. ما باید تلاش کنیم، مسیر ابتلا و فوت نزولی شود، اما این نباید تبدیل به عادی انگاری شود. ما باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم و ادامه دهیم.

بشر بر ویروس کرونا پیروز خواهد شد

وی در مورد ویروس جهش یافته انگلیسی بیان داشت: ما اول باید پیشگیری کنیم، اما اگر با این مشکل روبرو شدیم همین ماسک گذرای و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. امید ما به آینده نباید کاهش یابد. بهر‌حال بشر بر این ویروس پیروز خواهد شد و حتماً هم واکسن مطمئن داخلی یا خارجی ساخته می‌شود.

رئیس جمهور در خاتمه خاطر نشان کرد: در این شرایط چاره‌ای جز آموزش غیرحضوری نداریم و شاید در آینده آموزش حضوری شود؛ اما فعالیت اقتصادی و کار و تولید باید به سرعت ادامه یابد و در کنار آن حوزه بهداشت و درمان هم تقویت شود.

منبع
دانشجو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + دوازده =

دکمه بازگشت به بالا