اخبار

بحران آمریکا| برقراری حکومت نظامی در واشنگتن؛ 4 نفر کشته شدند؛ بایدن رسماً رئیس‌جمهور آمریکا شد

بعد از ورود حامیان رئیس‌جمهور فعلی آمریکا و معترضان به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به ساختمان کنگره در واشنگتن، نیروهای امنیتی به یک زن شلیک کرده و او را از پای درآوردند.

جلسه شمارش آرای الکترال در صحن کنگره آمریکا امروز چهارشنبه به آشوب کشیده شد و طرفداران خشمگین «دونالد ترامپ» توانستند وارد ساختمان کنگره شوند.

معترضان با ورود به دفتر «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان، با انداختن پرچم آمریکا و به هم‌ریختن وسایل این دفتر، مشغول خواندن اسناد و ایمیل‌های او هستند.

«جو بایدن» رسماً رئیس‌جمهور آمریکا شد

با رأی ایالت «ورمونت» به بایدن، نامزد دموکرات‌ها از ۲۷۱ رأی الکترال کالج عبور کرد و رسماً رئیس‌جمهور آمریکا شد.

در جلسه مشترک نمایندگان سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، پیروزی نهایی بایدن با کسب ۳۰۶ رأی الکترال در مقابل ترامپ با ۲۳۲ رأی الکترال پیروز شد و رسماً به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا مورد تأیید قرار گرفت.

ویومینگ بعنوان آخرین ایالتی بود که آراء الکترال آن در جلسه امروز کنگره قرائت شد و به ترامپ تعلق گرفت و فرایند تأیید پیروزی بایدن بعنوان رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا و «کامالا هریس» بعنوان معاون وی رسماً به پایان رسید.

ازسرگیری مجدداً شمارش آراء الکترال کالج در کنگره تالحظاتی دیگر

پس از آنکه اکثریت هر دو مجلس سنا و نمایندگان آمریکا اعتراض به نتایج آراء الکترال (مجمع گزینندگان) آمریکا در ایالت «پنسیلوانیا» را رد کردند، مجدداً نمایندگان هر دو مجلس تا لحظاتی دیگر، جلسه مسترک کنگره برای تأیید پیروزی بایدن در انتخابات را از سرمی‌گیرند.

اعتراض به آراء الکترال ایالت پنسیلوانیا در مجلس نمایندگان آمریکا رد شد

اعتراض جمهوری‌خواهان به نتایج الکترال کالج ایالت «پنسیلوانیا»، در مجلس نمایندگان آمریکا هم با مخالفت ۲۸۲ نماینده و موافقت ۱۳۸ نماینده رد شد.

ماس خواستار توقف اقدامات هواداران ترامپ شد

«هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان نیز از هواداران ترامپ درخواست کرد «به زیر پا گذاشتن ارزش‌های دموکراتیک» خاتمه دهند.

این دیپلمات آلمانی افزود: «دشمنان دموکراسی از دیدن این تصاویر باورنکردنی از واشنگتن دی‌سی، خرسند می‌شوند».

راب: توجیهی برای خشونت‌های واشنگتن دی سی وجود ندارد

«دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس نیز در پیای توییتری نوشت:‌ «آمریکا حق دارد به دموکراسی خود افتخار کند و برای اقدامات خشونت آمیزی که علیه انتقال قانونی و صحیح قدرت رخ داده است، هیچ توجیهی وجود ندارد».

ماکرون: به قدرت دموکراسی آمریکا اعتماد دارم

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در ساعات اولیه امروز (پنجشنبه) در یک کلیپ ویدئویی که در حساب توییتری خود منتشر کرد، با محکوم کردن خشونت‌های شب گذشته واشنگتن‌ دی سی گفت که همچنان به قدرت فرایند دموکراتیک در ایالات متحده اعتماد دارد.

رئیس‌جمهور فرانسه به دو زبان انگلیسی و فرانسوی در پیام ویدئویی خود با هشتگ «ما یکی هستیم» (#WeAreOne)، گفت: «می‌خواهم دوستی و باور خود را به ایالات متحده ابراز کنم.آنچه که امروز در واشنگتن دی سی رخ داد، قطعاً (رفتار) آمریکایی نبوده است. ما به قدرت دموکراسی‌هایمان باور داریم. ما به قدرت دموکراسی آمریکا ایمان داریم».

سناتور روس: واشنگتن حق تحمیل سیاست به کشورهای دیگر را از دست داد

«کنستانتین کوساچوف» سناتور روس در واکنش به خشونت‌های شب گذشته «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در واشنگتن دی سی گفت: ایالات متحده در تعیین سیاست و تحمیل آن به سایر کشورها، کلیه حقوق خود را از دست داد.

«لئونید اسلاتسکی» رئیس کمیته امور خارجی دومای روسیه نیز در واکنش به رخدادهای اخیر در واشنگتن دی سی گفت: حوادث اخیر آمریکا نتیجه شکاف در جامعه بود، شورش ها در نزدیکی کنگره بر کل روند انتقال دموکراتیک قدرت در این کشور سایه می‌اندازد».

«دیمیتری پولیانسکی» سفیر روسیه در سازمان ملل نیز در واکنشی گفت تصاویری که از هجوم هواداران «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به ساختمان کنگره مشاهده کرده، او را به یاد شورش‌های هفت سال قبل در اوکراین و براندازی دولت «ویکتور یانوکوویچ» انداخته است.

او با اشاره به اقدامات وزارت خارجه آمریکا در حمایت از براندازی دولت یانوکوویچ نوشت: «برخی از دوستانم از من می‌پرسند آیا کسی در حال پخش کردن بیسکوییت میان معترضان است؟»

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز در حساب «فیسبوک» خود نوشت: «ایالات متحده دیگر هرگز قادر نخواهد بود به جهان بگوید ما معیار و نمونه کامل دموکراسی هستیم».

اتمام بحث‌ها در مجلس نمایندگان درباره اعتراض به نتایج آراء الکترال پنسیلوانیا

بحث‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا درباره اعتراض جمهوری‌خواهان به نتایج الکترال کالج در ایالت «پنسیلوانیا» به پایان رسید.

رأی‌گیری در حال انجام است.بحث‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا درباره اعتراض جمهوری‌خواهان به نتایج الکترال کالج در ایالت «پنسیلوانیا» به پایان رسید. رأی‌گیری در حال انجام است.

ریچارد هاس: دیگر کسی احتمالاً در جهان به آمریکا احترام نمی‌گذارد

«ریچارد هاس» رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا و دیپلمات اسبق وزارت خارجه آمریکا در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر کرد، خشونت‌های طرفداران ترامپ در کنگره را مورد انتقاد شدید قرار داد.

وی در این خصوص نوشت: «ما شاهد تصاویری هستیم که هرگز تصورش را نمی‌کردیم که در این کشور شاهد باشیم. در برخی پایتخت‌های دیگر، بله (انتظار مشاهده داشتیم) اما در اینجا (آمریکا) خیر. بعید است که کسی در جهان دیگر به همان شکل ما را ببیند، احترام بگذارد، بترسد یا به ما وابسته باشد. اگر عصر پساآمریکا یک تاریخ شروع باشد، قطعاً همین امروز است.

ترامپ توییت‌های تحریک‌ به خشونت را حذف کرد

شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پست‌های توییتری خود را که به تعلیق حساب توییتری وی منجر شده بود، حذف کرده است تا بتواند بعد از مموعیت 12 ساعته، مجدداً دسترسی خود به توییتر را به دست آورد.

ادامه بحث درباره مخالفت با نتایج آراء الکترال در پنسیلوانیا در مجلس نمایندگان

?قانونگذاران آمریکایی در مجلس نمایندگان آمریکا در حال بحث درباره اعتراض جمهوری‌خواهان به نتایج انتخابات در ایالت «پنسیلوانیا» هستند.
?پس از پایان بحث‌ها، رأی‌گیری انجام خواهد شد و در صورت رد شدن اعتراض جمهوری‌خواهان، بایدن ۲۷۰ رأی الکترال را به دست آورده و عملناً رئیس‌جمهور خواهد شد.

تصمیم وزرای کابینه ترامپ برای استعفا

پایگاه خبری «بلومبرگ» گزارش کرد که برخی از مقام‌های کابینه دولت ترامپ در صدد هستند که در پی حوادث اخیر در «واشنگتن دی سی» از سمت خود استعفا کنند.

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که «رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی کاخ سفید از جمله افرادی هستند که قصد دارند از کابینه ترامپ استعفا کنند.

«استفانی گریشام» مشاور قدیمی «ملانیا ترامپ» همسر ترامپ بامداد امروز (پنجشنبه) با صدور بیانیه‌ای استعفای خود را اعلام کرد.

ابراز «ناراحتی شدید» پنس از انتقادات ترامپ

«جیم اینهوف» سناتور جمهوری خواه ایالت «اوکلاهما» اعلام کرد که با «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا درباره انتقادات ترامپ از او گفت‌وگو کرده و اینکه پنس بسیار «از دست او ناراحت است».

اینهوف اظهارات ترامپ درباره پنس را «تأسف‌بار» توصیف کرد.

پنس روز چهارشنبه آشکارا با ترامپ درگیر شد و به اون اعلام کرد که نمی‌تواند در مقابل درخواست وی برای تغییر نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری تسلیم شود.

تعلیق حساب کاربری ترامپ در فیس‌بوک و اینستاگرام

شبکه اجتماعی فیس‌بوک که مالکیت اینستاگرام را نیز برعهده دارد، در اقدامی مشابه، دسترسی ترامپ به به این دو شبکه اجتماعی را برای مدت ۲۴ ساعت به حالت تعلیق درآورد.

درخواست کمک «اف بی آی» برای شناسایی عاملان اصلی حمله به کنگره

پلیس «اف بی آی» خواستار اطلاعاتی برای کمک به این نهاد برای تعیین هویت افرادی شدی که به صورت فعال خشونت‌ها در واشنگتن‌ دی سی را تحریک می‌کنند.

اف بی آی وب‌سایتی را برای ارتباط با مردم راه‌اندازی کرده است تا اطلاعاتی همچون عکس و ویدئو را در اختیار آنها قرار دهند و همچنین یک خط تلفن را برای ارائه اطلاعات معرفی کرده است.

ادامه بحث‌ درباره مخالفت با آراء الکترال ایالت پنسیلوانیا در مجلس نمایندگان

بحث‌ها درباره اعتراض جمهوری‌خواهان به نتایج این ایالت در سنا به‌دلیل آنکه سناتوری درباره آن صحبت نکرد، بسیار زودتر از موعد معمول به پایان رسید اما صحبت‌ها در مجلس نمایندگان در این خصوص ادامه دارد.

معاون مشاور امنیت ملی آمریکا استعفا کرد

در پی حوادث اخیر که به تحریک «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا انجام گرفت، «مت پاتینگر» از سمت خود استعفا کرد.

حساب کاربری ترامپ در توییتر تعلیق شد

شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرد که در پی حوادث روز گذشته در کنگره آمریکا، دسترسی ترامپ به حساب کاربری‌اش به مدت ۱۲ ساعت به حالت تعلیق درآمده است و در صورت تکرار نقض قوانین این شبکه اجتماعی، به صورت دائم مسدود می‌شود.

اعتراض به آراء الکترال ایالت پنسیلوانیا در سنا رد شد

اعتراض به نتایج آراء الکترال ایالت پنسیلوانیا با مخالفت ۹۲ سناتور در مقابل موافقت تنها هفت سناتور در سنا رد شد.

هفت سناتوری که به نتایج آراء الکترال ایالت پنسیلوانیا اعتراض داشتند شامل سناتور «تد کروز» از ایالت تگزاس، «جاش هاولی» از ایالت «میزوری»، «سینتیا لومیس» از ایالت ویومینگ، سناتور «راجر مارشال» از ایالت کانزاس، سناتور «ریک اسکات» از ایالت فلوریدا، سناتور «تامی توبرویل» از ایالت آلاباما و سناتور «سیندی هاید اسمیت» از ایالت میسیسیپی می‌شوند.

روند شمارش آرای الکترال در کنگره متوقف شد

با اعتراض جمهوری‌خواهان به نتایج ایالت «پنسیلوانیا»، کنگره درباره این موضوع وارد بحث خواهد شد که تا دو ساعت طول خواهد کشید.

مخالفت جمهوری‌خواهان با نتایج الکترال کالج پنسیلوانیا

جمهوری‌خواهان به واسطه آنچه که «تخلفات متعدد قانون اساسی» خواندند، با نتایج الکترال کالج (مجمع گزینندگان) ایالت پنسیلوانیا مخالفت کردند.

سناتور «جاش هاولی» نیز به این آراء اعتراض کرد و به همین دلیل دو مجلس برای چند ساعت درباره این مخالفت رایزنی خواهند کرد.

اعتراض جمهوری خواهان به نتایج الکترال نووادا رد شد

«مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا با اعتراض «مو بروکس» نماینده جمهوری‌خواه کنگره به آراء الکترال کالج (مجمع گزینندگان) ایالت نووادا به دلیل عدم حمایت سناتورها رد کرد.

شکست تلاش جمهوری‌خواهان برای تغییر نتیجه انتخابات میشیگان

تلاش جمهوری‌خواهان برای مخالفت با آراء الکترال ایالت میشیگان که در آن پیروزی بایدن تأیید شده بود، در جلسه مشترک کنگره با شکست مواجه شد.

آغاز جلسه مشترک سنا و مجلس نمایندگان برای تأیید پیروزی نهایی بایدن

پس از تأیید نهایی نتایج انتخابات ایالت آریزونا مجلس نمایندگان و سنا آمریکا جلسه مشترک خود را برای تأیید نهایی پیروزی بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا را آغاز کردند.

اوباما: لحظه‌ای از بی‌آبرویی و شرمساری بزرگ برای آمریکا

رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در واکنش به حمله هواداران «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به ساختمان کنگره و اخلال در جلسه کنگره برای تأیید نهایی پیروزی «جو بایدن» بعنوان رئیس‌جمهور بعدی آمریکا گفت: «لحظه بی‌آبرویی و شرمساری بزرگ برای ایالات متحده آمریکا».

رد اعتراض به نتایج انتخابات در آریزونا در مجلس نمایندگان آمریکا/نتایج آریزونا تأیید شد

مجلس نمایندگان آمریکا نیز همچون سنا با ۳۰۳ رأی مخالف در مقابل ۱۲۱ رأی موافق اعتراض به نتایج انتخابات در ایالت آریزونا را رد کرد.

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تصریح کرد که مجلس نمایندگان هم‌اکنون به سناتورها می‌پیوندد تا به ادامه رسمی کردن نتایج انتخابات ادامه دهند.

تمدید ۱۵ روزه وضعیت اضطراری و قوانین منع تردد در واشنگتن دی سی

«موریل بوزر» شهردار واشنگتن دی سی اعلام کرد که وضعیت اضطراری و منع تردد در این شهر به مدت ۱۵ روز و تا زمان مراسم تحلیف ریاست‌جمهوری آمریکا تمدید می‌شود.

شهردار واشنگتن دی سی در این خصوص گفت: «امروز بسیاری با هدف خشونت و تخریب به واشنگتن آمدند و دست به خشونت و تخریب زدند و آجر و شیشه نوشابه پرتاب کردند و دست به سلاح بردند و همچنان برای ادامه این اقدامات انگیزه دارند».

طبق اعلام بوزر، وضعیت اضطراری و منع تردد تا ساعت ۱۵:۰۰ روز ۲۱ ژانویه (دوم بهمن ماه) برقرار خواهد بود.

روز گذشته در پی خشونت‌های هواداران ترامپ و حمله آنها به ساختمان کنگره، مقام‌های واشنگتن دی سی از ساعت ۱۸:۰۰ عصر تا ۰۶:۰۰ صبح قوانین منع رفت و آمد اعلام کردند.

کشته شدن ۴ نفر در خشونت‌های طرفداران ترامپ در کنگره

رئیس‌ پلیس شهر «واشنگتن دی سی» اعلام کرد که در جریان خشونت طرفداران «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در اطراف کنگره دست‌کم چهار نفر جان خود را از دست دادند.

«رابرت کونتی» رئیس پلیس شهر واشنگتن دی سی طی یک کنفرانس خبری در خصوص مرگ سه نفر دیگر در حوادث شب گذشته کنگره گفت: «بعلاوه، سه مرگ دیگر امروز در اطراف منطقه کنگره گزارش شده است-یک زن و دو مرد- که در نتیجه شرایط اورژانسی پزشکی جان خود را از دست داده‌اند».

رسانه‌های آمریکایی گزارش کردند زنی که در جریان حمله هواداران ترامپ به کنگره به ضرب گلوله کشته شد، «اشلی بابیت» نام داشته و سالها در نیروی هوایی ارتش ایالات متحده خدمت کرده بود و به همراه هواداران ترامپ وارد کنگره شده بود.

فیلم|حمله هواداران ترامپ به دفتر پلوسی

هوداران خشن ترامپ که شب گذشته در اقدامی بی‌سابقه به سمت ساختمان کنگره حمله بردند، به دفتر «نانسی پلوسی» رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا حمله‌ور شدند و تابلویی که بالای درب دفتر وی نصب شده بود، از جا درآوردند و آینه‌ بزرگی که در دفتر وی بود، در هم شکستند.

پیش از این خبرنگار سی ان ان گزارش کرده بود که هواداران ترامپ پیام‌های تهدید‌آمیزی را درون اتاق کار پلوسی قرار داده بودند که بر روی آن نوشته شده بود: «ما عقب نخواهیم نشست».

شلیک گلوله به یکی از هواداران ترامپ

بعد از ورود حامیان ترامپ و معترضان به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به ساختمان کنگره در واشنگتن، نیروهای امنیتی به یک زن شلیک کرده و او را از پای درآوردند.

شبکه «سی‌ان‌ان» می‌گوید فرد هدف‌قرار گرفته یک زن است و اکنون در شرایط بحرانی به‌سر می‌برد.

«مایک پنس» معاون ترامپ با درخواست از معترضان برای ترک ساختمان کنگره، تاکید کرد که خشونت و ویرانگری در کنگره باید همین الان متوقف شود.

معاون ترامپ تحولات کنگره را محکوم کرد

پنس با محکوم کردن خشونت طرفداران ترامپ در کنگره آمریکا، تاکید کرد کسانی که مرتکب این اقدامات شده‌اند، تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید گارد ملی آمریکا به دستور ترامپ برای استقرار در ساختمان کنگره اعزام شده است. این در حالی است که وزارت دفاع آمریکا با به‌کارگیری نیروهای گارد ملی در واشنگتن مخالفت کرده بود. بایدن نیز قرار است به زودی بیانیه‌ای در خصوص تحولات کنگره صادر کند.

پلیس ساختمان کنگره آمریکا برای مقابله با طرفداران ترامپ، درخواست نیروی کمکی کرده است. مأموران یونیفورم‌پوش و ویژه سرویس مخفی آمریکا نیز در ساختمان کنگره حاضر شده‌اند.

واکنش دبیر کل ناتو به خشونت در کنگره آمریکا

«ینس استولتنبرگ» دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با «شوکه‌کننده» خواندن صحنه‌هایی که در کنگره آمریکا رخ داده، گفت همه باید به نتایج انتخابات احترام بگذارند.

یک نماینده کنگره آمریکا می‌گوید نیروهای پلیس کنگره برای محافظت از جان قانونگذاران آمریکا دست به سلاح شده است. بر اساس برخی گزارش‌ها، شخصی که هدف گلوله قرار گرفته یکی از طرفداران ترامپ بوده است.

شبکه سی‌ان‌ان گزارش داد که چندین مأمور امنیتی در جریان ورود هواداران ترامپ به ساختمان کنگره، مجروح شده‌اند.

اعزام گارد ملی آمریکا به کنگره

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا با اعلام اعزام گارد ملی برای کمک به نیروهای امنیتی فدرال در کنگره، گفت کریستوفر میلر سرپرست پنتاگون نیز با سران کنگره در تماس است

برخی منابع نیز از پیدا شدن یک دستگاه انفجاری در مقر کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه در واشنگتن خبر دادند. دقایقی بعد از پیدا شدن یک بمب دست‌ساز در ساختمان مقر کمیته حزب جمهوری‌خواه، ساختمان مقر کمیته ملی حزب دموکرات نیز به ظن وجود بسته مشکوک، تخلیه شد.

شبکه ای‌بی‌سی نیوز گزارش داد که ترامپ در کاخ سفید در حال تماشای خشونت‌ها در ساختمان کنگره آمریکا است.

منابع خبری می‌گویند حداقل یک بسته انفجاری در صحن کنگره آمریکا پیدا شده است.

بایدن: این شورش است، نه اعتراض

«جو بایدن» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا خواست در نطقی تلویزیونی از معترضان بخواهد تا به محاصره ساختمان کنگره پایان دهند.

بایدن طی نشست خبری گفت:  در این ساعت، دموکراسی ما تحت حملات بی‌سابقه‌ای قرار گرفته که تا کنون شاهد آن نبودیم. چیزی که شاهد آن هستیم، بخش کوچکی از افراطی‌هایی هستند که به بی‌قانونی پایبند هستند».

بایدن تاکید کرد: «این اعتراض نیست، این شورش است. امروز، یادآور دردناکی است از اینکه دموکراسی بسیار شکننده است. این یک نمایش فجیع است که باید جلوی آن بایستیم. رئیس‌جمهور ترامپ باید مقابل آن بایستد».

دقایقی بعد اما در پیامی که قرار بود با هدف آرام‌کردن هواداران خود و پایان‌دادن به آشوب‌ها در کنگره باشد، مجدداََ مدعی وقوع تقلب در انتخابات شد.

ترامپ: انتخابات از ما ربوده شد!

رئیس‌جمهور کنونی آمریکا مدعی شد: «از درد و رنج شما مطلع هستم. ما انتخاباتی داشتیم که از ما ربوده شد ولی همین الان باید به خانه بروید. باید صلح داشته باشیم».

در حالی که معترضان از در شمالی ساختمان کنگره نیز وارد شده‌اند، ان‌بی‌سی برآورد کرده که «جان اوساف»، دیگر کاندیدای دموکرات انتخابات سنا هم در دور دوم انتخابات پیروز شده و دموکرات‌ها کنترل سنا را به‌ دست گرفته‌اند.

تدارکات برای برکناری ترامپ

«ایلهان عمر»، عضو مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید که در حال فراهم آوردن مقدمات استیضاح ترامپ است. به گفته او، ترامپ باید از سمت خود برکنار شود.

«تد لیو» نماینده کنگره آمریکا از پنس خواست تا اجرای متمم بیست‌وپنج قانون اساسی آمریکا، ترامپ را از قدرت برکنار کند.

شبکه سی‌ان‌ان گزارش داد که هواداران ترامپ قصد دارند تمام شب را در ساختمان کنگره آمریکا بمانند.

قانون منع آمدوشد در واشنگتن

«موریل بوزر» شهردار واشنگتن نیز اعلام کرد که از ساعت ۶ عصر تا ۶ صبح فردا، قانون منع آمد‌وشد برقرار می‌کند. در این ساعت هیچکسی اجازه ندارد بیرون از منازل خود باشد.

یکی از سران مجلس سنای آمریکا نیز به شبکه ان‌بی‌سی گفت که سناتورها مصمم هستند تا زمان انجام‌شدن شمارش آراء الکترال، در کنگره بمانند.

«کریستوفر میلر» سرپرست پنتاگون گفت که گارد ملی آمریکا برای رسیدگی به وضعیت نابسامان در کنگره، به صورت کامل فعال شده است.

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت: «دموکراسی آمریکا تحت محاصره قرار گرفته است. باید به نتیجه انتخابات کاملا احترام گذاشت».

اعزام پلیس از ایالت نیوجرسی به واشنگتن

«فیل مورفی» فرمانده ایالت نیوجرسی به درخواست مقامات واشنگتن، نیروهای پلیس این ایالت را به کنگره آمریکا اعزام کرد.

پلیس واشنگتن می‌گوید که هواداران ترامپ، برای باز کردن راه خود به درون کنگره، مواد شیمیایی حساسیت‌زا  روی نیروهای امنیتی پاشیده‌اند.

شهردار واشنگتن نیز رفتار هواداران ترامپ را «شرم‌آور و چیزی بیشتر از غیرقانونی» توصیف کرد. وی همچنین گفت هر کسی که در خشونت‌های کنگره دست داشت، به حساب اعمال خود رسانده می‌شود.

هواداران خشمگین ترامپ حتی به خبرنگاران و اصحاب رسانه بیرون از ساختمان کنگره حمله کردند.

انتقال آراء الکترال به مکانی امن

یک سناتور آمریکایی خبر داد صندوق‌های آراء مجمع گزینندگان آمریکا (الکترال کالج) هم‌اکنون به مکان امن و افشانشده‌ای در سنای آمریکا منتقل شده تا شمارش آراء از سر گرفته شود

«بنی گانتز» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز در واکنش به تحولات کنگره آمریکا گفت: «باور نمی‌کردم [روزی] شاهد چنین تصاویری در قدرتمندترین دموکراسی جهان باشم».

پلیس واشنگتن نیز برای اعمال قانون منع آمدوشد از ساعت ۶ عصر، در خیابان‌های نزدیک کنگره مستقر ش. دبه گفته پلیس، حداقل ۱۳ نفر بازداشت شده و ۵ قبضه سلاح از هواداران ترامپ که به کنگره وارد شدند، توقیف شده است.

سرایت خشونت‌ها در کنگره به ایالت‌های دیگر آمریکا

روزنامه «واشنگتن‌پست» نیز گزارش داد که شبه‌نظامیان حامی ترامپ اطراف ساختمان کنگره محلی ایالت جورجیا تجمع کرده‌اند.

شبکه سی‌ان‌ان نیز گزارش داد که قانونگذاران آمریکایی از ساختمان کنگره تخلیه شده و به یک پایگاه نظامی نزدیک منتقل شده‌اند.

برخی منابع خبری نیز گزارش دادند که پلیس واشنگتن با بیرون کردن هواداران ترامپ از کنگره، امنیت این ساختمان را تأمین کرده است.

جان باختن هوادار ترامپ

شبکه «اِن‌بی‌سی نیوز» به نقل از چند مقام امنیتی واشنگتن، جان باختن هوادار ترامپ که در کنگره هدف گلوله قرار گرفته بود را تایید کرد.

«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در واکنش به این بحران ایالات متحده گفت: «خشونت علیه نهادهای آمریکایی، حمله جدی به دموکراسی است. من آنها را محکوم می‌کنم. به اراده و رأی مردم آمریکا باید احترام گذاشته شود».

رئیس پلیس واشنگتن اعلام کرد قانون منع آمدوشد از ساعت ۶ عصر تا ۶ صبح فردا اجرایی شده است.

تأمین امنیت کنگره بعد از ۴ ساعت خشونت

خبرگزاری‌های «آسوشیتدپرس» و «رویترز» به نقل از مسئولان امنیتی کنگره آمریکا خبر دادند که بعد از ۴ ساعت، امنیت به این نهاد آمریکایی بازگشته است.

ترامپ اما در توئیتر خود با اصرار بر تنش‌زایی در بحبوحه خشونت‌ها در کنگره، نوشت: «این‌ها چیزها و اتفاقاتی است که وقتی یک پیروزی قاطع در انتخابات را به‌صورت غیرمجاز و شرورانه از وطن‌پرستان بزرگ می‌گیرند، رخ می‌دهد؛ کسانی که برای مدت‌ها بسیار بد و ناعادلانه با آنها رفتار شده بود. با صلح و صمیمیت به خانه بروید. این روز را برای همیشه به یاد داشته باشید».

توئیتر نیز امکان بازنشر، ریپلای یا لایک کردن این توئیت را به دلیل خطر افزایش خشونت، از کار انداخت.

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز با غیرقابل قبول خواندن شورش و بی‌قانونی در کنگره، گفت مجرمانی که در این آشوب دست داشتند، مجازات می‌شوند.

پنس، صادرکننده دستور اعزام گارد ملی

سرپرست پنتاگون اعلام کرد که دستور اعزام گارد ملی آمریکا برای تأمین امنیت کنگره را مایک پنس صادر کرده، نه ترامپ.

خبرگزاری رویترز گزارش داد گارد ملی آمریکا با تجهیزات سنگین ضد شورش در حال عقب راندن هواداران ترامپ و معترضان به نتیجه انتخابات در غرب واشنگتن است.

شبکه اجتماعی توئیتر، دو توئیت جدید ترامپ از جمله پیام ویدئویی وی را حذف کرد.

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای گفت به محض پاکسازی ساختمان کنگره از هواداران ترامپ، جلسه شمارش آراء الکترال و روند تایید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه می‌یابد.

درخواست‌ها برای برکناری ترامپ از قدرت

فرماندار ایالت «ایلی‌نوی» در بیانیه‌ای گفت: «تلاش‌های ترامپ برای تشویق به کودتا، خیانت بزرگی است و باید او را فوراََ استیضاح و از قدرت برکنار کرد.

فرماندار جمهوری‌خواه ایالت «ورمونت» نیز خواستار برکناری یا استعفای ترامپ از ریاست‌جمهوری شد.

«برنی سندرز» سناتور دموکرات نیز گفت: «ترامپ مستقیما مسئول آشوبی است که رخ داده و در تاریخ به عنوان خطرناک‌ترین رئیس‌جمهور شناخته خواهد شد».

شبکه «ان‌بی‌سی» به نقل از پلیس واشنگتن گزارش داد که شخصی مقابل هتل ترامپ با ضربات چاقو مجروح شده است. هیچ مظنونی در این رابطه بازداشت نشده است.

تعلیق حساب توئیتری ترامپ

رسانه‌های آمریکایی به نقل از کمپانی توئیتر گزارش دادند که دسترسی ترامپ به حساب کاربری‌اش به مدت ۱۲ ساعت تعلیق شده و در صورت تکرار نقض قوانین این شبکه اجتماعی، به صورت دائم مسدود می‌شود.

یک منبع در حزب جمهوری‌خواه نیز به شبکه سی‌ان‌ان گفت: «ترامپ عقل خود را از دست داده است!»

«جیم مک‌گاورن» نماینده دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا اظهار داشت: «دونالد ترامپ، خائن به کشور ما است و باید از قدرت برکنار شود».

«الکساندرا اوکاسیو کورتز» دیگر نماینده دموکرات نیز خواستار استیضاح ترامپ شد.

احتمال موج استعفا در کاخ سفید

سی‌ان‌ان از استعفای رئیس کارکنان «ملانیا ترامپ» همسر رئیس‌جمهور آمریکا در پی خشونت هواداران وی در کنگره، خبر داد.

همچنین گفته می‌شود جمعی از مقامات و مشاوران کاخ سفید نیز به دلیل دعوت ترامپ برای تظاهرات و حمایت از آنها، قصد استعفا دارند.

«جیمز متیس» وزیر دفاع پیشین دولت آمریکا در واکنش به این تحولات گفت: « تهاجم امروز به کنگره که با هدف منکوب کردن دموکراسی آمریکا انجام شد، به دلیل تحریکات ترامپ بود. او با توسل به ریاست‌جمهوری برای تخریب اعتمادها به انتخابات ما و مسموم کردن احترام ما به هموطنان خود، تلاش کرد».

متیس سپس افزود: « ترامپ، همانطور که لیاقتش را دارد، یک مرد بدون کشور خواهد شد».

جلسه سنای آمریکا از سر گرفته شد

با حضور مایک پنس در کرسی ریاست مجلس سنا، جلسه تایید نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری و شمارش آراء الکترال دوباره شروع شد.

پنس در آغاز جلسه گفت: «امروز، روز سیاهی در تاریخ کنگره ایالات متحده بود. کسانی که امروز در کنگره ما آشوب به پا کردند، شما پیروز نشدید. خشونت هرگز پیروز نمی‌شود».

«اندرو کومو» فرماندار ایالت نیویورک خبر داد که ۱۰۰۰ نیروی گارد ملی این ایالت را برای حفاظت از کنگره به واشنگتن اعزام می‌کند.

 شرکت فیسبوک اعلام کرد که رئیس‌جمهور آمریکا به مدت ۲۴ ساعت نمی‌تواند در این شبکه اجتماعی پست جدید بگذارد.

کابینه ترامپ در فکر برکناری او

شبکه «سی‌بی‌اس» گزارش داد، زمزمه‌هایی شنیده می‌شود مبنی بر اینکه اعضای کابینه ترامپ مشغول گفت‌وگو درباره احتمال فعال‌سازی متمم شماره ۲۵ قانون اساسی آمریکا جهت برکناری ترامپ از قدرت هستند اما هنوز هیچ طرح رسمی به مایک پنس ارائه نشده است.

رسانه‌های آمریکایی از استعفای «سارا متیوز» معاون سخنگوی کاخ سفید در پی خشونت هواداران ترامپ در کنگره خبر دادند.

شبکه ای‌بی‌سی نیوز هم گزارش داد «آنا ریکی نیکِتا» مسئول امور اجتماعی کاخ سفید سومین مقام آمریکایی است که بعد از بحران کنگره، از سمت خود در دولت ترامپ استعفا داد.

منابع سی‌ان‌ان نیز گفتند «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی آمریکا، «مت پوتینگر» معاون وی و «کریس لیدل» معاون رئیس کارکنان کاخ سفید نیز به فکر استعفا از دولت ترامپ هستند.

از سر گیری جلسه مجلس نمایندگان آمریکا

با حضور ««نانسی پلوسی» در کرسی ریاست مجلس نمایندگان آمریکا، جلسه تایید نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری و شمارش آراء الکترال دوباره شروع شد.

سی‌ان‌ان گزارش داد تعداد سران حزب جمهوری‌خواه که معتقدند ترامپ باید پیش از تاریخ بیستم ژانویه از قدرت برکنار شود، در حال افزایش است.

منابع مطلع به سی‌ان‌ان خبر دادند که ترامپ به اطرافیان  خود گفته ورود «مارک شورت» رئیس کارکنان پنس به کاخ سفید را ممنوع کرده است.

«لیندزی گراهام» سناتور ارشد جمهوری‌خواه در نشست کنگره گفت: «جو بایدن و کاملا هریس، قانونی انتخاب شدند و  در تاریخ بیستم ژانویه رئیس‌جمهور و معاون رئیس‌جمهور آمریکا خواهند شد».

رد اعتراض به نتایج انتخابات در آریزونا

مجلس سنای آمریکا با ۹۳ رأی منفی و ۶ رأی مثبت، اعتراض جمهوری‌خواهان به نتیجه رأی‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایالت آریزونا را رد کرد.

در حال تکمیل…

منبع
فارس نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا