حوزه علمیه

حوزه‌ علمیه امروز به فهم سیاسی نیازمندتر است

حوزه‌ی امروز به فهم سیاسی نیازمندتر است. آمیختگی روحانیت و انقلاب چنان است که هیچ یک نمی توانند یکدیگر را نادیده بینگارند و به تغافل عبور کنند.

حوزه‌ی در مسند سکانداری انقلاب بایستی بداند که بر کدامین موج قرار دارد و به کدامین سمت و سو کشتی طوفان زده را راهبری می‌کند:

این مملکت احتیاج دارد، باید با مسایل زندگی و مسایل روز آشنا باشد.

سیاست و فهم سیاسی و جهت شناسی سیاسی جزو شوون عالم است. طلبه‌ی امروز، نمی‌تواند با درس خواندن وظیفه ی خود را تمام شده بیندگارد ، باب فهم سیاسی را بر خود مسدود کند.

دروازه‌های اجتهاد را از کانال عزلت در مدرسه و گوشه گیری از دنیای سیاست بداند با عمل سیاسی احساس بیگانگی کند توغل در کتاب و دفتر را از هر تکلیف اجتماعی برتر بپندارد افتخار خود را در پرهیز از زندگی سیاسی و کار اجنتماعی تلقی کند:

اگرچه درس خواندن آشنایی به معارف و خودسازی و پرداختن به درون و باطن خود یکی از فرایض مهم بلکه مهمترین فرایض است اما این فریضه مهم نبایستی ما را از جریاناتی که در کشور می گذرد و وظایفی که در مقابل این جریانات داریم و نیز حضور در صحنه های اجتماعی و کمک به پیشرفت انقلاب و شناخت توطئه های دشمنان انقلاب و پیگیری شیوه هایی که این توطئه ها را خنثی می‌کند و لبیک گفتن به نیازهای عمومی جامعه و رفتن در جبهه های خطر و احیانا جانبازی کردن و جای دادن غافل کند.

ما نمی‌گوییم که شما به یک مدرسه بروید و درس بخوانید و فقط در و دیوار مدرسه و کتاب درس استاد را ببینید و دیگر کارتان به سیاه و سفید آن چه که در این برهه‌ی عظیم حساس در این مملکت می گذرد نباشد. نه، ما چنین توصیه ای نمی کنیم بلکه توصیه می‌کنیم که شما شیران روز و راهبان شب باشید.

نظام انقلابی با مشکلات و فراز و نشیب فراوان روبرو بوده و خواهد بود. جامعه ما بایستی از چون چرای آن مطلع باشد و در خود زمینه های مقاومت و تداوم انقلاب را پدید آورد.

این مهم نیازمند فهم و تحلیل درست سیاسی است. در این زمینه حوزه تکلیفی مضاعف دارد. از یک سو خود به عنوان یک عضو مردم است و باید پاسخی برای پرسش های مردمی داشته باشد و با درک معادلات آشکار و پنهان و ارایه ی آن همگامی جامعه و انقلاب را بسامان تر سازد:

یکی دیگر از کارهایی که در حوزه لازم است و حوزه با خلا آن رو به روست، این است که مسئولان و اکابر و شخصیت ها و برهان حوزه مثل مراجع تقلید و مدرسان بزرگ و شورای مدیریت و امثال این باید کاری کنند که در داخل حوزه ی علمیه درک از مسائل جاری علام و قدرت تحلیل و فهم این مسائل در عالی ترین سطح خودش در کشور وجود داشته باشد.

یعنی ما باید کاری بکنیم که حوزه ی علمیه قادر باشد بوسیله ی یکایک اغلب افرادش- حالا نمی گوییم همه ی افراد- در فضای عمومی کشور بینش درست سیاسی و فهم مسائل جاری را در اختیار دیگران بگذارد و مردم را هدایت کند و پیش ببرد.

منبع: کتاب حوزه و روحانیت در آیینه رهنمودهای مقام معظم رهبری/ انتشارات سازمان تبلیغات اسلامی / 1375/تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + پنج =

دکمه بازگشت به بالا