بیانات و سخنرانیحجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا حدائق

راه های رسیدن به معرفت در روایات اهل بیت(ع)

مدیر مدرسه علمیه منصوریه شیراز، گفت: اگر معرفت بالا رفت عمل انسال مقبول خواهد شد؛ در این راستا حضرت امام باقر(ع) می فرمایند هیچ عملی جز با شناخت و هیچ شناختی جز با معرفت شناخته نمی شد.

حمیدرضا حدائقبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی حوزه علمیه منصوریه، حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا حدائق، مدیر مدرسه علمیه منصوریه شیراز، در مراسم شهادت امام محمد باقر(ع) که در مدرسه علمیه منصوریه برگزار شد، با اشاره به روایتی از امام باقر(ع) اظهار کرد: راوی روایت می فرماید هنگامی محضر امام بودیم در توصیه ای به شیعیان خود فرمودند در میان حق و باطل جز کمی عقل فاصله ای نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه برکت تعقل رسیدن به مقام معرفت است، اضافه کرد: اگر معرفت بالا رفت عمل انسال مقبول خواهد شد، حضرت امام باقر(ع) می فرمایند هیچ عملی جز با شناخت و هیچ شناختی جز با معرفت شناخته نمی شد.

مدیر مدرسه علمیه منصوریه عنوان کرد: اگر کار خیر بدون معرفت انجام دهیم فایده ای نخواهد داشت، از این رو عملی دارای ارزش و ماندگار است که همراه با معرفت باشد، در واقع نمازی اثر دارد که با معرفت باشد چراکه در این زمان است که نماز ما دارای اثر است، اگر خداوند و دین را شناختیم قطعا از این کار اثر خواهیم دید.

وی خاطرنشان کرد: یکی از دردهایی که جامعه امروز با آن رو به رو است درد دین تقلیدی است، شخصی که دین تقلیدی را می پذیرد مشخص می شود که در اصول اعتقادی خود لنگ می زند، در اصول دین توصیه شده که دین خود را با تعقل و تفکر بپذیرید، شناخت انسان را به عمل رهنمود می دهد، هرکس شناخت نداشته باشد عمل نیز نخواهد داشت.

حجت الاسلام والمسلمین حدائق افزود: امام باقر(ع) به امر تعقل و تفکر توصیه می کند، لذا حضرات معصومین به ما یاد می دهند که در ادعیه ای که از اهل بیت(ع) به ما رسیده است چه چیزی بخواهیم، باید در خواسته های خود تعقل و تفکر داشته باشیم.

وی مطرح کرد: خداوند در آیات پایانی سوره معارج می فرماید ما جنس انسان را حریص آفریدیم اما باید آن را کنترل کرد، برخی حرص را کنترل می کنند و آن را در مسیر تعقل و علم آموزی استفاده می کنند که مایه رشد انسان می شود.

مدیر مدرسه علمیه منصوریه روایتی از امام صادق(ع) در خصوص معرفت را مورد توجه قرار داد و بیان داشت: حضرت فرمودند یکی از چیز هایی که همه مردم به دنبال آن هستند و می خواهند به آن برسند عزت است که راه رسیدن به آن خدمت کردن به خالق است، هیچ کس به این جایگاه جز با معرفت نمی رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

دکمه بازگشت به بالا