دیگر رسانه‌ها| شبکه های اجتماعی

جزئیات ترور شهید فخری زاده به روایت یک هفته‌نامه انگلیسی؛ اسراییل یک تیم ۶۲ نفره برای ترور داشت؟

عملیات ترور محسن فخری زاده با حضور ۲۰ نیروی اسرائیلی و ایرانی و کار اطلاعاتی آن‌ها به پیش رفته است. این افراد ماه ها، عملیات‌های اطلاعاتی گسترده‌ای را در مورد تحرکات دکتر فخری زاده انجام داده بودند.
“جوویش کرونیکل” هفته نامه یهودیان انگلیس در گزارشی به انتشار جزئیات جدید در رابطه با ترور شهید “محسن‌فخری‌زاده” پرداخته و به موازات اتهام زنی‌های صهیونیست‌ها علیه ماهیت فعالیت‌های ایشان، ادعا‌هایی را نیز در این رابطه مطرح کرده است. این هفته نامه می‌نویسد:
«هفته نامه “جوویش کرونیکل” پس از ارتباط گیری با منابع اطلاعاتی می‌تواند تایید کند که “محسن فخری زاده” دانشمند هسته‌ای ایران که در ماه نوامبر سال گذشته میلادی، در نزدیکی تهران هدف ترور قرار گفت، با یک تیربار اتوماتیکِ یک‌تنی که قطعه قطعه آن در طی هشت ماه به ایران قاچاق شده، جان خود را از دست داده است.
عملیات ترور محسن فخری زاده با حضور ۲۰ نیروی اسرائیلی و ایرانی و کار اطلاعاتی آن‌ها به پیش رفته است. این افراد ماه ها، عملیات‌های اطلاعاتی گسترده‌ای را در مورد تحرکات دکتر فخری زاده انجام داده بودند. برخی منابع اطلاعاتی غربی مدعی هستند که جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که حدودا شش سال طول می‌کشد تا جایِ فردی نظیر محسن فخری زاده، به طور کامل در قالب برنامه اتمی ایران، پُر شود. از سویی، منابع اطلاعاتی اسرائیلی مدعی شده اند که فاصله زمانی دستیابی ایران به تسلیحات اتمی نیز در پی ترور دکتر محسن فخری زاده، افزایش قبال توجهی یافته است.

محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای سرشناس جمهوری اسلامی ایران، در تاریخ ۲۷ نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی، در حالی که ۱۲ بادیگارد همراه وی بودند، در منطقه آبسرد در نزدیکی تهران، با ۱۳ گلوله هدف ترور قرار گرفت و جان خود را از دست داد.

در جریان عملیات ترور محسن فخری زاده، از یک تیربار اتوماتیک که با فناوری سطح بالا هدایت می‌شده استفاده شده است که صرفا معطوف به ترور محسن فخری زاده بوده است. کما اینکه همسر فخری زاده که در کنار او بوده، در جریان حادثه ترور، آسیبی ندیده است.

پس از ترور محسن فخری زاده، گمانه زنی‌های زیادی در مورد عاملان این ترور مطرح شد و حتی برخی از دخالت یک تیم ۶۲ نفره در ترور دانشمند هسته‌ای ایران خبر داده بودند.

در شرایط کنونی، جوویش کرونیکل می‌تواند با قاطعیت تایید کند که موساد عامل اصلی ترور فخری زاده بوده و برای ترور وی، از یک تیربار اتوماتیک پیشرفته که پشت یک خودروی نیسان کارگذاری شده بود، استفاده کرده است.

تیربارِ مذکور با استفاده از کنترل از راه دور، محسن فخری زاده را هدف قرار داده و سپس یک بمب منفجر شده تا هرگونه آثار سلاح استفاده شده، از بین رود.

جوویش کرونیکل تاکید می‌کند که ترور محسن فخری زاده، به تنهایی توسط اسرائیل انجام شده و در این مسیر، آمریکا دخالتی نداشته است. مقام‌های آمریکایی قبل از حادثه ترور فخری زاده، تنها چند سرنخ ساده از سوی اسرائیلی‌ها در مورد انجام چنین اقدامی، دریافت کرده بودند. برخی بر این باورند که عملیات ترور محسن فخری زاده به این دلیل موفق شده که دستگاه‌های امنیتی ایران، عمیقا در پرونده‌های مهم دیگری درگیر بودند.

مقام‌های دستگاه اطلاعاتی اسرائیل بار‌ها و بار‌ها مدعی شده اند که محسن فخری زاده، نقشی اساسی در پیشبرد برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران داشته و سعی داشته تا زمینه را برای دستیابی تهران به تسلیحات اتمی فراهم کند. این ادعایی است که سال هاست از سوی مقام‌های اسرائیلی علیه ایران مطرح می‌شود.

*تحلیل “ژاکوب نایجل” مشارو امنیت ملی سابق بنیامین نتانیاهو از ترور شهید فخری زاده

اسرائیلی‌ها تاکید دارند که سه مرحله در تولید تسلیحات اتمی وجود دارد: اول، مواد شکاف پذیر باید تولید شود که در پرونده هسته‌ای ایران، “اورانیوم” است.

دوم: ایجاد تغییر در مواد شکاف پذیر و تبدیل آن‌ها به تسلیحات است که به معنای تبدیل مواد مذکور به کلاهک جنگی است؛ و در نهایت باید به فرآیند اضافه کردن کلاهک جنگی به یک موشک اشاره کرد.

از چشم انداز اسرائیلی ها، تل آویو باید در هر سه مرحله با ایرانی‌ها مقابله کند. در این راستا، بسیاری از ناظران و تحلیلگران بر این باورند که انفجار در تاسیسات غنی سازی نطنز در آگوست سال ۲۰۲۰ میلادی، توسط موساد انجام شده و به دنبال آن بوده تا در مرحله تولید مواد شکاف پذیر (اورانیوم) ایران، ایجاد اختلال کند.

از سویی، اسرائیلی‌ها بر این باورند کرد سردار قاسم سلیمانی نقش بارزی در تامین مالی برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران داشته و ترور وی، اساسا چالشی اساسی را مخصوصا در مرحله سوم یعنی تحویل کلاهک جنگی به یک موشک ایجاد کرده است. در این میان، مرحله تخصصی کارِ فخری زاده، مرحله دوم بوده است.

اسرائیلی‌ها بر این باورند که افراد انگشت شماری در ایران هستند که نظیر فخری زاده در مورد فراینده تسلیحاتی کردن مواد شکاف پذیر دانش داشته باشند.

اسرائیل بر این باور است که ترور فخری زاده مخصوصا از این جهت از اهمیت برخوردار است که وی مسوول کلی پرونده اتمی ایران نیز بوده است. او علاوه بر اینکه یک نیروی متخصص عملیاتی بوده، در زمینه آموزش به دیگران نیز فعال بوده و نقش مهمی در تحکیم بنیان‌های توان هسته‌ای ایران داشته است. اسرائیلی‌ها بر این باورند که برنامه اتمی ایران یک موضوع جهانی است و باید با آن تعامل و برخورد جهانی شود».

منبع
snn
قرارگاه عمار حوزه علمیه منصوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 4 =

دکمه بازگشت به بالا