سیاسی

روحانی: شرایط برای لغو تحریم فراهم باشد استفاده می‌کنیم/ کسی حق فرصت‌سوزی ندارد

حسن روحانی با اشاره به پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا گفت: هرکجا ببینیم که شرایط برای لغو تحریم آماده است از فرصت استفاده می‌کنیم و کسی حق ندارد فرصت‌سوزی کند.

حجّت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز (چهارشنبه ۲۱ آبان) در جلسه هیأت دولت با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهور آمریکا گفت: رئیس‌جمهوری که همواره به دنبال تحقیر ملت‌ها بود و صراحتاً اسم گاو شیرده را به‌کار می‌برد، در یک انتخابات با مخالفت قاطع مردم مواجه شد و این بسیار حائز اهمیت بود.

وی ادامه داد: رژیمی که خواب سقوط ایران و نظام ایران را می‌دید، خود به‌صورت حقیرانه‌ای ساقط شد و امروز می‌بینید که جز چند کشور کوچکی که همیشه جزء اذناب این رژیم بوده‌اند، در سراسر دنیا شرایط جدیدی را پیش روی خودشان می‌بینند. در داخل کشور ما هم انتظارات جامعه و مردم، شاهد یک تغییر و تحول است. یعنی انتظارات تورمی و رکودی تبدیل به انتظارات گشایشی با امید به شرایط آینده شده است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: البته معنای این سخن آن نیست که این امید بر مبنای این است که روابطمان با دولت آمریکا چگونه است؛ نه، اساس روابط ما با کشورهای همسایه و دوست است. منتها دولت و رژیم کنونی آمریکا به‌عنوان دولتی که روبه اتمام است به‌عنوان یک عامل مزاحم در روابط ما با کشورهای دیگر ایفای نقش می‌کرد. اکنون کشورها حس می‌کنند این عامل مزاحم دارد از بین می‌رود و شرایط برای فعالیت بر مبنای مصالح و منافع خودشان آماده شده است.

رییس جمهور با بیان این‌که شرایط برای فعالیت بر مبنای مصالح و منافع آماده‌تر شده افزود: ما در سال‌های گذشته روابط بسیار خوبی مخصوصا با همسایگان‌مان مثل عراق، ترکیه، افغانستان، آذربایجان و سایر کشورهای دوست مثل روسیه و چین برقرار کردیم و احساس می‌کنیم فضا برای روابط نزدیک‌تر و تعامل با دوستان آماده‌تر شده است.

وی افزود: این دولت رو به پایان آمریکا که آشنا به سیاست‌های بین‌المللی نبود و صحبت‌های دیکته شده تندروهای داخلی و رژیم صهیونیستی را تکرار می‌کرد رو به پایان است. به نطق‌های این آدم در مجامع بین‌المللی نسبت به ایران نگاه کنیم می‌بینید که همان جملات و تعبیراتی را به کار می‌برد که رژیم صهیونیستی به کار می‌برد و معلوم است چه کسانی برایشان اینها را نوشته‌اند.

روحانی با بیان این‌که دولت آمریکا نتوانست بر مبنای مصالح و منافع مردم آمریکا و جهان تصمیم بگیرد خاطر نشان کرد: علت عقب افتادن آنها در انتخابات یکی ناتوانی آنها در موضوع کرونا بود. آنها با دست انداختن این موضوع و بیان این‌که اصلا خبری نیست مردم خودشان را نابود کردند و به جای مقابله با کرونا این همه کشتار در آمریکا ایجاد شد. عامل دیگر بهم ریختن مناسبات‌شان و روابط‌شان با جهان بود و تنها رابطه با ایران نبود، بلکه روابط با دوستان سنتی‌شان و چین را هم بهم ریختند و هر روز صبح گوشه‌ای از روابط‌شان بهم می‌ریخت.

رییس جمهور، عامل بعدی تحقیر آمریکا را سیاست خارجی این کشور دانست و گفت: آمریکا هیچ وقت در روابط بین‌الملل این چنین در شورای امنیت و سازمان ملل مفتضح نشده بود. این‌که طرحی را ارائه کنند و فقط خودشان و جزیره‌ای کوچک به آنها رای دهد یا طرحی بدهند که هیچ کشوری به آن اعتنا نکند، تحقیر بزرگی بود. به این دلایلی که گفتم مردم آمریکا تصمیم به تغییر گرفتند.

روحانی با بیان اینکه سیاست ایران روشن است، گفت: سیاست ما بر مبنای صلح و ثبات، احترام به حقوق ملت‌ها، عدم تجاوز و عدم مداخله در امور داخلی کشورها و مبارزه با تروریسم، پایان یک جانبه‌گرایی و پایبندی به معاهدات است، اما این دولت رو به پایان آمریکا از این سیاست‌ها فاصله گرفت و حامی تروریسم و مداخله در کار ملت‌های منطقه و ادامه‌ی جنگ و فروختن سلاح در منطقه بود.

رییس جمهور با یادآوری اینکه آمریکا تخاصم با ایران را شروع کرد، اظهار داشت: آنها خودشان باید به این دشمنی پایان دهند چرا که ما آن را شروع نکردیم. جوان‌ها نمی‌دانند این تخاصم از طرف آمریکا آغاز شده است. در ابتدای انقلاب آمریکایی‌ها به راحتی در ایران بودند و با این‌که فعالیت‌هایشان اشکالاتی هم داشت به راحتی در فرودگاه سوار هواپیما شدند و به کشورشان بازگشتند. حتی ما با آمریکا هم قطع رابطه نکردیم بلکه آنها خودشان این رابطه را قطع کردند.

روحانی ادامه داد: ما به خاک آمریکا تجاوز نکردیم و هواپیما و هلی‌کوپتر نفرستادیم بلکه آنها به طبس فرستادند. ما اگر کشوری با آمریکا می‌جنگید به متجاوز کمک نکردیم اما آنها به صدام متجاوز کمک کردند. هر وقت آمریکایی‌ها از این سیاست‌ها دست برداشتند شرایط متفاوت خواهد بود. همانطور که امام خمینی (ره) فرمودند ما می‌خواهیم با همه کشورها رابطه داشته باشیم و آمریکا هم هر وقت آدم شود رابطه خواهیم داشت. تفسیر این آدم شدن همان سیاست اصولی است که به آن اشاره کردم.

رئیس‌جمهور، رویه ترامپ در مقابل ایران را مورد اشاره قرار داد و گفت: آن آقایی که دولت‌اش رو به پایان است گفت که برجام بدترین قرارداد تاریخ آمریکا بود و عده‌ای تحریکش کردند که از برجام خارج شود. تصورش هم همین بود که ظرف دو سه ماه نظام را سرنگون می‌کند و تصورات کودکانه‌ای داشت.

روحانی با اشاره به پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهور آمریکا گفت: این آقایی که آمده از ابتدای تبلیغات انتخابات گفته می‌خواهیم به برجام برگردیم. خب ما که در داخل برجام بودیم و ۱+۴ هم داخل برجام بوده، حالا در تعهدات سستی کرده‌اند و ما هم متقابلاً تعهدات را کاهش داده‌ایم، ولی بالاخره همه در داخل برجام بوده‌ایم. این برعهده آن‌‌هاست. اگر به وظیفه خود عمل کردند می‌توانند راه جدیدی عمل کنند. ما برنامه‌مان را در داخل کشور به اراده آن‌ها پیوند نمی‌زنیم، بلکه برنامه ما به اصول ما پیوند خورده است.

وی ادامه داد: اگر طرف مقابل به سمت اصول ما حرکت کرد، راه باز است و بسته نیست ولی اگر نخواستند، برنامه‌هایمان را ادامه می‌دهیم. برنامه‌ای که اخیراً برای ۹ ماه آینده تدوین شده، بر این مبنا بوده که همین حاکم فعلی آمریکا پیروز شود. ما برنامه خود را بر این مبنا تنظیم نکرده‌ایم که رئیس دولت فعلی تغییر کند، که البته تغییر کرد و این به نفع ملت‌ها و خود ملت آمریکاست.

روحانی با بیان اینکه بنای ما بر تولید به‌عنوان اصلی مهم است، اظهار داشت: بنای ما بر افزایش صادرات است که باز ادامه خواهد داشت … بنای ما به بازگشت ارز صادراتی بود که باز مبنای ما همین است. مبنای ما وفور کالا در داخل بود و ادامه می‌دهیم.

وی ادامه داد: خواهشی که از همه دارم این است که به شایعات و القائات نادرست در داخل کشور ادامه ندهند. بگذارند این فضایی که امروز در ذهن مردم بوجود آمده فضای بهتری برای ماه‌‌های آینده باشد. همیشه باید تلاش کنیم فضای آینده بهتر باشد. خواهش می‌کنم که موضوعات منافع ملّی کشور را به انتخابات گره نزنیم. همانطور که زندگی‌مان و تولیدمان را نباید به تحولات دیگر کشورها گره بزنیم، از این طرف هم نباید موضع‌گیری و حرکات‌مان را گره بزنیم به انتخابات ۱۴۰۰.  انتخابات سر جای خودش برگزار می‌شود و هرکه دلش بخواهد می‌آید و امیدواریم فضای پروشور حاکم شود و هر کسی مردم انتخاب کردند بیاید.

روحانی اظهار داشت: اشکال ندارد که از امروز تبلیغات ریاست‌جمهوری را شروع کنیم، اما منافع ملی را فدای انتخاب نکنیم. مردم می‌خواهند احساس راحتی کنند و شرایط بهتری را پیش روی خود داشته باشند.

وی با بیان اینکه دشمنان می‌خواستند ایران تسلیم شود و دیدند که نمی‌شود، گفت: تحریم را تبدیل به جنگ تروریستی کردند. اقدامات تحریک آمیز انجام دادند و تا مرز جنگ پیش آمدند. این تدبیر نظام و مدیریت نظام و این تصمیم درست دولت بود. هیچ جا نگذاشتیم از فضا استفاده کنند ولی آن‌ها تا مرز جنگ آمدند و از خط قرمز ما عبور کردند و بزرگ‌ترین سردار ما را نامردانه به شهادت رساندند. البته تودهنی خوردند.

روحانی تصریح کرد: امیدواریم مردم آمریکا شرایط را به گونه‌ای رقم بزنند که شاهد این باشیم که کاخ سفید بر مبنای منافع این کشور و بدون تحقیر ملت‌های دیگر و پایبندی به تعهدات خود به مسیر درست برگردد.

وی با بیان اینکه ما هرکجا ببینیم که شرایط برای لغو تحریم آماده است از این فرصت استفاده خواهیم کرد، گفت: هدف ما این است تحریم ظالمانه لغو  شود و به راحتی در تعامل در جهان باشیم و هدف این است فشار تحریم را از شانه مردم برداریم. هر کجا فرصت فراهم باشد اقدامات و وظایف خودمان را انجام می‌دهیم. کسی حق ندارد فرصت‌سوزی کند. باید از فرصت‌ها بر مبنای منافع ملی و وحدت ملی استفاده کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در این هفت سال در یک دوره‌ای بر مبنای تعامل و مذاکره پیش رفتیم، اظهار داشت: شما ملت ایران ثمره آن را در سال ۹۵ و ۹۶ دیدید که در این دو سال شرایط ما جزء بهترین شرایط بعد از ۴۰ سال انقلاب بود، آن هم بر مبنای شاخص‌های اقتصادی. یعنی تورم تک رقمی بود و رشد اقتصادی ما در یک سال یعنی ۹۵ بالاترین رشد اقتصادی جهان بود. اشتغال در شرایط بهتری نسبت به متوسط دوره‌های قبل بود. رشد اقتصادی ما از متوسط دوره‌های قبل بهتر بود. رشد پایه پولی پایین‌تر بود. در تمام شاخص‌ها بر مبنای سیاستی که نظام جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کرده بود با وحدت و با هدایت رهبری پیش رفتیم.

وی ادامه داد: سیاست ما در سه سال اخیر هم بر مبنای مقاومت و ایستادگی بوده است. بر مبنای حضور مردم در صحنه بوده است. سیاست ما در این دوره گسترش صادرات و تولید بوده است. البته مردم ما سختی دیده‌اند. جای تردید نیست. خب در کنارش در این هشت ماه اخیر کرونا هم آمد اضافه شد و فشار را بیشتر کرد امّا در عین حال دولت تسلیم هیچ فشاری نشد. علی‌رغم اینکه شرایط مالی و اقتصادی ما نسبت به گذشته متفاوت بود، دیدید به خاطر کرونا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان یا پرداخت کردیم یا تسهیلات را در اختیار مردم قرار دادیم. هم برای کسب و کارها و هم برای مستأجران. از پارسال هم بسته حمایتی معیشتی ماهانه به مردم پرداخت کرده‌ایم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما در طول این ایام که ایام فشار بوده، حقوق‌ها را افزایش داده‌ایم، گفت: یکی دیگر از اقدامات این بود که همسان‌سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین را انجام دادیم. رقم‌ بسیار بزرگی بود که ۱۸ هزار میلیارد برای این کار پرداخت کردیم. در عین حال به‌دنبال توسعه کشور بوده‌ایم و در این مدت هفت هشت ماهه امسال ۵۷ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی تخصیص داده‌ایم و می‌دانید که طرح‌های عمرانی به طور منظم افتتاح می‌شود. پس مسیر بر مبنای استفاده از شرایط برای زندگی مردم و کاهش فشار مردم در معیشت مردم بوده است.

وی ادامه داد: امیدواریم شرایط آینده شرایط بهتری باشد. از هر فرصتی که به نفع منافع ملّی مردم ما و رفع تحریم باشد،‌ ما حتماً استفاده می‌کنیم. این مسائل، مسائل امنیت ملی و منافع ملی ماست. مسائل حزبی و جناحی نیست. مربوط به کل ملت است و همه هم درباره آن متحدیم. البته هر گامی برداریم حتماً‌ به رهنمودهای رهبری توجه می‌کنیم. ما می‌توانیم با اتحاد و وحدت و یکپارچگی، مسیر را برای گشایش بهتر در زندگی مردم ان‌شاءالله انتخاب کنیم.

منبع
فارس نیوز
قرارگاه عمار حوزه علمیه منصوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 7 =

دکمه بازگشت به بالا