سیاسی

جو بایدن کیست؟

جو بایدن پس از رقابت با دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه و رئیس جمهور کنونی ایالات متحده در انتخاباتی مناقشه برانگیز سرانجام امشب توسط رسانه‌های آمریکا به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور این کشور اعلام شد.

«جوزف رابینت بایدن» متولد 20 نوامبر 1942 او پیشتر از سال 2009 تا 2017، تحت ریاست‌جمهوری باراک اوباما چهل و هفتمین معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا بوده و از 1973 تا 2009 به مدت 36 سال ایالت دلاور را به عنوان یکی از سناتورهای ایالات متحده آمریکا نمایندگی می‌کرده ‌است.

بایدن که یک دموکرات است، نامزد حزب خود در انتخابات پرمناقشه ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا بود و بر رقیب اصلی‌اش رئیس‌جمهور دونالد ترامپ پیروز شد.

او در سال‌های 1988 و 2008 برای کسب کاندیداتوری حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری تلاش کرده بود اما موفق نشده بود.

بایدن در اسکرانتون، پنسیلوانیا و شهرستان نیوکاسل در ایالت دلاور بزرگ شد. رئیس جمهور منتخب آمریکا در دانشگاه دلاور تحصیل و سپس مدرک حقوق خود را از دانشگاه سیراکیوز دریافت کرد.

او در سال 1969 وکیل شد و در سال 1970 به عضویت در شورای شهرستان شهرستان نیوکاسل، دلاور انتخاب شد.

بایدن اولین‌بار در سال 1972 به عنوان سناتور ایالات متحده از دلاور انتخاب و در نتیجه ششمین سناتور جوان تاریخ آمریکا شد.

رئیس جمهور منتخب آمریکا شش‌بار دیگر به این سمت انتخاب شد و در زمان رسیدن به معاونت رئیس‌جمهور در سال 2009 چهارمین سناتور ارشد در سنای ایالات متحده آمریکا بود.

بایدن همچنین از 1987 تا 1995 ریاست کمیته قضایی سنای ایالات متحده آمریکا را برعهده داشت و با مسائلی چون سیاست مواد مخدر، پیشگیری از جرم و آزادی‌های مدنی و همچنین نامزدی‌های بحث‌برانگیز رابرت بورک و کلارنس توماس به قضاوت دیوان عالی ایالات متحده آمریکا درگیر بود. او رهبری تلاش‌ها برای تصویب لوایح کنترل جرم و اجرای قانون و خشونت علیه زنان را بر عهده داشت.

بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری 2008 آمریکا، به عنوان معاون انتخاباتی اوباما در مقابل جان مک‌کین و سارا پیلین شرکت کرد.

اوباما و بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری 2012 آمریکا مجدداً انتخاب شدند.

بایدن در 25 آوریل 2019 آغاز سومین کمپین خود را برای کسب ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد و در ژوئن 2020 به نامزد حزب دموکرات برای انتخابات 2020 تبدیل شد.

منبع
تسنیم
قرارگاه عمار حوزه علمیه منصوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + دو =

دکمه بازگشت به بالا