شهدافرهنگی و اجتماعی

حاج قاسم تحریم‌ها را برای مردم دور می‌زد/ پورابراهیمی: سردار سلیمانی در همکاری‌های اقتصادی یک پدیده بود

با تقویت امنیت در منطقه با تدبیر سردار شهید سلیمانی تجارت خارجی ایران و عراق از کمتر از ۱۰۰۰ میلیون دلار در اوایل دهه ۸۰ به رقم حدودی ۹ میلیارد دلار در سال ۹۷ رسید که رقم قابل توجهی است.

درهم‌تنیدگی امنیت و اقتصاد موضوعی نیست که بشود آن را انکار کرد؛ البته امنیت لازمۀ نه فقط رشد اقتصادی و رفاه عمومی که توسعه سیاسی و سایر شئون یک حکومت نیز است. از این‌رو نمی‌شود از اقتصاد شکوفا سخن گفت و حرفی از امنیت و امنیت‌آفرینان نزد.

یک سال از ترور شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی عزیز توسط رژیم وحشی آمریکا می‌گذرد و به همین مناسبت در جای جای ایران اسلامی مراسم بزرگداشت اولین سالگرد این قهرمان ملی کشورمان در حال برگزاری است، اما مع‌الأسف کمتر به جنبه اقدامات سردار دلها که منجر به امنیت‌آفرینی برای امور اقتصادی و رشد این حوزه شده است، پرداخته می‌شود.

سردار شهید سلیمانی یک فرمانده نظامی بود و نقش ثبات‌ساز و تأمین‌کننده امنیت سردار در زمینه دفاع از حاکمیت کشور‌ها و تمامیت ارضی‌شان در مقابل گروه‌های تروریستی بر کسی پوشیده نیست و همین امر زمینه ساز امنیت روابط اقتصادی در منطقه به شمار می‌رود.

امنیت علاوه بر محیط داخلی باید در محیط بین المللی نیز برقرار شود تا آغازگر رونق روابط اقتصادی در منطقه شود و مطمئنا در شرایط عدم اطمینان اقتصادی، روابط اقتصادی نیز محدود می‌شود.

تجارت خارجی میان ایران و عراق به دلیل تجاوز نظامی رژیم آمریکا به عراق از اوایل دهه ۸۰ تنها محدود به بازار‌های مرزی بود و این طور که آمار‌های گمرک نشان می‌دهد تجارت خارجی ایران و عراق تا سال ۸۳ رقم اندکی بوده است.

با تقویت نقش ایران در منطقه و خروج نیرو‌های تروریست آمریکایی از عراق از سال ۱۳۸۷ تجارت ایران و عراق نیز رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفت به طوریکه شاهد جهش در واردات و صادرات در منطقه بودیم.

با تقویت امنیت در منطقه با تدبیر سردار شهید سلیمانی تجارت خارجی ایران و عراق از کمتر از ۱۰۰۰ میلیون دلار در اوایل دهه ۸۰ به رقم حدودی ۹ میلیارد دلار در سال ۹۷ رسید که رقم قابل توجهی است.

در کنار حجم عظیم مبادلات اقتصادی ایران با عراق، نقش استراتژیک این کشور در دور زدن تحریم‌ها از سوی ایران همواره مورد توجه بوده است چراکه شرایط مناسب اقتصادی میان ایران و عراق در سال‌های گذشته به دلیل فعالیت‌های سردار شهید سلیمانی و اقدامات صورت گفته در زمینه دور زدن تحریم‌ها فراهم شده است.

در همین راستا خبرگزاری میزان گفتگویی با محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلام انجام داده است که مهمترین بخش‌های آن در ادامه آمده است.

حاج قاسم در زمینه همکاری‌های اقتصادی یک پدیده بود

– اگر چه بسیاری از مردم ویژگی‌های بارز سردار سلیمانی را در قالب مسائل نظامی می‌گنجانند، اما وقتی به ابعاد وجودی این سردار پی می‌بریم می‌بینیم که وی مجموعه‌ای از جنبه‌های مختلف را داشت که یکی از این جنبه‌ها پرداختن به موضوعات اقتصادی برای کشور بود.

– وقتی در جلسات‌مان با سردار سلیمانی به موضوع تعامل در زمینه فعالیت‌های اقتصادی با کشورهای عراق، سوریه و لبنان ورود می‌کردیم می‌دیدیم که سردار عزیزمان به خوبی به موضوعات اشراف داشت.

– حاج قاسم کاملاً به این نکته دقت می‌کردند که نباید تنها ارتباطات منطقه‌ای‌‌مان با کشور‌های اسلامی معطوف به موضوعات نظامی شود و یکی از این ظرفیت‌ها، ظرفیت‌های اقتصادی است.

– امکان سرمایه گذاری ایران در سوریه یکی از مصادیقی بود که سردار سلیمانی در گزارش‌های خود و در جلسات با ما ارائه می‌کرد و اذعان داشت که  این ظرفیت ایجاد شده است؛ به عنوان مثال سردار می‌گفت در بخش معادن این ظرفیت هست و یا در بخش سرمایه گذاری و دسترسی به بنادر در سوریه یک ظرفیت دیگر لذا همه این‌ها نمونه‌ای از این اقدامات است.

– حاج قاسم سلیمانی در زمینه همکاری‌های اقتصادی و منطقی یک پدیده بود، حاج قاسم در این زمینه نگاه مسلط به امور داشت.

– در  حوزه مربوط به تامین اقلام کالای اساسی در کشور یک جلسه خصوصی با ایشان برگزار کردم و گفتم که ما از یک طرف از برخی کشور‌ها طلبکار هستیم و از سوی دیگر نیازمند کالای اساسی. در آن جلسه بنده نظر سردار را در این زمینه جویا شدم و سردار در ان جلسه از دولت گلایه‌مند بود  و البته گفتند که وزیر جهاد کشاورزی وقت – آقای حجتی- تمام تلاش خود را داشته اما بدنه‌ها همکاری نکردند و نمونه بارز این مسئله این بود که حاج قاسم به ما گفت که ما پیگیر تامین کالای اساسی  از سوی کشور عراق به کشور هستیم  تا به نیاز‌های کشور کمک شود.

– حتی سردار یک تیم را در عراق تعیین کرده بود و به بنده اطلاع می‌دادند که این تیم می‌کوشد تا برخی هماهنگی‌ها انجام شود بنابراین سردار مأموریت‌ها را به گروه‌های داده بود که در حوزه مسائل مرتبط با بخش تامین کالا‌های اساسی کشور اقدام و ظرفیت‌های منطقه‌ای را شناسایی کنند.

– همچنین در بخش فروش نفت یکی از ظرفیت‌های مهمی که سردار سلیمانی داشت و به کمک دولت آورد، همین ظرفیت ارتباطات منطقه‌ای با کشور‌های منطقه از جمله عراق، ترکیه و سوریه بود بنابراین سردار سلیمانی دغدغه اقدامات نظامی در منطقه را با اقدامات اقتصادی تلفیق کرده بود و حل مشکلات اقتصادی و افزایش ظرفیت اقتصادی با کشور‌های منطقه را پیگیری می‌کرد.

– تشکیل کمیته‌ای از سوی سردار سلیمانی در زمینه حوزه نفت، صادرات نفت و همچنین تامین کالا‌های اساسی و اقلام مورد نیاز در زمینه حوزه کشاورزی از جمله اقدامات اقتصادی شهید برشمرده می‌شود.

– همچنین سرمایه‌گذاری در بخش معادن با سایر کشور‌ها از جمله اقدامات اقتصادی بود که سردار طرح آن را آماده کرده بود و می‌گفت این ظرفیت آماده است و باید همکاری در زمینه‌های دیپلماسی اقتصادی را پیگیری کنیم.

محمد صالح جوکار، رئیس کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی کشور در مجلس هم در این زمینه با میزان گفتگو کرده است که بخش‌هایی از آن در ادامه از نظرتان می‌گذرد.

حاج قاسم برای تأمین کالاهای مورد نیاز مردم تحریم‌ها را دور می‌زد

– حاج قاسم در مبحث دیپلماسی نفوذ زیادی در سطح منطقه و اشخاص داشت.

– به عنوان مثال در جلسه کوتاهی که حاج قاسم با پوتین داشت به راحتی رئیس جمهور روسیه را با خود همراه کرد تا در مسائل سوریه ورود کنند برابر این مسئله بسیار حائز اهمیت بود.

– حاج قاسم در میان قبایل و شخصیت‌های سیاسی و مذهبی عراق جایگاه بالایی داشت و از این ویژگی خود در راستای حل برخی مسائل تحریمی کشور استفاده کرد تا برخی از مشکلات اقتصادی کشور حل و فصل شود.

– حاج‌قاسم همچنین در تأمین کالا‌های اساسی پیرو ارتباطاتی که با برخی کشور‌های مختلف داشت توانست تحریم‌ها را دور بزند و برخی امکان اقتصادی را برای مردم فراهم کند.

– بنابراین نقش حاج قاسم در مباحث اقتصادی به نفع کشور، کم از نقش ایشان در موضوعات دفاعی نداشت.

به گزارش خبرنگار گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق در این باره می‌گوید: شهید سلیمانی زمینه‌ساز افزایش صادرات به عراق از ۰.۹ به ۹ میلیارد دلار شد؛ او ستاد توسعه روابط اقتصادی را ایجاد و زیرساخت‌های مرزی با عراق را به شدت تقویت کرد.

راه اندازی بازارچه‌های مرزی در ۱۸ نقطه از مرز نیز از دیگر اقدامات سردار شهید سلیمانی بود و باتوجه به اینکه این بازارچه‌ها در خاک ایران راه اندازی شده بود نیازی به مجوز از مراجع حکومتی عراق نداشت و تجار عراقی به راحتی می‌توانستند با ورود به بازارچه‌ها به خرید و فروش کالا بپردازند.

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز در همین رابطه می‌گوید شهید سلیمانی فقط فرمانده نظامی نبود بلکه رابطه ایران و عراق را تنظیم می‌کرد.

منبع
فارس نیوز
قرارگاه عمار حوزه علمیه منصوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 5 =

دکمه بازگشت به بالا