اخبار

حکم یک قاتل وابسته به گروهک تروریستی داعش در خوزستان اجرا شد‌ + جزئیات ماجرا

سحرگاه امروز (پنجشنبه ۹ بهمن) حکم مجازات یکی از عناصر گروهک تروریستی داعش‌ که در به شهادت رساندن دو بسیجی مباشرت داشت، به اجرا درآمد.

حکم یک قاتل وابسته به گروهک تروریستی داعش در خوزستان اجرا شد‌ + جزئیات ماجرابه نقل از روابط عمومی دادگستری خوزستان، علی مطیری تروریست عضو گروهک داعش، در 17 اردیبهشت سال 97 در یک اقدام تروریستی به پایگاه بسیج منطقه شیبان استان خوزستان حمله کرد و در نتیجه آن، دو بسیجی فعال در پایگاه مزبور با نام‌های «بشیر حمیدی» و «حسن کارون بهمنشیر» را به شهادت رساند.

در 17 اردیبهشت سال 97 از کلانتری 32 بخش شیبان گزارشی مبنی بر درگیری مسلحانه منجر به قتل 2 نفر از اعضای بسیج توسط شخص ناشناس به رئیس پلیس شهرستان باوی اعلام می‌شود که به محض ارسال این گزارش رئیس کلانتری محل و مقام قضایی در محل وقوع جرم حاضر شده و ملاحظه می‌کنند دو نفر از پرسنل بسیج به نام‌های «بشیر حمیدی» فرزند نعیم و «حسن کارون بهمنشیر» فرزند محمد توسط شخص ناشناس به شدت با ضربات چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفته و فوت کرده‌اند.

بازداشت عامل جنایت پایگاه بسیج شیبان

ساعت 6 صبح روز بعد پس از تحقیقات معموله و گزارش صورت گرفته، هویت فردی به نام «علی مطیری» شناسایی و مشارالیه توسط مرجع انتظامی در منزل پدری بازداشت می‌شود. در جریان رسیدگی به پرونده وی ضمن اعتراف به قتل دو بسیجی در پایگاه بسیج شیبان، انگیزه جنایت ارتکابی خود را مسائل اعتقادی اعلام کرده و اظهار می‌دارد شیعیان کافرند و جهاد علیه آنها واجب.

برگزاری جلسات و نشست‌های تشکیلاتی در شیبان

مطیری در اعترافات خود صریحاً اعلام کرد که «من در جلساتی شرکت می‌کردم که یکی از افرادی که آنجا صحبت می‌کرد می‌گفت شیعیان مشرک و مهدورالدم هستند».

عقاید وهابی را تبلیغ می‌کردم

علی مطیری اعلام داشته با برخی از اعضای گروهک تروریستی داعش در خارج از کشور از طریق واتساپ در ارتباط بوده و از منظر دیدگاه آنان شیعیان را افرادی کافر دانسته که باید علیه آنها  اقدام کرد و بر اساس همین اظهارات در شیبان مبادرت به تبلیغ و نشر عقاید وهابی می‌کرده است.

فرمان عملیات شیبان از سوریه آمد

علی مطیری در مورد اینکه فرمان انجام عملیات در پایگاه بسیج از سوی چه کسی به او اعلام شده بود اظهار می‌دارد: از فردی به نام ابودجانه در سوریه که از طریق تلگرام و واتساپ با او ارتباط داشتم سوالی در مورد اینکه آیا در سرزمین خودم جهاد کنم یا نه و اینکه آیا این کار صحیح است یا خیر پرسیدم. ابودجانه برایم توضیح داد و تشویقم کرد که این کار به شهید شدن تو و وارده بهشت شدنت کمک می‌کند. به من می‌گفت در سرزمین خودتان شیعه را بکشید پس آنگاه است که شهید می‌شوید.

تشریح عملیات تروریستی علی مطیری در پایگاه بسیج شیبان

ساعت 21 و 30 دقیقه 17 اردیبهشت ماه 1397 مأمورین کلانتری شیبان که مقر آن‌ها روبروی پایگاه بسیج بوده است متوجه صدا شده و از کلانتری خارج می‌شوند. با ورود به پایگاه بسیج مأموران پیکر یک بسیجی را که روی زمین افتاده بوده است مشاهده می‌کنند که بر اصابت چاقو در چند نقطه از شکم مصدوم شده بود.

با مراجعه به اتاق فرهنگی پایگاه بسیج فرد دیگری را که او همان به همان صورت در خون افتاده است مشاهده می‌شود که وی از ناحیه سینه، شکم و گردن مورد اصابت چاقو قرار گرفته است.

این فرد که شهید حسن بهمنشیر بوده فاقد علائم حیاتی بوده است. بسیجی بشیر حمیدی هم که هنوز علائم حیاتی داشته است بلافاصله به مرکز درمانی منتقل می‌شود اما به دلیل شدت جراحت وارده فوت می‌کند.

مطیری: در زمان حمله به پایگاه بسیج فرد خاصی در ذهنم نبود

علی مطیری در اقاریر خود در پاسخ به این سوال که چرا آقایان بهمنشیر و حمیدی را هدف حمله خود را قرار داده‌ای و اینکه آیا آن‌ها را می‌شناختی یا نه، گفت: من با شهید بهمنشیر و حمیدی مشکلی نداشتم و در زمان انجام عملیات از ابودجانه اجازه گرفتم.

در زمان حمله فرد خاصی در ذهنم نبود. آن‌ها را از قبل نمی‌شناختم فقط در شهر و ساختمان بسیج می‌دیدمشان اما اسم آنها را هم حتی نمی‌دانستم. دلیل حمله‌ام به این دو نفر نیز آن بود که دیدم جلوی در اتاق فرهنگی یک کفش و یک دمپایی است از این طریق بود که متوجه شدم دو نفر آنجا حضور دارند. وارد اتاق شدم و با چاقو هر دو نفر را زدم.

فرد را روی سینه خواباندم تا سرش را ببرم

مطیری درباره انجام عملیات تروریستی خود می‌گوید، با آموزه‌هایی که از داعش به دست آورده بودم عملیات کردم و در اتاق فرهنگی پایگاه بسیج در شیبان واقع در شهرستان باوی استان خوزستان دو بسیجی را که در یک اتاق بودند با چاقو زدم. یکی از آن‌ها را روی سینه خواباندم و برای بریدن سرش تلاش کردم اما سر جدا نشد.

اتهام؛ دو فقره قتل عمد، محاربه و افساد فی الارض

بررسی‌های لازم در شعبه اول دادسرای شهرستان باوی انجام می‌گیرد و در نهایت در تاریخ 15 مهر 97 کیفرخواستی خطاب به دادگاه کیفر یک استان خوزستان برای متهم علی مطیری صادر میگردد. در کیفرخواست صادر شده علی مطیری متهم به اتهام به دو فقره قتل عمد و عضویت در گروهک تروریستی داعش، محاربه و افساد فی الارض می‌شود.

متهم علی مطیری در جریان رسیدگی به پرونده در دوران دادسرا و دادگاه کیفر یک استان خوزستان دارای وکیل به نام «سجاد چترسفید» بوده است.

در تاریخ 8 بهمن 97 دو نفر از شکات از طرف خانواده حمیدی و بهمنشیر در دادگاه حاضر شده و لایحه‌ای را ثبت و ضمیمه پرونده می‌کنند. متهم نیز به همراه وکیل خود در دادگاه حضور داشته و نماینده دادستان به قرائت کیفرخواست می‌پردازد.

دادگاه کیفری یک استان اهواز پس از برگزاری جلسات رسیدگی متعدد در نهایت در تاریخ 17 بهمن 97 حکم علی مطیری را به قصاص و به  اعدام با چوبه دار محکوم می نماید.

اولیا دم شهدای حادثه تروریستی پایگاه بسیج شیبان: از حق خود نمی‌گذریم

اولیا دم مرحومین حسن بهمنشیر و بشیر حمیدی در چند نوبت با حضور در مرجع قضایی عنوان می‌کنند خواستار دیه نیستیم و فقط تقاضای اجرای حکم علی مطیری را داریم.

تایید حکم اعدام در دیوان عالی کشور

وکیل علی مطیری از حکم صادر شده تقاضای فرجام خواهی می‌کند و پرونده به شعبه 33 دیوان عالی کشور ارجاع می‌شود. قضات پس از بررسی محتویات پرونده در تاریخ 23 تیر 98 حکم صادره در مورد علی مطیری تأیید و ابرام می‌کنند.

منبع
تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − دو =

دکمه بازگشت به بالا