سیاسی

بازخوانی| سرنوشت نامعلوم عوامل ترور دانشمندان هسته‌ای

سال‌ها از اطلاعیه‌ای که خبر از دستگیری عوامل ترور می‌داد گذشته، ولی هیچ خبری درباره سرنوشت عوامل دستگیرشده ترور دانشمندان هسته‌ای منتشر نشده است.

شهید محسن فخری زاده
شهدای هسته ای، جهت دریافت با کیفیت بالا روی تصویر کلیک کنید

در طول دو سال چهار تن از دانشمندان هسته‌ای کشورمان، ترور و به شهادت رسیدند. دکتر مسعود علی محمدی استاد فیزیک دانشگاه تهران در تاریخ یکشنبه ۲۲ دیماه ۱۳۸۸ساعت ۷:۳۰ صبح حوالی منطقه قیطریه تهران ترور و به شهادت رسید.

شهید علی محمدی به هنگام بیرون آمدن از منزل بر اثر انفجار یک بمب کنترل از راه دور ترور شد. بمب منفجرشده در یک موتورسیکلت که به فاصله یک متری از در ورودی منزل علی‌محمدی به یک درخت بسته شده، جاسازی شده بود.

در ۸ آذرماه ۱۳۸۹ دکتر مجید شهریاری استاد فیزیک دانشگاه شهید بهشتی به شهادت رسید؛ انفجار ساعت ۷:۱۰صبح دوشنبه در منطقه بلوار ارتش تهران روی داد.

در این ترور، موتور‌سوار تروریست نزدیک خودروی حامل شهید شهریاری شده و با چسباندن یک بمب به ماشین از آن فاصله گرفته و سپس خودرو را منفجر می‌نماید.

ساعت ۱۶ شنبه یکم مردادماه ۱۳۹۰، داریوش رضایی نژاد برخلاف عملیات‌های قبلی با تیراندازی ترور می‌شود. شهید رضایی نژاد که همراه همسر و فرزند خود بود در مقابل در خانه‌اش در خیابان بنی‌هاشم، خیابان خادم رضائیان هدف سوءقصد دو موتورسوار قرار گرفت و شهید شد.

در اثر این سوءقصد، همسر و کودک رضایی‌نژاد مجروح شده و برای مداوا به یکی از بیمارستان‌های تهران منتقل شدند.

پس از ترور شهید رضایی نژاد، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ترور او را کور و غیرمرتبط با بحث هسته‌ای خواند و گفت: «چیزی که مشخص است، این است که’داریوش رضایی‌نژاد ارتباطی به بحث هسته‌ای نداشته و در جریان ترور وی نکات مبهمی برای ما وجود دارد که پس از بررسی‌های کامل، نتایج قطعی را اعلام می‌کنیم.»

سرنوشت مبهم عوامل ترور دانشمندان هسته‌ای

وزیر سابق اطلاعات اظهار داشت: «معمولا کار‌هایی که توسط سرویس‌های اطلاعاتی صورت می‌گیرد همراه با یک سری علایم است که ما هنوز اینگونه علایم را در این حادثه تروریستی مشاهده نکرده‌ایم و هنوز به این نتیجه نرسیده ایم که آیا سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه پشت این قضیه هستند یا خیر.»

مصلحی در ادامه می‌افزاید: «این اقدام یک ترور کور بود که ما با جدیت در حال بررسی آن هستیم.»

همسر شهید رضایی نژاد به برخی فشار‌ها و رنج‌های پس از شهادت همسرش اینگونه اشاره می‌کند:  « من تا مدت‌ها پس از شهادت داریوش به خودم می‌گفتم می‌شود آدم راحت بخندد؟ اصلاً فکر نمی‌کردم به زندگی برگردم. فکر می‌کردم تا همیشه مشکی به تنم است. گذشته از این‌ها حاشیه‌ها و حرف‌هایی مثل یک تیغ برنده است. من در مقاطعی متهم بودم و بازجویی شدم. این بر این که قربانی این قضیه بودم، دردناک بود. اصلاً این افراد را نمی‌بخشم و بار‌ها با وجود این نامهربانی‌ها پا روی دل خودم گذاشتم و گفتم تو حق نداری در جامعه ایجاد شکاف بکنی. من یک دشمن بیرونی دیدم که دنبال یک شکاف است. بی‌بی‌سی برای من در صفحه فیس‌بوکم پیام فرستاد. می‌توانستم مصاحبه کنم، اما نخواستم، چون اطمینان داشتم که داریوش را اسرائیل زده است. چرا دست کسانی که آب به آسیاب اسرائیل می‌ریزند، بهانه بدهم؟».

بالاخره با حضور رهبر معظم انقلاب در منزل این شهید در تاریخ ۲۹ دی‌ماه ۱۳۹۰ شهید رضایی نژاد و خانواده او از غربت در می‌آیند: «قبل از آن بسیاری به ما می‌گفتند که ترور همسرم، ترور کور بوده و اشتباهاً شهید رضایی نژاد به شهادت رسیده است، ولی حضور ایشان در منزل ما تاییدی بود بر این نکته که ترور همسرم کور نبوده و کاملاً هدفمند انجام شده؛ یعنی حضرت آقا به این مسئله کاملاً آگاه بودند.»

21 دیماه ۱۳۹۰ نیز موتورسواری با چسباندن یک بمب مغناطیسی به ماشین شهید مصطفی احمدی روشن در حوالی پل سیدخندان ابتدای خیابان گل نبی این خودرو را منفجر کرد که بر اثر این انفجار احمدی روشن و رضا قشقایی به شهادت رسیدند.

دستگیری عوامل ترور به کجا رسید؟
وزارت اطلاعات طی بیانیه‌ای در ۲۵ خرداد ۱۳۹۱خبر از دستگیری عوامل ترور شهیدان شهریاری، احمدی روشن و قشقایی داد:  «سلسله عملیات سنگین و همه جانبه اطلاعاتی که پس از وقوع اولین ترور هسته‌ای آغاز شده بود، با ترور‌های بعدی هرچه شدیدتر و گسترده‌تر و متهورانه‌تر استمرار یافت تا با حصول اشراف اطلاعاتی بر تعدادی از پایگاه‌ها و ایستگاه‌های اطلاعاتی و عملیاتی رژیم صهیونیستی و با گستراندن تور اطلاعاتی بر آن‌ها به شناسایی عده‌ای از افسران اطلاعاتی رژیم جعلی حاکم بر سرزمین‌های اشغالی و تروریست‌های مزدور آن‌ها انجامید و با تعقیب و مراقبت‌های شبانه روزی و رهگیری سوژه‌ها و سرنخ‌ها در داخل و خارج از کشور، نهایتا عوامل اصلی ترور شهیدان شهریاری، احمدی روشن و قشقایی شناسایی و در عملیات‌های برق آسا و مقتدرانه در مناطق مختلف دستگیر و به بازداشتگاه‌ها منتقل گردیدند.»
سرنوشت مبهم عوامل ترور دانشمندان هسته‌ای
در این اطلاعیه نامی از شهید رضایی نژاد و دستگیری عوامل آن نیامده است؛ در اطلاعیه شماره دوم وزارت اطلاعات در هشتم تیرماه نیز نامی از شهید رضایی نژاد نیامد تا اینکه چند روز بعد در سالگرد شهادت شهید رضایی نژاد، وزیر وقت اطلاعات از دستگیری عوامل ترور این شهید خبر می‌دهد.

سه روز پس از اطلاعیه ۲۵ خرداد، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات خبر از دستگیری ۲۰ نفر از عوامل ترور شهدای هسته‌ای داد. مصلحی یکم مردادماه اظهار داشت: « با این دستگیری‌های اخیر بیش از ۳۰ نفر دستگیری داشته‌ایم».

در ادامه در تاریخ ۱۵ مرداد مستند ۴۰ دقیقه‌ای با عنوان کلوپ ترور بعد از خبر ۲۱ از شبکه اول سیما به روی آنتن رفت؛ سایت باشگاه خبرنگاران در این خصوص نوشت: «در این مستند پرده از چهره عوامل ترور شهدای هسته‌ای کشور برداشت و شیوه عملیاتی تروریست‌ها بیان شد؛ در مستند کلوپ ترور همچنین، بخش‌هایی از اعترافات عوامل موساد به نمایش درآمد.»

سرنوشت مبهم تروریست‌های شهید روشن
پدر و مادر شهید مصطفی احمدی روشن در مصاحبه‌ای با سخن آنلاین که در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ منتشر شد یعنی نزدیک به دو سال پس از خبر دستگیری عوامل ترور دانشمندان هسته‌ای و پخش مستند کلوپ ترور، از بی اطلاع نگه داشتن خود از عوامل ترور فرزندشان و عدم مجازات آن‌ها گلایه می‌کنند:

“سخن انلاین: عاملین ترور آقا مصطفی دستگیر شدند؟

پدر شهید: بله

سخن انلاین: آن‌ها را دیده اید؟ مجازات شده اند یا نه؟

پدر شهید: نخیر. فقط یک سی دی آوردند نشانمان دادند که عوامل ترور اینجوری دستگیر شده‌اند و اعتراف کرده‌اند.

مادر شهید: تروریستی که دکتر شهریاری و مصطفی را ترور کرده بود خودش صحبت می‌کرد و می‌گفت بعد از ترور شهید شهریاری من را دوباره بردند اسرائیل و دوره دیدم و یک عکس هم به من نشان دادند گفتند باید این را ترور کنی، که بعد‌ها فهمیدم اسمش مصطفی احمدی روشن است. تنها چیزی که ما از این تروریست‌ها دیدیم همین مصاحبه بود؛ و من واقعاً از وزارت اطلاعات سؤال دارم که چرا اعدامشان نمی‌کنند؟

ما اصلاً این‌ها را ندیده‌ایم. ما به عنوان پدر و مادر و همسر مصطفی حق داریم برویم آن‌ها را ببینیم. نمی‌دانم حالا چه دلایلی دارد. من این اعتراض را به وزارت اطلاعات هم رسانده‌ام که من و حاج آقا و خانم مصطفی می‌خواهیم برویم این‌ها را ببینیم. فردا علیرضا بزرگ بشود از ما سؤال می‌کند. همانطور که آن روز می‌پرسید بابای من را چطوری کشتند؟

سرنوشت مبهم عوامل ترور دانشمندان هسته‌ای
بزرگ هم بشود می‌پرسد قاتلین‌اش را چطور اعدام کردند؟ ازشان سؤال کردید چرا اینکار را کردند؟ ما بگوییم نه ندیدیم و اینقدر صبور و ساکت بودیم که هیچ ادعایی نداشتیم. در صورتی که می‌توانستیم از رئیس حفاظت سازمان به دلیل اینکه برای بچه‌ها محافظ نگذاشته بود شکایت کنیم، ولی اینکار را نکردیم.»
سال‌ها از اطلاعیه‌ای که خبر از دستگیری عوامل ترور می‌داد گذشته، ولی هیچ خبری درباره سرنوشت عوامل دستگیرشده ترور دانشمندان هسته‌ای منتشر نشده است. عواملی که در «مستند کلوپ ترور» با آن‌ها مصاحبه شده و تصاویر و اعترافات آن‌ها از صدا و سیما پخش شد؛ این افراد که ادعا شده بود عوامل ترور شهدای هسته‌ای بوده‌اند، چه سرنوشتی پیدا کردند؟
قرارگاه عمار حوزه علمیه منصوریه
دکمه بازگشت به بالا