اخبار

توافقات دوجانبه ایران و عراق؛ از پی‌گیری پرونده شهید سلیمانی تا عفو و انتقال زندانیان

پرونده شهید حاج‌قاسم سلیمانی،‌ مبارزه همه‌جانبه با فساد،‌ ایجاد محاکم تخصصی برای موضوعات تجاری بین دو کشور، تابعیت بانوان ایرانی که همسر عراقی دارند و عفو تعدادی از زندانیان ایرانی و عراقی در زندان‌های دو کشور از موضوعات مورد مذاکره و توافق میان ایران و عراق بود.

توافقات دوجانبه ایران و عراق؛ از پی‌گیری پرونده شهید سلیمانی تا عفو و انتقال زندانیان

 صبح امروز در پی سفر آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه به عراق گفت‌وگو دو جانبه بین رئیس قوه قضاییه جمهور اسلامی ایران و رئیس شورای عالی قضایی عراق برگزار شد.

در این جلسه توافقاتی میان جمهوری اسلامی ایران و عراق صورت در ۵ محور صورت پذیرفت که به شرح زیر است:

۱. پیگیری مجدانه پرونده شهید حاج قاسم سلیمانی
طی مذاکرات دوجانبه آیت الله رئیسی و فائق زیدان، طرف عراقی ضمن تاکید بر پیگیری کامل این جنایت و برخورد با تمام عوامل دخیل در آن، جزئیاتی را از روند تحقیقات تا صدور حکم جلب رئیس جمهور سابق آمریکا را بازگو کرد.

۲. تاکید بیش از پیش بر مبارزه همه جانبه با فساد
در این جلسه  توسعه اقتصادی مانند یک پنجره ای است که گشوده می شود و نظارت ها و بازرسی ها مانند توری هستند که مانع گذر حشرات موذی که در واقع همان مفسدان اند می شود.
همچنین در این نشست بر شفافیت اموال و دارایی های مسئولان به عنوان یکی از عوامل مهم بازدارندگی از فساد تأکید شد و بر انتقال تجربه کشورمان در زمینه راه اندازی سامانه ثبت اموال و دارایی‌های مسئولان توافق شد و  طرف عراقی نیز برای برخورد با مفسدین متواری و استرداد آن ها به ایران اعلام آمادگی کرد.

۳. ایجاد محاکم تخصصی برای تسریع در رسیدگی موضوعات تجاری بین دو کشور
در این دیدار آیت الله رئیسی پیشنهاد تاسیس محاکم تخصصی برای رسیدگی آسان و سریع در خصوص اختلافات احتمالی در روابط تجاری بین تجار ایران و عراقی را مطرح کرد که مورد توافق واقع شد و توافق مهمی برای ایجاد محاکم تخصصی برای تسریع در رسیدگی ها و تسهیل روابط تجاری بین دو کشور صورت پذیرفت. با این توافق به اذعان تجار و اتاق های بازرگانی ایران و عراق روند سرمایه گذاری در دو کشور با به وجود امدن شرایط امنیت سرمایه گذاری به یکباره چندین پله صعود خواهد داشت

۴. وضعیت تابعیت بانوان ایرانی که همسر عراقی دارند
بیش از ۳۵ هزار زن ایرانی همسر عراقی دارند اما وضعیت تابعیت آنان مشخص نیست. مقامات قضایی ایرانی در این دیدار به صورت جدی حقوق این بانوان را پیگیری کردند و در نهایت با توافق حاصل شده بین دو طرف، یک کمیته مشترک از قوه قضائیه و وزارت خارجه ایران و همچنین نماینده ویژه فائق زیدان تشکیل شد تا این مساله به سرعت مرتفع شود.

۵. عفو تعدادی از زندانیان ایرانی و عراقی در زندان‌های دو کشور
با رایزنی های آیت الله رئیسی و فائق زیدان، دو طرف به این توافق رسیدند که بخش قابل توجهی از زندانیان ایرانی شامل عفو ریاست جمهوری عراق قرار گیرند و سایر زندانیان نیز برای گذراندن ادامه محکومیت به ایران عودت داده شوند. آیت الله رییسی نیز از پیشنهاد عفو تعدادی از زندانیان عراقی به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و موافقت رهبر معظم انقلاب با این پیشنهاد خبر داد و مقرر شد تعدادی از زندانیان ایرانی که در عراق تحمل حبس می‌کنند برای سپری کردن ادامه محکومیت به ایران عودت داده شوند.

منبع
فارس نیوز
قرارگاه عمار حوزه علمیه منصوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا