اقتصادیسیاسی

آیت‌الله درّی نجف‌آبادی: برای کاهش تورم نباید هزینه‌ها را چند برابر کرد/ ضرورت نظارت و مدیریت بر قیمت ارز

گروه استان‌ها ــ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه “برای کاهش تورم نباید هزینه‌ها را چند برابر کرد” گفت: در زمینه توسعه صنعت نیازمند صادرات هستیم.

آیت‌الله قربانعلی دری‌نجف‌آبادی شامگاه پنجشنبه در جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی با اشاره به توجه به حوزه صنعت در کشور اظهار داشت: بسیاری از مسائل مربوط به کشور در بازدید امروز کمیسیون صنایع و معادن مجلس از استان برای این کمیسیون حاصل شد.

دری نجف آبادی تصریح کرد: مشکلاتی از جمله ارز، صادرات، واردات با چند درصد کم و زیاد موضوعات کلی است و می‌توان گفت که همه نقاط ضعف و قوت در بازدید امروز در سطح کشور وجود دارد؛ تناقض در قانون و دستورالعمل‌ها، تسهیلات بانکی، ارزش افزوده، مسائل گمرکی، وضعیت شهرک‌های صنعتی، صنایع کشور، تفاوت قیمت دلار و قیمت‌گذاری فولاد، بورس و غیره در کشور یک‌رنگ است.

وی افزود: دولت باید قیمت 20 کالا را مدیریت کند زیرا پایه‌ قیمت‌گذاری سایر کالاها است؛ به طوری که می‌توان به فولاد اشاره کرد و نباید فولاد را در عرصه داخلی با قیمت‌های جهانی مقایسه کرد و مابه‌تفاوت‌ها باید جبران کسری بودجه و در حقوق بازنشستگان، معلم‌ها، نیروی انتظامی و غیره تاثیرگذار باشد و نباید به صورت‌های مختلف سواستفاده شود، با افزایش قیمت آلومینیوم این منابع باید به سمت احداث آندسازی هدایت می‌شد.

نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی ادامه داد: کمیسیون صنایع و معادن مجلس باید در زمینه صنایع و معادن کشور موضوع قانون و قانون‌گذاری را درنظر داشته باشد؛ به طوری که اصلاح، روان و ساده کردن قوانین و عدم وجود تناقضات باید در دستورکار خود قرار دهند. قانون تعدادی بند و تبصره و دستورالعمل دارد که تناقض وجود دارد و باتوجه به اینکه کار مجلس قانون‌گذاری است باید این موضوع را پیگیری کند تا مشکلات در این زمینه کمتر شود.

آیت‌الله درّی نجف‌آبادی: برای کاهش تورم نباید هزینه‌ها را چند برابر کرد/ ضرورت نظارت و مدیریت بر قیمت ارزدری‌نجف‌آبادی بیان کرد: پیشنهاد می‌شود کارگروهی با حضور کارشناسان مربوطه تشکیل و این موارد بررسی شوند؛ با وجود مشکلات حوزه بانکی، صادرات و غیره اگر 2 بند هم بررسی و اصلاح شوند افتخار بزرگی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به بودجه 1400 گفت: مقام معظم رهبری بر تولید تاکید دارند؛ کشاورزی، صنعت و معدن ابزارهای تولید در کشور هستند و نباید این سرمایه‌ها هدر رود بلکه باید صنایع بسته‌بندی، صادراتی و غیره تقویت شود. مجلس و کمیسیون هم باید بندهایی از لایحه بودجه را مورد بررسی قرار دهند تا زمان داریم باید به برنامه هفتم توسعه کشور توجه شود و برنامه‌های حکیمانه در نظر گرفت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز اینکه “با توجه به عملکرد نظارتی مجلس و کمیسیون، باید از این موضوع استفاده شود و از بانک مرکزی، سازمان تامین اجتماعی و غیره درخواست توضیح و بررسی موضوع کند سپس تصمیم درست و کارشناسانه بگیرد” افزود: برای کاهش تورم هم نباید هزینه‌ها را چند برابر کرد بلکه باید بهره‌‌وری را افزایش داد که به این موضوع در کشور ما توجه نمی‌شود؛ در کشور کره با 10 ساعت کاری 9 ساعت مفید دارند؛ باید قدرت صادرات و واردات و کیفیت بیشتر مورد توجه قرار گیرد و افزایش حقوق منجر به ارتقا بهره‌وری شود.

دری‌نجف‌آبادی تصزیح کرد: به مسائل زیرساختی صنایع کشور از جمله راه، بنادر، راه‌آهن و غیره باید توجه و شبکه اتصالات را تقویت کرد؛ به طوری که شبکه راه آهن فعلی کشور مربوط به 70 سال گذشته است و برای پیشرفت آن باید از ظرفیت‌ها استفاده کرد.

وی با اشاره به موضوع کم‌آبی در کشور و استان مرکزی گفت: صنعت و کشاورزی نیازمند آب هستند و برخلاف آنچه تصور می‌شود استان مرکزی خشک است؛ به طوری که باوجود بارندگی‌ها در 2 سال اخیر، شرایط همیشگی نیست و باید نسبت به تامین آب در حوزه کشاورزی، صنعت و آب و فاضلاب تدبیر شود و با توجه به اینکه 40 درصد صنایع استان در ساوه و زرندیه قرار گرفته باید این 2 شهرستان بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی افزود: حیات کشور وابسته به صادرات است و با توجه به اینکه وضعیت آمریکا مشخص نیست و شرایط همانند گذشته است باید به روابط با کشورهای همسو در منطقه و توسعه صادرات توجه شود.

دری‌نجف‌آبادی بیان کرد: برای توسعه صنعت نیازمند صادرات هستیم و باید به شرکت‌های دانش‌بنیان توجه ویژه شود زیرا بخش تحقیقات می‌تواند گره‌گشای مشکلات کشور در حوزه صنایع، داروسازی، پزشکی، پیراپزشکی و غیره باشد؛ بنابراین مهارت‌آموزی باید جزو اولویت برنامه‌ها باشد زیرا اقتصاد سنتی 50 سال گذشته جوابگو نیست و باید به روز و فعال باشیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در زمینه منابع ارزی و ریالی باید تدبیر شود؛ به طوری که قیمت ارز باید مدیریت و امکان پاسخگویی به نیازهای داخلی و تامین مواد اولیه صنایع، پیشرفت صنعت، دانش مور نیاز و غیره باشد و یارانه هم باید به تولید اختصاص پیدا کند و سهم تکنولوژی، اقتصاد و صنعت به 35 درصد برسد.

منبع
تسنیم
قرارگاه عمار حوزه علمیه منصوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا