سیاسی

با تایید آرای الکترال در کنگره؛ بایدن رسما رئیس‌جمهور آمریکا شد

با اعلام پنس و تأیید آرای الکترال مورد نیاز از سوی کنگره، جو بایدن رسما رئیس جمهور آمریکا شد.

 مایک پنس با تایید آرای الکترال ایالت ورمونت، و رسیدن آرا به حد نصاب ۲۷۱ رای، ریاست جمهوری جو بایدن را تایید کرد.

بر اساس این گزارش، مایک پنس، معاون رئیس جمهور امریکا اعلام کرد کنگره نتایج آرا در خصوص پیروزی بایدن در انتخابات را پذیرفته است.

شب گذشته نشست کنگره آمریکا که برای تأیید نتیجه انتخابات آغاز شده بود، با یورش هواداران ترامپ، متوقف شده بود. «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا با حضور در جمع حامیان خود سخنرانی کرده و به شدت از انتخابات این کشور انتقاد کرد.
چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات‌ها در سنا اعلام کرد: «مردم نتایج انتخابات را تعیین می‌کنند نه کنگره. اقدامات جمهوری‌خواهان، ما و مردم آمریکا را به دردسر انداخته است.»

ترامپ در واکنش به شکست خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا در سخنرانی در جمع هوادارانش با تکرار ادعای تقلب در این انتخابات گفت «عقب ننشسته ایم، کنار نمی‌کشیم و به شکست اعتراف نخواهیم کرد. ما پیروزی بزرگی را محقق کردیم و نتایج انتخابات اصلا نزدیک نبود. من ۷۵ میلیون رأی بدست آوردم و با این وجود می‌گویند که من پیروز نشده ام!»

همزمان با نشست کنگره آمریکا برای اعلام نتایج انتخاباتی این کشور خبرنگار الجزیره شب گذشته گزارش داد که معترضان با نیرو‌های پلیس در خارج از کنگره درگیر شدند.

تصاویری که از یورش مهاجمان به ساختمان کنگره منتشر شد، حاکی از حمله هواداران ترامپ به دفاتر سنا و نیز رئیس مجلیس نمایندگان، نانسی پلوسی بود.

حوادث شب گذشته واکنش‌های جهانی نیز در بر داشت. اتحادیه اروپا در واکنش به حوادث آمریکا اعلام کرد: دموکراسی آمریکا تحت محاصره است و باید به نتایج انتخابات احترام گذاشت

دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در واکنش به حوادث رخ داده گفت: من تاسف خود را از وقایعی که واشنگتن شاهد آن بوده ابراز می‌دارم و سیاستمداران می‌بایستی طرفداران خود را به جلوگیری از خشونت و نیز احترام به روند دموکراتیک ملزم سازند.

منبع
yjc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا