اخبار

رئیسی: برخی جلسات محل خوش‌وبش مسئولان است و تریبون‌ها وسیله طرح اختلافات!

رئیس قوه قضائیه گفت: متأسفانه می‌بینیم گاهی جلسات به محل خوش‌وبش و تریبون‌ها به محل طرح مسائل اختلافی تبدیل می‌شوند در حالی که این موضوع باید به‌عکس باشد.

به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای‌عالی قوه قضائیه که امروز دوشنبه (6 بهمن) برگزار شد، ضمن تسلیت سالروز رحلت حضرت ام‌البنین(س) و گرامیداشت مقام مادران، همسران و خانواده معزز شهدا، گفت: امروز شهدا چراغ راه هدایت همه انسان‌ها هستند و پیام آنها برای ما پیام عبودیت و بندگی، اخلاص و مقاومت در راه حق است.

رئیس قوه قضائیه «توجه به خداوند متعال» و «ساختن زندگی بر اساس دین و آموزه‌های دینی» را از جمله اهداف بلند شهیدان دانست و افزود: از خداوند متعال می‌خواهیم جامعه ما در توجه به اهداف و مقاصد عالی شهیدان، توفیق بیش از پیش پیدا کند.

رئیسی در ادامه با اشاره به برگزاری مجازی نمایشگاه کتاب به‌دلیل شیوع بیماری کرونا، ضمن تقدیر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دست‌اندرکاران برای برگزاری این نمایشگاه، اظهار کرد: توجه به کتاب و کتابخوانی، حرکتی ارزشمند است که در راستای افزایش سطح اخلاق، معنویت و کاهش آسیب‌های اخلاقی و اجتماعی، بسیار نقش‌آفرین است و می‌تواند روحیه عدالتخواهی را در مردم افزایش دهد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه عنوان کرد: کتاب یک وسیله هدایت برای انسان‌ها در جهت انسان‌سازی، جامعه‌سازی و تمدن‌سازی است، به هر میزان که آگاهی اجتماعی بالا برود آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا خواهد کرد و به هر میزان افراد جامعه بیشتر از حقوق خود اطلاع پیدا کنند، اقدامات سوءاستفاده‌گران در پایمال کردن حقوق مردم کاهش می‌یابد.

وی افزود: توجه به حق، حق‌خواهی و عدالتخواهی از جمله آثار فرهنگی توجه به کتاب و کتابخوانی است که گسترش آنها در جامعه با کاهش آسیب‌های اجتماعی و جرم و جنایت همراه خواهد بود.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود، بر ضرورت وجود انسجام در جامعه و همچنین مسئولان تأکید کرد و گفت: تریبون‌ها نه محل طرح و نه محل رفع مسائل اختلافی است بلکه آنچه محل طرح و رفع مسائل اختلافی است «جلسات» هستند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به وجود جلسات در همه سطوح در کشور، عنوان کرد: تریبون‌ها باید محل امیدآفرینی و رفع نگرانی مردم و نشان دادن انسجام و آهنگ واحد در کشور باشد. تریبون‌ها اگر به‌جای رفع نگرانی به ایجاد نگرانی بپردازد در جهت خلاف خواست رهبری و مردم حرکت کرده است. متأسفانه می‌بینیم گاهی جلسات به محل خوش‌وبش و تریبون‌ها به محل طرح مسائل اختلافی تبدیل می‌شوند در حالی که این موضوع باید به‌عکس باشد.

رئیس قوه قضائیه با تأکید بر این نکته که آهنگ امروز کشور توانمندسازی هرچه بیشتر ایران اسلامی و خنثی‌سازی و رفع همه تحریم‌هاست، اضافه کرد: همه کسانی که دارای تریبون و جایگاه اجتماعی و مسئولیت هستند به این نکته توجه کنند که ما برای داخل و خارج از کشور باید پیام انسجام و برای دشمنان نیز یک آهنگ واحد داشته باشیم.

آیت الله رئیسی در ادامه با اشاره به تصویب قانون شوراهای حل اختلاف، از دولت و همچنین مجلس شورای اسلامی که با دوفوریت این قانون را به‌تصویب رساند تشکر کرد و گفت: نیروهای شوراهای حل اختلاف در سراسر کشور تا کنون زحمات بسیار زیادی کشیده و منشأ خدمات بسیار زیادی بوده‌اند و عدد پرونده‌ها و صلح و سازش‌ها، گواهی بر تلاش‌ها، زحمات و اخلاص این عزیزان است.

رئیس قوه قضائیه ضمن تأکید بر ضرورت تشکیل کارگروه‌هایی از سوی مرکز شوراهای حل اختلاف، ستاد قوه قضائیه و همچنین استانها برای تبدیل وضعیت پرونده‌های شوراهای حل اختلاف و همچنین تغییر وضعیت نیروهای فعال در این شوراها، گفت: باید برنامه‌ریزی‌ها به‌شکلی انجام شود که پرونده‌های قضائی سیر قضایی خود را ادامه دهند و پرونده‌های مربوط به شوراهای حل اختلاف با محوریت سازش و حل اختلاف و با توجه به شکل جدیدی که قانون تصویب کرده است، در این شوراها مطرح شوند.

رئیسی تغییر وضعیت نیروهای انسانی فعال در شوراهای حل اختلاف را نیازمند انجام بررسی‌ها و کارهای مقدماتی لازم دانست و تأکید کرد: تغییر وضعیت نیروهای انسانی شوراهای حل اختلاف باید به‌نحوی انجام شود که حتی یک روز وقفه هم در کار این شوراها ایجاد نشود چرا که وقتی قانون قطعیت پیدا کرد و قرار بر اجرای آن شد، باید همه مقدمات کار برای اجرای قانون انجام شده باشد.

منبع
تسنیم
قرارگاه عمار حوزه علمیه منصوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

دکمه بازگشت به بالا