اخبار حوزه

در حوزه علمیه منصوریه بررسی شد؛ ویژگی‌های شیعیان از منظر امام محمدباقر(ع) جهت سعادتمندی در دنیا و آخرت

در حوزه علمیه منصوریه شیراز ویژگی های شیعیان از منظر امام باقر(ع) جهت سعادتمندی در دنیا و آخرت بررسی شد.

شیخ حمیدرضا حدائقبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی حوزه علمیه منصوریه شیراز، حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا حدائق امروز به مناسبت میلاد امام محمد باقر(ع) که به صورت وبینار برگزار شد، یکی از ویژگی های شیعیان را بخشش در راه رسیدن به اهل بیت(ع) دانست و اظهار کرد: شیعه بودن در عمل مشخص می شود، از این رو باید مطابق اهل بیت(ع) عمل کنیم.

وی در ادامه اضافه کرد: امروز برخی ادعا می کنند که شیعه هستند اما در صورتی که مطابق اهل بیت(ع) عمل نمی کنند، امام رضا(ع) از این رو می فرمایند شیعیان برای ما زینت باشید، بنابراین باید طوری رفتار کرد که موجب سرافرازی اهل بیت(ع) باشیم.

مدیر حوزه علمیه منصوریه شیراز به سایر ویژگی ها در کلام امام باقر(ع) اشاره و تاکید کرد: اگر شیعیان به دستورات اهل بیت(ع) عمل کنند برکاتی نیز در زندگی شامل حال آنان خواهد شد، شیعیان امیرالمومنین(ع) در مسیر حب به اهل بیت(ع) به یکدیگر بخشش دارند، در واقع برای آن دسته از شیعیان گرفتاری برادران و خواهران دینی اهمیت دارد.

وی عنوان کرد: خداوند در قرآن کریم نیز یکی از اوصاف نمازگزاران را کمک به محرومین می داند، به این معنا که در اموال خود حقی را مشخص می کنند که آن حق را به محرومین ونیازمندان درجامعه می دهند، البته برخی مفسرین آن حق را پرداخت زکات می نامند، برخی دیگر از مفسرین آن حق را پرداخت خمس می دانند و برخی دیگر استناد به روایت امام صادق(ع) می کنند که مراد از پرداخت حق این است که فرد از اموال خود بخشی را جدا کرده و به اندازه سهمی که مشخص کرده در طول ماه سعی در رفع حوائج نیازمندان شیعیان می کند.

مسئول قرارگاه عمار منصوریه افزود: جوامع شیعه در ایام کرونا به خوبی نشان دادند که بنا به فرمایش مقام معظم رهبری پیرو اهل بیت(ع) بودند و جوامع غربی هم رفتار خود را با هم نوعان وهمشهری های خود به خوبی نشان دادند.

به حمدلله قرارگاه عمار منصوریه نیز در این ایام بیش از پیش با حضور مبلغین و همت خیرین کمک هایی در قالب پویش همدلی و کمک های مومنانه را به نیازمندان انجام دادند

وی انفاق را مورد توجه قرار داد و گفت: انفاق به قدری مهم است که خداوند در قرآن کریم برکاتی را برای آن ذکر می کنند، یکی از راه کار های خارج کردن رذائل اخلاقی در زمینه مال و دنیا از دل و وجود انسان انفاق است، لذا افرادی که می خواهند حب دنیا از دل آنان بیرون رود باید انفاق کنند.

مدیر مدرسه علمیه منصوریه شیراز با تاکید بر اینکه انفاق و بخشش به دست خود شخص، بسیار مهم و دارای اهمیت است، اذعان کرد: امام باقر(ع) می فرمایند شیعیان امیرالمومین(ع) به خاطر دوستی ما اهل بیت(ع) یکدیگر را دوست دارند، همچنین می فرمایند شیعیان برای زنده نگاه داشتن امر ما همدیگر را یاد می کنند، در واقع در مراسمات و جلسات اهل بیت(ع) نیز حضور می یابند،لذا امام صادق در پاسخ به سوالی که بهترین مجالس چه مجلسی است فرمودند آن مجلسی که ذکر ما اهلبیت در آن مجلس باشد وسبب زنده نگاه داشتن یاد اهل بیت(ع) باشد.

وی ظلم و ستم نکردن در حالت خشم و عصبانیت را یکی دیگر از ویژگی های شیعیان امیرالمومنین(ع) از نگاه امام باقر(ع) دانست و بیان کرد: نباید در حال خشم و غضب ظلم کرد، امام صادق(ع) نیز این ویژگی را برای مومنان بر می شمارد.

حجت الاسلام والمسلمین حدائق با بیان اینکه شیعه امیرالمومنین(ع) در حال خوشحالی اسراف نمی کند، عنوان کرد: برخی میلیون ها تومان هزینه عروسی و جشن می کنند، نباید در مراسم ها و جشن ها اسراف شود، باید هزینه های آنچنانی را از زندگی ها حدف کرد، امام حسن(ع) در زندگی خود سه مرتبه اموال خود را به صورت نصف با فقرا ایتام ومساکین تقسیم کردند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین شیعیان باعث برکات برای همسایگان هستند در واقع اهل آزار و اذیت نیستند و مایه خیر و برکت برای همسایگان خود هستند، همچنین شیعیان اهل سازش در معاشرت هستند همان موضوعی که در سیره رسول اکرم(ص) است و با اخلاق ناب نبوی در میان مردم آن زمان عربستان که فاقد تمدن بودند مبعوث شدندوهمین نرم خویی پیامبر عاملی برای جذب مردم ومشرکین آن زمان به اسلام گردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا