فرهنگی و اجتماعی

اعتراف موساد به ترور شهید طهرانی مقدم و دانشمندان هسته‌ای ایران

اگر برنامه‌ریزی می‌کردیم مانع دستیابی ایران به برخی از اجزا و قطعات مهم برنامه‌ هسته‌ای بشویم، به‌صورت جدی به برنامه‌شون لطمه می‌زد؛ البته از طرف دیگر، بعضی وقت‌ها کار اثربخش‌تر این است که راننده را بکشی، والسلام نامه تمام!

 

اعتراف موساد به ترور شهید طهرانی مقدم و دانشمندان هسته‌ای ایرانکتاب “تو زودتر بُکش” (Rise and kill first) نوشته رونین برگمن که در 4 جلد منتشر خواهد شد، روایتی از روند تشکیل سازمان‌ جاسوسی رژیم صهیونیستی، موساد است و در آن اسناد ترورهای صورت‌گرفته توسط این دستگاه اطلاعاتی فاش شده است. این کتاب به‌تازگی توسط وحید خضاب ترجمه شده و در انتشارات شهید کاظمی در ایران به چاپ رسیده است.

تروریسم , شهدای ترور , شهدای هسته‌ای , موساد , تحولات برنامه موشکی ایران , شهید تهرانی مقدم ,

نویسنده این کتاب، رونین برگمن، یکی از سرشنا‌س‌ترین نویسندگان اسرائیلی است که سالیان طولانی در عرصه ژورنالیسم تحقیقی فعالیت داشته است و مقالات و کتب او در سراسر جهان خوانندگان زیادی دارد. برگمن در این کتاب اسنادی را از دستگاه اطلاعاتی اسرائیل فاش کرده که تقریباً همه‌شان فوق‌محرمانه بوده است. او برای به دست آوردن تصویری از عملکرد موساد و فعالیت‌هایش در کشورهای مختلف هزاران سند را که برخی از آنها به‌صورت غیرقانونی در اختیار او قرار گرفته است و تعداد بی‌شماری کتاب و مقاله را بررسی کرده است، همچنین سراغ کارمندان و نیروهای رده‌بالای عملیاتی موساد رفته و مصاحبه‌های اختصاصی با آنان داشته است.

در یکی از بخش‌های این کتاب به نام ایران نیز اشاره شده و گوشه‌هایی از فعالیت خرابکاری موساد در ایران برای ترور چهره‌های مهم علمی کشور فاش شده است. برگمن با ذکر یک خاطره، پرده از رازی برمی‌دارد که تاکنون ناگفته مانده است.

تروریسم , شهدای ترور , شهدای هسته‌ای , موساد , تحولات برنامه موشکی ایران , شهید تهرانی مقدم ,

او ماجرای آخرین روز کاری مئیر داگان، رئیس سابق موساد را روایت می‌کند، روزی که با دعوت‌نامه‌ای محرمانه به جلسه‌ای دعوت می‌شود که در آن قرار است خبر عزل داگان از سوی سخنگوی نتانیاهو اطلاع‌رسانی شود.

برگمن چنین نوشته است:

«آن روز آخرین روز مسئولیت داگان به‌عنوان رئیس موساد بود؛ نتانیاهو درب خروجی را به داگان نشان داده و او که بزرگ‌ترین آرزوی زندگی‌اش در اختیار گرفتن جایگاه بزرگ‌ترین جاسوس اسرائیلی بود، نمی‌خواست در برابر کار او دست‌بسته بنشیند. بحران شدید بی‌اعتمادی بین این دو نفر به‌خاطر دو موضوع بالا گرفته بود که هر دوی آن موضوعات به سلاح مورد علاقه مئیر داگان، یعنی ترور ارتباط داشت.

8 سال پیش از آن آریل شارون، داگان را به ریاست موساد منصوب و او را مسئول خرابکاری در برابر سلاح‌های هسته‌ای ایران کرد که هر دو نفر آن را یک تهدید وجودی برای اسرائیل می‌دانستند. داگان از چند طریق مختلف وارد عمل شد تا این مأموریت را به انجام برساند؛ از نظر او سخت‌ترین راه که البته کارآمدترین راه هم به‌حساب می‌آمد عبارت بود از شناسایی دانشمندان کلیدی هسته‌ای و موشکی ایران، تعیین محل آنها و کشتن‌شان.

موساد 156 مورد از این اهداف را دقیقاً مشخص و 6 نفر از آنها را حذف کرد؛ بیشتر آنها صبح‌هنگام وقتی می‌خواستند به محل کارشان بروند به‌وسیله بمب‌هایی با فیوز کوتاه‌مدت که توسط نیروهای موتورسوار به ماشین‌شان چسبانده شد، ترور شدند، علاوه بر آنها یکی از ژنرال‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم که مسئول برنامه موشکی بود در یکی از مقرهای سپاه به‌همراه 17 نفر از نیروهایش هدف انفجار قرار گرفت.

منبع
تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + سه =

دکمه بازگشت به بالا