سیاسی

تبرئه عاملان سقوط جرثقیل در مکه مکرمه

دادگاه کیفری مکه مکرمه حادثه سقوط جرثقیل در سال ۲۰۱۵ در مکه را که به کشته شدن ۱۱۱ نفر منجر شد، «بلای آسمانی» توصیف و عاملان آن را تبرئه کرد.

دادگاه کیفری مکه مکرمه حکم تبرئه ۱۳ متهم حادثه سقوط جرثقیل در سال ۲۰۱۵ از جمله هلدینگ «بن لادن» را صادر کرد.

روزنامه سعودی «عکاظ» امروز پنج‌شنبه نوشت که دادگاه با استناد به گزارش سازمان هواشناسی و حفاظت از محیط زیست مبنی بر نامساعد بودن شرایط جوی در روز حادثه و روز قبل از آن ، رأی به تبرئه متهمان این حادثه داد.

دادگاه مکه اعلام کرده است که «آنچه در روز حادثه در مکه رخ داد می‌توان جزء بلای آسمانی دانست که احتیاط و هوشیاری درباره آن ـ اگر محال نباشد- قطعا دشوار است».

دادگاه با اشاره به اینکه در گزارشات دایره قضایی هیچ سندی مبنی بر اطلاع‌رسانی سازمان هواشناسی در خصوص احتمال وقوع طوفان‌های شدید با سرعت ۷۰ کیلومتر بر ساعت وجود ندارد لذا شرکت بن لادن در این باره مقصر شناخته نمی‌شود.

بنابر این گزارش، دادگاه همچنین به سازمان هواشناسی و حفاظت از محیط زیست توصیه کرد که در صورت پیش‌بینی ۵۰ درصدی درباره وقوع طوفان با سرعت ۷۰ کیلومتر بر ساعت از طریق رادیو و تلویزیون اطلاع‌رسانی کرده و هشدارهای لازم را بدهد.

حادثه سقوط جرثقیل در موسوم حج سال ۲۰۱۵ منجر به کشته شدن ۱۱۱ نفر و زخمی شدن شماری زیادی از زائران خانه خدا شد.

هلدینگ «بن لادن» که به غول ساختمان‌سازی در عربستان سعودی معروف است، توسط «محمد بن لادن» پدر «اسامه بن لادن» سرکرده سابق القاعده در سال ۱۹۳۱ تأسیس شد.

منبع
فارس نیوز
قرارگاه عمار حوزه علمیه منصوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

دکمه بازگشت به بالا