سیاسی

روحانی: به ما می‌گویند از آمدن بایدن ذوق‌زده هستید/ مردم بدانند فشاری که هست محصول دولت ترامپ است/ سخت مذاکره می‌کنیم ولی وقتی امضا کنیم پایبندیم

رئیس‌جمهور گفت: اگر امروز فشاری هست از جانب استکباری است که در این دوره که چند هفته دیگر هم متأسفانه از آن باقی مانده، وارد شده است.

حجّت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز (چهارشنبه ۲۶ آذر) در جلسه هیأت دولت با بیان اینکه شرایط امروز با زمانی که برای برجام مذاکره کردیم فرق می‌کند، گفت: آن روز، شمشیری به نام شش قطعنامه بالای سر ما بود. امروز آن شمشیر شکسته شده و به دنبال کارش رفته است. آن روز که مذاکره می‌کردیم شمشمیر دومی به PMD بالای سر ما بود، امّا الان آن شمشیر شکسته شده و از بین رفته است.

** سخت و با وسواس مذاکره می‌کنیم

روحانی افزود: آن روز در افکار عمومی دنیا به غلط شایعه کرده بودند که ایران اگر تعهدی بکند به تعهد خود عمل نمی‌‌کند. در برجام ثابت کردیم متعهدترین کشور دنیا هستیم. سخت مذاکره می‌کنیم، با وسواس مذاکره می‌کنیم امّا اگر تصمیم گرفتیم و امضاء‌کردیم به امضا و عهد خودمان وفادار خواهیم ماند.

وی ادامه داد: در مذاکره با پنج به‌علاوه یک، هفت کشور بودیم. شما ایران را با بقیه کشورهای عضو برجام مقایسه کنید، آمریکا که هیچ، بقیه هم نتوانستند یا نخواستند به تعهدات خودشان عمل کنند. آن کسی که به توافق خود درست عمل کرد ایران بود.

وی با بیان اینکه در مذاکرات سال ۲۰۱۵ پنج بعلاوه یک، روبروی ما بود امّا امروز آمریکا تنهاست،‌ گفت: همه کشورها جز چند کشور کوچک با خروج از برجام مخالف هستند و به آمریکا توصیه می‌کنند که به برجام برگردد. بله، امروز شرایط فرق می‌کند. در داخل هم شرایط متفاوت است. آن روز میلیون‌ها دلار باید پول می‌دادیم تا بنزین وارد کنیم، امّا امروز بنزین صادر می‌کنیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: آن روز که مذاکره می‌کردیم گازوییل وارد می‌کردیم امّا امروز صادر می‌کنیم. آن روز در زمستان ناچار به وارد کردن گاز بودیم اما امروز در زمستان هم گاز صادر می‌کنیم. آن روز در بسیاری از محصولات از جمله گندم، محتاج خرید از خارج بودیم، امّا امروز روی پای خودمان ایستاده‌ایم.

** شرایط امروز با سال 2015 بسیار متفاوت است

روحانی با بیان اینکه در بسیاری از محصولات یا در خودکفایی قرار داریم یا در مرز خودکفایی، گفت: شرایط امروز با آن روز بسیار متفاوت است و قابل قیاس نیست.

رئیس‌جمهور در ادامه گفت: با اینکه ملّت ایران روی پای خودش ایستاده است، در عین حال اگر پنج بعلاوه یک به کل تعهدات برگشت، ما هم در همان ساعت به کل تعهدات برمی‌گردیم و به مردم اعلام می‌کنیم که اگر امروز فشاری هست از جانب استکباری است که در این دوره که چند هفته دیگر هم متأسفانه از آن باقی مانده، وارد شده است. یاغی ترین رئیس‌جمهور و قانون شکن ترین آدم رئیس‌جمهور آمریکا شد که الان در روزهای پایانی آن قرار داریم.

روحانی ادامه داد: برخی می‌گویند شما خیلی از آمدن بایدن ذوق زده هستید؛ نه ذوق‌زده نیستیم، امّا از رفتن ترامپ بسیار خوشحالیم.

** امیدواریم پیام رأیی که مردم آمریکا داده‌اند برای حکومت جدید آمریکا روشن باشد 

وی افزود: دولت بعدی آمریکا هم خودش می‌داند؛ راه باز است؛ اگر مسیر درست خواست آماده است، مسیر اشتباه خواست، آماده است. امیدواریم پیام رأیی که مردم آمریکا داده‌اند برای حکومت جدید آمریکا روشن باشد و بدانند که این رأی برای قانونگرایی است نه قانون شکنی. رأی به تعهد به پیمان‌هاست نه پنهان‌شکنی.

رئیس‌جمهور گفت: امیدواریم خواست مردم آمریکا در این رأی محقق شود. خواست ما امنیت و ثبات در سراسر جهان و تعامل سازنده با کشورهایی است که می‌خواهند مسیر تعامل را انتخاب کنند.

ادامه دارد …

منبع
فارس نیوز
قرارگاه عمار حوزه علمیه منصوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا