اخبار

بهاره جان حداقل آرشیو 88 را پاک کن! | بی‌بی‌سی فارسی و رفتار متناقض درباره ادعای تقلب موسوی و ترامپ

انتخابات سال ۸۸ در ایران از آن‌دست اتفاقاتی است که نمونه بسیار مناسب و قابل‌توجهی برای مقایسه با انتخابات اخیر در ایالات‌متحده و بررسی عملکرد رسانه‌های فارسی‌زبان و برخی چهره‌های یادشده در آن است.

bbcروزنامه فرهیختگان در گزارشی به رفتار متناقض بی‌بی‌سی فارسی درباره ادعای تقلب میرحسین موسوی و ترامپ پرداخته است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

انتخابات سال ۸۸ در ایران از آن‌دست اتفاقاتی است که نمونه بسیار مناسب و قابل‌توجهی برای مقایسه با انتخابات اخیر در ایالات‌متحده و بررسی عملکرد رسانه‌های فارسی‌زبان و برخی چهره‌های یادشده در آن است.

سازمان رسانه‌ای بی‌بی‌سی (BBC) که بودجه آن را وزارت خارجه انگلیس تامین می‌کند، حدود دو سال پیش از راه‌اندازی بخش فارسی خود تحت‌پوشش آموزش و توسعه «شهروند خبرنگار» بسیاری از فعالان سیاسی و رسانه‌ای ایران را ذیل تورهای آموزشی به خارج از کشور برد و چند‌ی بعد با به‌کارگیری آنها ذیل شبکه بی‌بی‌سی فارسی، فعالیت جدیدی را در حوزه ایران و با محور انتخابات دهمین دوره ریاست‌جمهوری آغاز کرد.

این رسانه علاوه‌بر پخش اینترنتی، پخش تلویزیونی خود را هم راه‌اندازی کرده بود و تلاش می‌کرد ذیل عنوانی به‌نام پوشش لحظه‌به‌لحظه، به افکار عمومی در ایران جهت داده و رخدادهای ایران را به سمت‌وسویی که تمایل دارد، هدایت کند. رفتار این رسانه در سال ۸۸ و ایام بعد از انتخابات طوری بود که هرگونه تعهدات و رسالت‌های رسانه‌ای را کنار گذاشته بود و در قامت یک عنصر سیاسی تلاش می‌کرد در وقایع میدانی نقش‌آفرینی کند.

سلامت انتخابات و تقلب

اولین کارویژه بی‌بی‌سی فارسی تلاش برای ایجاد تردید در سلامت انتخابات ایران بود، به‌گونه‌ای‌که تلاش می‌کرد با پوشش هر اتفاق یا اظهارنظری القای اصالت این ادعا را در انتخابات ایران بیان کند. تیتر «مهندسی آرا» یا «پیروزی بزرگ؟» یکی از عناوینی بود که بی‌بی‌سی برای نتایج انتخابات در ایران به‌کار برد و بعدا درصدر گاهشماری که از انتخابات ایران منتشر کرد، برای روز ۲۳ خرداد ۸۸ نگه داشت.

این رسانه با استدلال اینکه باید هریک از کاندیداها در شهرهای محل تولد خود بیشترین رای را بیاورند و اگر این‌گونه نشود، یعنی تقلب روی داده است، به استقبال تقلب رفت و حتی با همسر میرحسین موسوی نیز درخصوص این اتفاق گفت‌وگو کرد. کلیدواژه «داماد لرستان» از همان مصاحبه معروف بیرون آمد و بعدها به‌عنوان یک طنز در جامعه ایرانی و در میان رسانه‌ها مورداستفاده قرار گرفت.

یکی از شگردهای بی‌بی‌سی این بود که بگوید همه ایرانیان و به‌ویژه گروه‌های مرجع یک طرف قرار دارند و طرف دیگر نهادهایی مانند سپاه پاسداران و شورای نگهبان ایستاده‌اند. نگاهی به تعداد خبرها و نوع تیترهایی که این رسانه برای گسترده نشان دادن اعتراضات به انتخابات ایران از اظهارنظرها و واکنش‌های متفاوت منتشر کرده بود، گویای همین نکته است.

درکنارهم نشان دادن ورزشکاران، هنرمندان، فعالان خارج‌نشین، دانشگاهیان و حتی برخی علما حربه‌ای بود که این رسانه از آن بهره می‌برد تا ماجرا را گسترده‌تر از آن چیزی که هست نشان دهد و بگوید این تقلب (ادعایی) آنقدر گسترده است که همه مردم به آن اعتراض دارند. برای مثال این رسانه از قول شیرین عبادی یکی از چهره‌های ضدانقلاب خواهان انتخابات ایران شد، البته بدون ارائه هرگونه سند.

حالا این رفتار بی‌بی‌سی در سال ۸۸ را می‌توان با رفتارش در انتخابات اخیر آمریکا مقایسه کرد. این رسانه نه‌تنها از دامن زدن به ادعای تقلب توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده پرهیز می‌کند، بلکه باوجود برخی اسناد روشن که اکنون در رسانه‌ها هم دردسترس عموم است، می‌گوید دونالد ترامپ بدون ارائه هرگونه سندی مدعی تقلب در انتخابات آمریکا شده است.

بی‌بی‌سی حتی در این‌خصوص پایش را فراتر هم گذاشته و تلاش می‌کند از زبان مجامع و نهادهای خاص بگوید هرگونه اظهارنظر برای خدشه وارد آوردن به انتخابات و ادعای تقلب باعث از بین رفتن اعتماد عمومی می‌شود و لذا فعالان سیاسی و کنشگران انتخاباتی که البته اینجا معنایش دونالد ترامپ و اعضای کمپین وی هستند، باید به نتیجه انتخابات و آنچه اعلام شده پایبند باشند (دقیقا مقابل آنچه درخصوص ایران انجام داد.)

مشارکت بالا؛ نشانه تقلب!

یکی از آن ادعاهای جالب‌توجهی که سال ۸۸ و ایام بعد از آن از جانب بی‌بی‌سی و کارشناسانش چون حسین باستانی منتشر می‌شد این بود که افزایش مشارکت در انتخابات ایران غیرطبیعی است و نمی‌شود به اعدادی چون ۸۵ درصد برسد. این اظهارنظر که آن روزهم بدون سند بود و هیچ‌گاه داغ شدن فضای انتخابات دلیل آن مشارکت گسترده عنوان نشد، از اعجاب‌انگیزترین استدلال‌ها برای تقویت تئوری تقلب بود و با تکثر زیادی در این رسانه منتشر می‌شد.

حالا اما بی‌بی‌سی سکوت کرده و حرفی از افزایش مشارکت قابل توجه در انتخابات آمریکا نمی‌زند و نمی‌گوید که چطور ممکن است با وجود کرونا مشارکت از حدود ۱۳۸ میلیون نفر در انتخابات ۲۰۱۶ ناگهان به نزدیک ۱۶۰ میلیون نفر برسد. این رسانه البته تبیین نمی‌کند که برخلاف نظرش درمورد انتخابات ۸۸ در ایران، اکنون و در انتخابات آمریکا، افزایش مشارکت اسم رمزی برای تقلب در انتخابات باشد.

تلاش برای توسعه اعتراضات و خشونت

بی‌بی‌سی تلاش گسترده‌ای را سامان داد تا القا کند که مواجهه با مردم معترض به نتایج انتخابات سال ۸۸ در ایران خشونت‌بار است و در این خصوص از بیان هیچ دروغی هم فروگذار نکرد. همان روز اول اعتراضات بی‌بی‌سی خبر داد که یک نفر به دست پلیس کشته شده است و سپس این تعداد را به‌سرعت به ۸ و سپس ۱۰ نفر رساند. این رسانه منابع خود برای انتشار این خبر را بی‌ربط‌ترین و غیرموثق‌ترین منابع انتخاب کرد و برای مثال ازجانب یک تشکل دانشجویی که همان دفتر تحکیم وحدت باشد، خبری منتشر کرد مبنی‌بر اینکه ۸ نفر در تجمعات یکی‌دو روز بعد از انتخابات کشته شده‌اند.

ناگفته نماند کشته‌سازی یکی از پروژه‌های اصلی بی‌بی‌سی در انتخابات ۸۸ ایران بود و حتی برای آن برنامه‌های عملیاتی نیز تعریف شد؛ بدین معنا که علاوه‌بر خبرسازی درمورد کشته شدن افرادی در ماجرای درگذشت ندا آقا سلطان، فیلمبردار اختصاصی بی‌بی‌سی دقیقا در حین اجرای عملیات در خیابان حضور داشت، به‌صورت کامل فیلمبرداری خود را انجام داد و تنها چند دقیقه بعد این فیلم از بی‌بی‌سی پخش شد.

این‌دست رفتارهای بی‌بی‌سی البته صرفا مربوط‌به اتفاقاتی مانند وقایع ایران است، چراکه هم‌اکنون کوچک‌ترین خبری درخصوص اعتراضات به نتایج انتخابات آمریکا در سایت و شبکه‌های اطلاع‌رسانی این مجموعه دیده نمی‌شود و حتی اظهاراتی چون سخنان دونالد ترامپ هم با توضیحات زیادی ازجانب این رسانه به مرحله انتشار می‌رسد.

برای مثال در پست‌های اینستاگرامی بی‌بی‌سی همه حرف‌هایی که ازجانب دونالد ترامپ منتشر شده، به‌صراحت تحت‌عنوان «ادعاهای نادرست» آورده شده است. یک مثال ساده تحلیلی است که این رسانه از قول ماریانا اسپرینگ منتشر کرده و نوشته است: «با طولانی شدن روند شمارش آرا به‌نظر می‌رسد این ادعاهای بی‌اساس دونالد ترامپ و شماری دیگر، ‌می‌تواند شرایط را برای توفان اطلاعات نادرست در شبکه‌های اجتماعی آماده کند. کارشناسان مدت‌هاست نگران فراگیری تاثیر اطلاعات ‌‌نادرست بر روند انتخابات هستند. آنها نگرانند که تئوری‌های توطئه این دیدگاه را القا کند که قرار است اتفاقی ناخوشایند رخ دهد. آنها می‌ترسند که همه اینها اعتماد به نتیجه نهایی انتخابات را تضعیف کند.»

البته نباید فراموش کرد که این رسانه نه‌تنها به دموکرات‌ها، بلکه تلاش می‌کند به کلیت ایالات‌متحده و سیستم سیاسی آن متعهد باقی بماند و نگذارد خدشه‌ای به آن وارد شود. این رسانه در سال ۲۰۱۶ و زمانی که دونالد ترامپ در انتخابات به پیروزی رسید، تلاش می‌کرد آموزش فرمان‌پذیری مدنی را ترویج کند و بگوید که نباید درمقابل آرای اعلام‌شده واکنش معترضانه‌ای نشان داد.

منبع
فارس نیوز
قرارگاه عمار حوزه علمیه منصوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

دکمه بازگشت به بالا