سیاسی

روحانی: امسال، سال بسیار سختی بود/ ما تنها بودیم و کسی به ما کمک نکرد

رئیس جمهور گفت: یکسال از دوران بسیار سخت کرونا را سپری کردیم. این سال بسیار سال سختی بود. ما تنها بودیم و کسی به ما کمک نکرد. در این یکسال با همت و فداکاری مردم و با کمک همه توانستیم این سال را بگذرانیم.

روحانی: امسال، سال بسیار سختی بود/ ما تنها بودیم و کسی به ما کمک نکرد

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: در آستانه دهه فجر انقلاب هستیم. روز بسیار مهم ورود امام (ره) به کشور و پس از آن تحولات شگفت آوری که در ۱۰ روز اتفاق افتاد؛ هیچ کس فکر نمی‌کرد ملتی در یک روز استبداد و استعمار را شکست دهد.

وی با تبریک دهه فجر به مردم کشورمان اظهار داشت: بعد از هزاران سال مردم رژیم پوسیده سلطنتی و شاهی را از بین بردند.

روحانی با اشاره به میلاد حضرت زهرا (س) گفت:در آستانه سالگرد میلاد با سعادت حضرت زهرا (س) هستیم که روز بسیار مبارکی برای همه ماست. ایشان به عنوان یک الگو برای ما انسان‌ها به ویژه زنان مطرح است. این شخصیت بلند در کنار پدر، همسر و فرزندان خود یک تحول تاریخی را کلید زدند.

وی اضافه کرد: اصل رسالت و اصل حکومت اسلامی به دست پدر بزرگوارش اتفاق افتاد و جلوگیری از انحراف و پاره پاره شدن مکتب به دست فرزندان بزرگوارش صورت گرفت.

رئیس جمهور تصریح کرد: یکسال از دوران بسیار سخت کرونا را سپری کردیم. دو ده روز دیگر به سالگرد روزی می‌رسیم که ورود این ویروس به کشور ثابت شد. این سال بسیار سال سختی بود هم برای ما هم برای همه جهانیان. جان و سلامت مردم بسیار مهم بود و در کنار آن زندگی اجتماعی، کسب و کار و آموزش فرزندان ما را هم تحت تاثیر قرار داد. ما تنها بودیم و کسی به ما کمک نکرد. در این یکسال مردم ما با همت و فداکاری و با کمک همه توانستیم این سال را بگذرانیم.

وی با اشاره به اینکه دلیل اصرار ما برای اینکه وارد موج چهارم کرونا نشویم برای استفاده کسب و کارها از این ماه‌های ایان سال است، تصریح کرد: خدای ناکرده اگر در این دو ماه مراعات نشود وارد موج چهارم شویم مجبوریم ممنوعیت ها را انجام دهیم

روحانی افزود: جوری نیست بگوییم خدای ناکرده کسی مریض است و ما تخت، دارو و درمان نداریم نه؛ همه در صحنه بودند. من میخواهم از همه کسانی که در فضای مجازی تلاش کنند تشکر کنم.. کار عظیم و بزرگی انجام شد و یک بخش بزرگی از کسب و کار مردم روی دوش فضای مجازی است.

رئیس جمهور افزود: در کسب و کار از روزهای اول تصمیم بسیار درستی اتخاذ کردیم که همه کارخانجات و تولیدگران ما با رعایت پروتکل‌ها به فعالیت‌شان ادامه دهند عده‌ای حتی در دنیا مخالف این بودند، ولی ما تصمیم قاطع  صحیح و درست را گرفتیم. کارخانجات عظیم که چند هزار کارگر داشت، کسی مبتلا نشد یا تعداد مبتلایان اندک بود و مرگ و میر در کارخانجات بزرگ نداشتیم.

وی با بیان اینکه امروز پنجاه و پنجمین جلسه ستاد ملی کرونا است، تصریح کرد: در روزهای اول این ستاد در اسفند ماه سال قبل این بحث بود که همه جا باید بسته شود در دنیا هم می‌گفتند ایران بی محابا انجام می‌دهد اما ما تولیدات ضروری و خدمات را انجام دادیم.

روحانی خاطر نشان کرد: کسب و کار ها هم بخشی انجام شد و بخشی برای مدتی دچار محدودیت شدند ولی در بخش تولید صنعتی و کشاورزی وضع ما بد نبوده و رشد هم داشتیم اما در بخش خدمات مشکلات زیادی داشته و داریم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد:دربخش تولید صنعتی و کشاورزی وضع ما در این شرایط خوب بوده است، اما در بخش خدمات  مشکلات زیادی داشتیم و هنوز هم ما داریم در بخش گردشگری و در برخی از فعالیت‌های اجتماعی خسارت های بزرگی وارد شد اما در این حال مردم ما تحمل کردند و ما در حد توان آنها  را یاری کردیم.

روحانی افزود: امیدواریم  در این دو ماه باقیمانده سال کاری کنیم که موج چهارم کرونا شکل نگیرد و کسب و کار مردم و کسانی که در خدمات گردشگری هستند امسال در ایام عید شرایط مناسبی داشته باشند و بتوانند ضررهای پارسال را جبران کنند و اگر خدای ناکرده در این دو ماه  مراعات نشود و ما وارد موج چهارم شویم ناچار هستیم که محدودیت‌ها را اعمال کنیم.

وی اظهار داشت: در بخش تحقیقات گرچه محدودیت داریم و این تحریم‌ها اثر گذار بوده ما همه اینها را پشت سر گذاشتیم و مسئولین متخصص ما مطمئن هستند در سال آینده به واکسن و واکسیناسیون می‌رسیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: ما یک تفاوت اساسی با دنیا داریم ما در حال تحریم و فشار هستیم. ما رفتیم از یک صندوق بین المللی برای تامین داروهای خود وام بگیریم آمریکا ممانعت کرد و کشورهای دیگر چنین مشکلاتی ندارد. اگر تولید داخلی نبود و شرکت‌های دانش بنیان نبودند ماسک و دستکش هم در اختیار ما قرار نمی‌دادند. شرایط امروز ما نسبت به آمریکا و اروپا خیلی بهتر است.

وی با تاکید بر اینکه فضای آبی خیلی خوب است و فضای عادی خیلی خطرناک و بد است، تصریح کرد: عادی انگاری بسیار می‌تواند خطرناک باشد. امروز اعلام شد در رعایت پروتکل‌ها کم شده و به ۸۰ درصد رسیده‌ایم.ما به دنبال معیار بالای ۹۰ درصد هستیم چرا که در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها، در بهمن و اسفندماه کسب و کار، تفریحات و زندگی مردم دچار مشکلات می‌شود. ممنوعیت فضای اجتماعی برای همه دنیا سخت است و برای ما بسیار سخت‌تر است. ما بخاطر فرهنگ ایرانی و اخلاق اسلامی همیشه سفارش به صله ارحام شده‌ایم، الان به عکس شده است.

رئیس جمهور تاکید کرد: مردم از نظر روحی و روانی در فشار هستند. ندیدن پدر و مادر و فرزند خیلی سخت است و فشار روانی ایجاد می‌کند. اگر مراعات کنیم فضای عید خیلی بهتر می‌شود. اگر مواجه با موج جدید نشویم تصمیمات خوبی برای روزهای عید گرفته شده است.

ادامه دارد…

منبع
فارس نیوز
قرارگاه عمار حوزه علمیه منصوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + دو =

دکمه بازگشت به بالا