اقتصادی

آگاه‌سازی مردم از قوانین حقوقی؛ راهکاری برای جلوگیری از فساد

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای هر کسی در زندگی خود با توجه به اتفاقات و وقایعی که رخ می‌دهد، با آن درگیر شود، مباحث حقوقی و قضایی است. درگیری با پرونده‌های قضایی و اجبار برای حضور در دادگاه‌ها ممکن است برای عده‌ای رخ داد که عمدتاً به دلیل اعتماد بی‌جا یا عدم آگاهی از قوانین رخ می‌دهد.

در همین راستا نقش مشاوره‌های حقوقی برای عامه مردم به خصوص افرادی که آگاهی کافی از قوانین حقوقی و قضایی ندارند، ضروری به نظر می‌رسد. راه‌اندازی کارشناسان دادگستری، کانون وکلا، دفاتر وکلا و… همگی تلاش‌هایی است که برای این مسئله انجام می‌شود اما اخیراً یک نرم‌افزار برای ارائه مشاوره حقوقی به عامه مردم طراحی شده است.

امین گندمکار، ایده‌پرداز و سرمایه‌گذار نرم‌افزار فراوکلا ظهر امروز، ۲۹ تیرماه در جمع خبرنگاران شیراز به تشریح جزئیات این نرم‌افزار پرداخت و گفت: درخواست مردم برای رسیدگی به مباحث حقوقی زیاد بوده است چرا که عمده مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، عدم آگاهی مردم از قوانین حقوقی است.

وی با یادآوری اینکه پیش از این در شبکه‌های اجتماعی مختلفی به ارائه مشاوره‌های حقوقی می‌پرداخته است، افزود:‌ از آنجا که تقاضاها برای مشاوره حقوقی و آشنایی مردم با وکلای متخصص و خبره هر بخش و رشته زیاد بود، لذا بنا بر طراحی نرم‌ افزار فراوکلا گرفتیم که این نرم‌افزار قریب ۲۰ روز است راه‌اندازی شده است.

گندمکار با بیان اینکه استقبال از این نرم‌افزار تاکنون خوب بوده است، از فعالیت ۱۰۰ وکیل متخصص در رشته‌های مختلف در این نرم‌افزار خبر داد و گفت: ۱۶۰ وکیل درخواست همکاری داشته‌اند که در حال بررسی تقاضاها و گزینش آن‌ها هستیم.

وی تصریح کرد: از آنجا که مشکلات حقوقی مردم در بخش‌های مختلف وجود دارد لذا هر بخش را دسته‌بندی کرده و وکیل متخصص را در هر بخش انتخاب کردیم تا بتوانیم کیفیت و زمان رسیدگی به پرونده‌های حقوقی بالا رود.

گندمکار هدف از اجرای این کار را افزایش اطلاعات حقوقی مردم برای کاهش فساد، پیشگیری از وقوع جرم، کاهش ورودی پرونده‌های قضایی به دادگاه‌ها و غیره عنوان کرد.

قرارگاه عمار حوزه علمیه منصوریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + چهار =

دکمه بازگشت به بالا