فرهنگی و اجتماعی

آیت‌الله خاتمی: مذاکره جواب نمی‌دهد تنها نسخه باقیمانده «مقاومت» است

امام جمعه موقت تهران در مراسم رونمایی از کتاب«شاخص‌های مکتب سلیمانی» گفت: یکی از ویژگی‌های مکتب حاج‌قاسم «فرهنگ مقاومت» است،تجربه هم نشان داد مذاکره با دشمن جواب نداده و نمی‌دهد و نسخه باقیمانده مقاومت است.

مراسم رونمایی از کتاب «شاخص‌های مکتب سلیمانی» نوشته حجت‌الاسلام علی شیرازی عصر امروز(چهارشنبه 21 آذرماه) در حوزه هنری با حضور آیت‌الله خاتمی امام جمعه موقت تهران، علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حجت‌الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

* چهار ویژگی شهید سلیمانی: «فرهنگ جهاد»، « انقلابی بودن»، «نفرت از استکبار»،«فرهنگ مقاومت»

بر اساس این گزارش، سیداحمد خاتمی امام جمعه موقت تهران با قرائت آیه مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبدیلً اظهار داشت: این جلسه را به معنای کامل و دقیق کلمه به پاس عرض ادب محضر شهید والامقام فداکار و مخلص، سپهبد، سردار حاج‌قاسم سلیمانی می‌دانم. ولی عنوان شهید بالاترین عنوانی است که ایشان به آن امید زنده بود و سرانجام به آنچه می‌خواست رسید.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در طول حدود یکسالی که از شهادت سپهبد شهیدمان می‌گذرد، در هر مناسبتی رهبر انقلاب مکرراً یادی از این شهید داشتند، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در هر مناسبتی که زمینه‌اش بود، از سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی یاد کردند و من به خاطر نمی‌آورم که معظم‌له درباره هیچ یک از شهدا به ویژه در این چند سال اخیر تا این حد مایه گذاشته باشند. به نظر می‌رسد رمزی در این کار وجود دارد و رمز آن تجلیل فوق‌العاده امام راحل از شهید آیت‌الله مرتضی مطهری است و باز هم به یاد نمی‌آورم در میان شهدا امام همانند شهید مطهری برای دیگر شهیدی اینگونه مایه گذاشته باشند. امام راحل در شهادت این شهید بزرگوار بیانیه داده و در اربعین ایشان نیز صحبت کردند و فراوان از کتاب‌هایشان گفته‌اند من این دو تجلیل را از سنخ مکتب می‌دانم.

به گفته آیت‌الله خاتمی، امام در پی آن بود که مکتب اسلام ناب محمدی (ص) را معرفی کنند و آن قلمی که می‌توانست این مکتب را معرفی کند، قلم شهید مطهری بود. در حقیقت امام سخن از تجلیل یک مکتب کرد و مقام معظم رهبری هم با تجلیل از حاج‌قاسم سلیمانی در پی ارائه یک مکتب به خصوص در نسل‌های انقلاب بود. به نوعی قصدشان این بود الگوی در دسترس بزرگی که از متن مردم برآمده به سپاه ملحق شده و 4دهه لباس جهاد را از تن در نیاورده و با همان لباس به دیدار حق شتافته معرفی کند. بنابر این تجلیل از شهید سلیمانی تجلیل صرفا عاطفی نبود بلکه یک تجلیل هدفمند شمرده می‌شود.

وی ادامه داد: رهبر انقلاب فرمودند شهید سلیمانی یک مکتب است، یک راه، یک مسیر و یک منش است، این مکتب باید تبیین شود و شاخص‌های آن بیان گردد.

وی درباره کتاب شاخص‌های مکتب سلیمانی توضیح داد: این کتاب عهده‌دار تبیین همین مکتب است و از دو جهت آن را شایسته تجلیل و تقدیر می‌دانم، اول محتوای کتاب چرا که ۱۷ شاخص برای مکتب سلیمانی در این کتاب ذکر شده آن هم به صورت کاملا مستند، از این رو کتاب مملو از مستنداتی از امام راحل، مقام معظم رهبری و سخنان سردار شهید سلیمانی این کتبا بسیار مستند است.

وی با بیان اینکه یک خلاء بود که به حمدالله بخشی با این کتاب پر شد توضیح داد: اینکه مکتب شهید سلیمانی چیست؟ چه اصولی دارد؟ و اینکه از این اصول باید پیروی کرد تا به مکتب رسید، در این کتاب به خوبی مطرح شده و نویسنده از عهده آن بر آمده است. اما نکته دوم اینکه آقای حجت‌الاسلام و المسلمین شیرازی بهترین فردی بود که در این رابطه توانست قلم بزند زیرا چندین دهه زندگی با سردار شهید از نزدیک و دیدن سیر و سلوک ایشان موجب شد او تنها روایتگر نباشد بلکه بسیاری از مسائلی را که دیده به رشته تحریر درآورد. هر چند او خود نیز از بیت شریف، علم و تقوی و شهادت است زیرا برادر ایشان به شهادت رسیده است و به یاری خدا او توانست این خلاء را پر کند و امیدوارم مورد استقبال قرار گرفته و جوانان عزیز ما بیشتر با مکتب شهید سلیمانی از طریق این کتاب آشنا شوند.

عضو شورای نگهبان با بیان اینکه در بین ویژگی‌هایی که برای شهید سلیمانی در این کتاب ذکر شده 4 ویژگی را برجسته‌تر می‌دانم، تأکید کرد: اولین ویژگی «فرهنگ جهاد» است .زیرا شهید سلیمانی فرهنگ جهاد را با عمق جانش لمس کرده بود ، فرهنگی که او را به دل خطر می‌برد چه در جبهه، چه دفاع مقدس و چه در دفاع از حرم، شواهدش را در این کتاب می‌خوانیم او شعار نمی‌داد بلکه عاشق شهادت بود بند بند وجودش تشنه شهادت بود و بی‌صبرانه در انتظار شهادت بود.

وی ضمن بیان اینکه سلیمانی شاگرد این فرهنگ شهادت بود،‌گفت: این فرهنگ بیش از ۴۰ سال است انقلاب اسلامی را نگه داشته و تضمین‌کننده آینده انقلاب اسلامی است. اما دلسوزان باید مراقب باشند کسانی فرهنگ های بدلی را جای فرهنگ جهاد و شهادت قرار ندهند.

وی با اشاره به یک جمله از وصیت‌نامه حاج‌قاسم سلیمانی گفت: راز و رمز تجلیل فوق‌العاده از این شهید بزرگوار احیای همین فرهنگ است اما دومین ویژگی مکتب ایشان انقلابی بودن است و این انقلابی بودن در اینجا تحت عنوان پاسداری از ارزش‌ها بیان شده است. شهید سلیمانی تحقیقاً در این چارچوب‌های حزبی و جناحی نمی‌گنجید اما یک انقلابی به معنای دقیق کلمه بود. انقلابی ولایتمدار زیرا یک انقلابی باید ولایتمدار باشد یعنی حاج‌قاسم با حجت شرعی عمل می‌کرد. به نحوی عمل می‌کرد که شب اول قبر اگر از او بپرسند چرا این موضع را گرفتی و یا چرا این اقدام را کردی پاسخی داشته باشد. این پاسخ همراه با ولایتمداری است. او با عشق به ولایت نه در حد شعار بلکه با بندبند وجودش مسیر را طی کرد و آن را اثبات کرد.

آیت الله خاتمی دیگر ویژگی  این شهید بزرگوار را این طور تبیین کرد که، شهید ما با تمام وجود از استکبار نفرت داشت نفرتی که ریشه قرآنی دارد و این نفرت را امام راحل به ملت ما آموخت. این روزها بازی‌های سوری در آمریکا وجود دارد. یکی در آستانه رفتن و دیگری در آستانه آمدن است. کسانی که دقیقا هر دو سر و ته یک کرباس هستند. بنابر این بسیار ناشی‌گری سیاسی است دل بستن به آنها، چه آنکه می‌رود و چه اینکه می‌آید، ترامپ سردار عزیز ما را به شهادت رساند و بایدن هم به او خسته نباشید گفت و از این کار شیطانی تجلیل کرد راه درست راه نفرت از آنها است.راه درست این است مقتدر شویم و در برابر این‌ها بایستیم و به فضل خدا تاکنون نیز ناکامشان کرده‌ایم، از این پس هم ادامه خواهیم داد.

وی ادامه داد: ویژگی دیگر  مکتب حاج‌قاسم «فرهنگ مقاومت» است، فرهنگی که فرهنگ رهروان راه انبیاء است. تجربه هم نشان داد مذاکرات و مذاکره با دشمن جواب نداده و نمی‌دهد و نسخه باقیمانده نسخه مقاومت است در گذشته جواب داده و اکنون نیز جواب خواهد داد.

* شهید حاج قاسم سلیمانی در حد اعلاء به تکالیفش عمل کرد و خدا نیز به او عنایت ویژه داشت

در ادامه این مراسم سردار فدوی در سخنانی کوتاه اظهار داشت: روزی در سخت‌ترین شرایط مکه آن روزهایی که هر لحظه برای جان پیامبر (ص) بیم آن می‌رفت که کفار قریش خطری برای جان ایشان ایجاد کنند، سه مؤمن در کعبه نشستند و عهد بستند حضرت امیر (ع)، حضرت حمزه و حضرت جعفر (ص) بعد از آن پیمان در سال‌های بعد این آیه مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ ۖ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ ۖ وَما بَدَّلوا تَبدیلًنازل شد، حمزه در جنگ احد، جعفر در تبوک به شهادت رسیدند ولی حضرت امیر (ع) سال‌های طولانی حضور داشتند گفته شده بارها راه می‌رفتند و بر سینه می‌زدند و می‌فرمودند منم منتظر. چرا که هم وعده پیامبر بود و همین که لحظه به لحظه عمر شریف ایشان در این راه در انجام تکالیف الهی به عنوان نخستین شاگرد مکتب پیامبر طی شده بود و آخرین گام شهادت بود.

وی با بیان اینکه وقتی شهید خرازی به شهادت رسیدند سال‌های طولانی شهید کاظمی در حسرت شهادت بودند و همین خواسته را داشتند و می‌گفتند منم منتظر توضیح داد: و هنگامی که شهید کاظمی هم به شهادت رسید شهید سلیمانی می‌گفت منم منتظر و در طول انقلاب که ۴۰ و اندی از آن می‌گذرد پاسداران انقلاب محک خوبی خوردند و این مصداق همین مطلب هستند. برای همین است که یکی مثل شهید سلیمانی با عنایت خدا پس از شهادتش چندین میلیون نفر برای او به خیابان‌ها می‌آیند، اما مهم این است ما تکلیف‌مان را درست انجام دهیم چرا که عنایت شهادت از سوی خداست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اینکه سه شاخصه که در کلام مقام معظم رهبری برای پاسداران انقلاب،‌شهدای پاسدار، حاج‌قاسم و رفقای ایشان مطرح شد، اول ایمان، دوم باور به وعده‌های خدا و سوم ابتکار عمل در کار کردن بود، گفت: در هیچ زمانی دشمنان و شیاطین عالم معادل دشمنی که با انقلاب در طی این ۴۰ سال را داشتند شاهد نبودیم، مشخصه افرادی چون حاج قاسم سلیمانی و رفقایش این بود که به وعده‌ها باور داشتند.

وی در پایان سخنان خود گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی در حد اعلاء به تکالیفش عمل کرد و خدا نیز به او عنایت ویژه داشت. عنایتی که به هیچ شهیدی نداشت و در این کتاب می‌بینیم یکی از کارهای خوبی که آقای شیرازی نویسنده کتاب بر آن تأکید داشتند این است که به جای روایتگری و شرح حال نویسی روی همین شاخص‌ها کار کرده است. این شاخص‌ها مربوط به اسلام است و همه پاسداران اسلام باید در آن مسیر قدم بردارند.

در پایان این مراسم که با حضور خانواده شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی برگزار شد ازاز کتاب «شاخص‌های مکتب سلیمانی» نوشته حجت‌الاسلام علی شیرازی رونمایی شد.

منبع
فارس نیوز
قرارگاه عمار حوزه علمیه منصوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 7 =

دکمه بازگشت به بالا